Güncelleme: TSİ     26 Eylül 2020 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kurban Bayramı barış ve huzur ortamında, coşkulu bir şekilde kutlandı Güncelleme : 10:00:00 TSİ  02.12.2009
Kurban Bayramı barış ve huzur ortamında, coşkulu bir şekilde kutlandı
 

Bu yıl 26 Kasım 2009 öğleden sonra başlayan Kurban Bayramı tatili dün 30 Kasım itibari ile sona erdi. Kırklareli ilçe ve köyleri ile bir bayramı daha geride bıraktı.

Kurban Bayramı bütün Türkiye ve Islam aleminde olduğu gibi Kırklareli'nde de örf, adet ve geleneklerine göre kutlandı.

Ilimizde bu yıl da Kurban Bayramı barış ve huzur ortamında, coşkulu bir şekilde geçti.

Bayram öncesi ve sonrası yolculuk yapan vatandaşların can güvenliği için olası trafik kazalarına karşı tedbirler arttırıldı.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri tarafından bayram boyunca devam eden çalışmalar neticesinde herhangi bir kaza durumunda acil sağlık ekipleri de görevlerinin başındaydı. Bunun akabinde Kırklareli Valiliği ve Belediyesi’de vatandaşların huzurlu bir bayram geçirmesi için tüm olanakları seferber etti.

Kurban Bayramı’nın ilk gününde Kırklareli Halk Eğitim Merkezi’nde bayramlaşma töreni yapıldı ve devamında bayram ziyaretleri gerçekleştirildi.

Bir Kurban Bayramı daha sona erdi

Bayrama günler kala başlayan hazırlıklar arife gününe kadar sürdürüldü. Kurban Pazarlarında yerini alan kurbanlık hayvanlar alıcısını beklerken satıcılarla pazarlık yapan vatandaşlar fiyatların pahalılığından yakındı.

Bayramın ikinci ve üçüncü gününe doğru fiyatlarda indirime giden satıcılar vatandaşla sıkı pazarlık yaptı. Bazı kişiler ise bayramın ikinci ve üçüncü gününde kurban kesmeyi tercih etti. Tek başına kurban alan vatandaşların yanı sıra büyükbaş bir hayvanı ortak alıp kesen vatandaşlar da oldu.

TSK Mehmetçik Vakfı'na vekâleten Kurban Bağış da yapıldığı gibi bazı vatandaşlar kendileri kurban kesip fakir ailelere dağıttı.

Bayram boyunca camilerin dolup taştığı vatandaşların eş dost ve akraba ziyaretlerine önem verdiği Kurban Bayramı ziyaretleri bayramın son gününe kadar devam etti.

Sabahın erken saatlerden itibaren camilere akın eden Kırklarelililer namazın ardından kendi aralarında bayramlaştıktan sonra mezarlıkları ziyaret edip kurbanlarını kesmeye başladı.

Mezarlıklara giderek yakınlarının kabri başında dualar eden vatandaşlardan bazıları Kuran-ı Kerim okurken, kimi vatandaşlar ise aile mezarlıklarına çiçekler bıraktılar. Duygusal bir atmosferde geçen kabir ziyaretleri sırasında birçok vatandaş yakınlarının mezarı başında gözyaşı döktü.

Bayramda vatandaşların bir kısmı kurbanlarını kendilerine ait bahçelerde keserken, bir kısmı da belediye tarafından özel olarak hazırlanan kesim yerini tercih etti.

Çocuklar bayramın ilk günü sabahın erken saatlerinde başladıkları harçlık ve şeker toplama geleneğini bu bayram fazla yaşatamadı. Grip salgını ve kaybolma tehlikesine karşı aileler tedbirli davranıp çocuklarını bayramlaşmaya göndermedi. Fakat yine de havanın güzel olması vatandaşların güzel bir bayram geçirmesine olanak verdi.

Milli ve dini duyguların kuvvetlendiği bu bayramda da birlikte olabilmenin mutluluğunu yaşayan vatandaşlar, Kurban Bayramı dolayısıyla yakınları ile görüşebilmenin sevinci ile huzurlu bir bayram geçirdiler.

Özellikle uzak yerlerdeki akrabaları ile görüşemeyen birçok vatandaş bayram tatilini fırsat bilip başka şehirlere yolculuk yaptı. Bayramı yaşamaktan en çok keyif alan çocuklar ise birbirinden güzel kıyafetlerle büyüklerinin ellerini öpüp hayır dualarını aldı.

Maddi imkansızlıklar sebebi ile evlerine et giremeyen birçok Kırklarelili aile de Kurban kesen vatandaşların dağıttığı etlerle mutlu oldu. Acı tatlı anılarla bir Kurban Bayramı'nda daha

birlik ve beraberlik içinde bitiren halk nice bayramlara birlik ve beraberlik içerisinde ulaşmayı temenni etti.
Okunma : 410   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.