Güncelleme: TSİ     26 Eylül 2020 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Karayolları çetin kış şartlarına hazır Güncelleme : 10:45:00 TSİ  22.12.2009
Karayolları çetin kış şartlarına hazır
 

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü 15. Şube Kırklareli Şefliği yetkilileri, zor kış şartlarına her yönden hazır olduklarını belirttiler. Yetkililerle kış hazırlıklarına yönelik görüşmelerde bulunan muhabirlerimiz, Karayolları ekiplerinin Kırklareli’nde gerçekleşebilecek çetin kış şartlarına ne kadar profesyonel bir şekilde hazır olduklarını da öğrenmiş oldular.

Edindiğimiz bilgilerde, şu anda ilimizin yüksek kesimlerinde kar yağışının bulunmadığını, ancak yine de hazırlıkların sanki kar her an yoğunlaşacakmış gibi sürdüğünü öğrendik. Kırklareli’ndeki ekiplerimiz tuz stoğundan, yolları temizleyen bıçaklı araçlara kadar her türlü ekipmanlarının bakımını yaparak, hazır hale getirdiklerini belirttiler ve şunları söylediler:

Dereköy yolunda ilave tedbirler düzenlendi

Şehrimizin en önemli vasıflarından biri Avrupa’ya açılan kapılara sahip olması. Coğrafi olarak yüksek ve ormanlık bölgede kalan sınır kapıları, kışın hava şartlarından en önce ve en çok etkilenen karayolları ile bağlantılı.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü 15. Şube Kırklareli Şefliği yetkilileri bu durumun öncelikli olarak göz önünde bulundurulduğunu ve bölgede ilave tedbirler alınarak, Avrupa’ya giriş-çıkış yapan araçların mağduriyet yaşamaması için öncelikli bu güzergahlarda gerekli önlemlerin alındığını ifade ettiler.

Demirköy’deki bakımevi hazır durumda

“Kar mücadelesinde etkin görev üstlenen tüm makinalarımızın gerekli bakımları şu an itibariyle yapılmış  durumdadır.

Yüksek kesimde yer alan ve kış şartlarının en yoğun bir biçimde hissedildiği Demirköy ilçemizde de gerekli stoklar yapıldı. Oradaki Bakımevimizde görev alacak ekibimiz için, tüm yaşam standartlarının yer aldığı bir alan da hazır durumda. Akaryakıt ve yakacak stoğu da mevcut. Bunun yanısıra o bölgede ilave kar siperlikleri kuruldu. Ayrıca Edirne-Pınarhisar-Çakıllı-Vize-Kofçaz yollarında da tüm tedbirler alındı. Uyarı levhalarının hepsi aktif halde.”

Yetkililer kış şartlarına uygun standartlar çerçevesinde, şubelerinde şu an yeterli tuz stoğunun da hazır olduğunu söylediler. Karayolları Şube Şefliği’ndeki ekip elemanlarının, 24 saatlik günün her anında görev yapabilecek şekilde koordine edildiğini ifade eden yetkililer, arazi görevlilerinin tecrübeleri neticesinde herhangi bir olumsuzluğa ve ihtiyaca minimum sürede müdahale edebilecek durumda olduklarını açıkladılar. Ekip elemanlarının bölgelere göre görevlendirildiği ve her ekibin gideceği güzergahın belirlendiği de anlatılanlar arasındaydı. Karayolları 15. Şube şefliği ekipleri, 198 km devlet yolu ve 180 km il yolu olmak üzere yaklaşık olarak 400 km’ye yakın güzergahta, kar mücadelesine hazır beklediklerini ifade ederek, yollardaki bakım onarımların periyodik olarak devam etiğini söyledi. Kendilerinin tüm tedbirleri aldığını ifade eden yetkililer, araç sürücülerini de uyarmayı ihmal etmeyerek şunları kaydetti:

“15. Şube Şefliği olarak bizim sorumluluğumuzda olan tüm bölgede, hazırlıklarımızı olması gerekenden fazla bir düzeyde tamamladık. Gece saat kaç olursa olsun, en ufak bir bildirim ve haberde görevlilerimiz, olay mahalline gitmek üzere yola çıkıyorlar. Tuz sericilerimiz ve bıçaklarımız, makinalarımızda takılı durumda. Bize bakanlık genelgesi kapsamında, valiliklerden gelen tüm resmi bildirimleri dikkate alarak, gereken herşeyi yapmaktayız. Buradan araç sürücülerimize söylemek istediğimiz en önemli uyarı, araçlarının kış bakımlarını yaptırmalarıdır. Aracın mekanik bakımından teknik hazırlığına kadar herşeyi eksiksizce tamamlamış olmaları onların lehinedir.

Araçların kış bakımı muhakkak yaptırılmalıdır

Bazen değişik durumlarla karşılaşabiliyoruz. Araç sürücüsü kar nedeniyle kaydığını ve yoldan çıktığını bize telefonla iletiyor ve yardım istiyor. Gittiğimizde ise sürücünün aracında zincir olmadığını öğreniyoruz. Mevsim ve ilimizin coğrafik yapısı nedeniyle burada her an doğa şartlarında değişiklik olabilir. O nedenle artık bu mevsimde hava güzel olsa dahi sürücülerimiz, muhakkak araçlarında zincir bulundurmalıdır. Bu hem onları tehlikeli durumlardan kurtacak, hem de bizim görevimizi yapmamızda şartları kolaylaştıracaktır.

Bizler şartlar ağırlaşmadan, sanki şartlar ağırlaşmış gibi hareket ederek, çalışmalarımızı o boyutta düzenliyoruz. Araç sürücülerimize ilk söylebileceğimiz uyarı, asla ama asla, zincirleri olmadan yola çıkmamalarıdır. Kar yağışı olmasa dahi, bagajda bir zincir takımı bulunsun. Herhangi bir durumda araçlarını durdurarak gerekli montajı yaparlar ve güvenli bir şekilde yollarına devam ederler.” Yetkililer Kırklareli ve civarında geçtiğimiz hafta başlayan kar yağışında da, alınan yoğun önlemler neticesinde yolların kapanması gibi olumsuz durumlar yaşanmadığını kaydettiler. Ayrıca gelişen endüstri sayesinde kar zincirinin yanısıra, montajı çok kolay olan kar paletlerinin de arabalar için güvenli bir seyir sağladığını hatırlattılar.
Okunma : 623   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.