Güncelleme: TSİ     23 Eylül 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Barış herkese lazım Güncelleme : 11:29:00 TSİ  30.05.2009
Barış herkese lazım
 

Kırklareli TMMOB Il Başkanı Hüseyin Kahraman, KESK genel merkezde yapılan gözaltılarla ilgili olarak bir basın açıklaması yayımaldı. Kahraman, kimin barıştan yana tavır aldığının belli olmadığını kaydederek  şunları söyledi: 

“Bunun yanıtını açıkça görmek istiyoruz. Hem de, sis perdesini dağıtarak. Söylenenler değil, yapılanlar önemlidir çoğu zaman. Terörün en büyük olumsuz etkisi, hükümetlerin içte ve dışta itibarlarını azaltarak, ekonomiyi çökerterek iktidarlarını sarsmanın ötesinde, toplum üzerinde yarattığı korku, panik, tedirginlik, güvensizlik vb. psikolojik travmalar nedeniyle olmaktadır.

Devletin terörle mücadelesi, iktidar değişiklikleri salt teröre bağlı olmadığından, esasen kalıcı olan toplumların ruh sağlıklarının korunması amacıyla olmalıdır. Yani, terörle mücadele etmeyi, ekonomi-demokratik-sosyal hak mücadelesi veren toplumun sivil örgütlerine yönelik uygulamalarla asla karıştırmamalıdır. Kaldı ki, terörle mücadele konusunda da, gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda gözden geçirilmesi gereken çok şey bulunmaktadır.”

Kahraman, DISK - TMMOB - TTB’nin de ortak bir açıklama beyanında bulunduğunu belirterek onalrın açıklamasını da şu cümlelerle dile getirdi:

Demokratik muhalefet baskıyla sindirilemez

“Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK’in Genel Merkez binasına ve çeşitli illerde KESK üyesi sendikalara yönelik operasyonlar yapılmış, KESK yönetici ve üyelerinden bir kısmı gözaltına alınmıştır.

KESK, Uluslararası Sendikalar  Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) üyesi olan ve ülkemizde çalışma yürüten 4 sendikal konfederasyondan birisidir. KESK, tüzüğü, çalışma programı, emek, demokrasi ve barış mücadelesinde bugüne dek izlediği politikasıyla saygınlık kazanmış sendikal bir demokratik kitle örgütüdür.

KESK, baskıcı-otoriter yönetime karşı özgürlükçü, demokratik bir Türkiye özlemini temel alan bir emek örgütüdür. Demokratik kitle örgütleri, üyelerinin siyasal inanç, dil, din farklılıklarına bakmadan çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini hedefleyen, bir sivil baskı unsuru olarak ülkesinin geleceği ile ilgili politikalarının gerçekleşmesi için çaba harcayan örgütlerdir. Bu bütün dünyada da böyledir, Türkiye’de de böyledir.

Faaliyetleriyle açık, konumuyla demokratik işlerliğe sahip bir örgüte yönelik baskınlarla temel hak ve özgürlüklere yapılan saldırı, darbeci zihniyetin, baskıcı-otoriter bir özlemin dışa vurumudur.

Yapılan saldırı “suçlu olmasalar da potansiyel taşıyorlardı” anlayışı ile

kamuoyunu yönlendirmek, bütün muhaliflerini ise bu uygulamalarla sindirmek isteyen tehlikeli bir yolun ifadesidir.

Biz DISK - TMMOB - TTB  olarak, emek, demokrasi ve barış mücadelesinde bugüne dek omuz omuza yürüdüğümüz ve yarın da yürüyeceğimiz KESK’e yönelik baskıları şiddetle kınıyor, gözaltına alınan sendika yöneticilerinin ve üyelerinin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Okunma : 362   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.