Güncelleme: TSİ     21 Eylül 2020 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Aydoğdu; "Kırklareli'nden Türkiye'ye ses yükselteceğimizi umuyoruz" Güncelleme : 10:07:00 TSİ  22.01.2010
Aydoğdu;
 

Kırklareli Valiliği ve Kırklareli Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Kırklareli" Projesi kapsamında başlatılan "Kırklareli Söyleşileri" isimli panel Kültür Merkezi (Rektörlük Binası) Gösteri Salonunda gerçekleştirildi.

Panele iştirak edenler arasında başta Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu olmak üzere Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Il Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Yiğit, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Adalet Komisyonu Başkanı Hayri Uzel, Vali Yardımcıları, kurum ve kuruluş müdürleri, birçok protokol mensubu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Dün saat 14.00'da başlayan Panel'e sunucu açılış konuşmasına "Usulca Yanıyor Gün" adlı şiiriyle başladı.

Panelde açılış konuşmasında Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, çok güzel bir faaliyet çalışması için burada olduğumuzu belirterek, şöyle devam etti; "Entelektüel çalışmalara verilen önem aslında bugünümüze katkı sağlayacak ve aynı zamanda bizi ileriye taşıyacak faaliyetlerdir. Eğer bir topluluk veya beldeler bu tür kültürel faaliyetler gerçekleştiriyorsa bu topluluk geleceğe daha büyük bir umutla bakıyordur. Bütün beldelerde her yönde gelişme bekliyorsa bu tür faaliyetlere yer vermesi gerekiyor.

Kırklareli halkının da entelektüel faaliyetleri sürdürmede bizlerle birleşmesi gerekiyor. Sayın Valimize bu tür faaliyetlerde bulunacağımızı ve destek vereceğimizi vaat ettik. Bu panelin önemli bir başlangıç olmasını ve devam edip kalıcı olmasını ümit ediyorum" dedi.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu şu sözlere yer verdi; "Geçmişten Geleceğe Kırklareli" başlığı bir faaliyet türüdür. Bunu her ay gerçekleştireceğiz. Haziran ayında da bu projeyi taçlandırmayı düşünüyoruz.

Bu seneki konumuz bu olacak. Kırklareli'nden Türkiye'ye ses yükselteceğimizi umuyoruz."

Vali Aydoğdu'nun konuşmasının ardından Panelin konuşmacısı olan Prof. Dr. Ş. Teoman Duralı konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye çıktı.

Sözlerine; "Kendi konumun dışında olan konuları hep zor bulmuşumdur. Bu konuda sizin yardımınızı alacağım" diyerek başladı ve şöyle devam etti; "Bir toplumu en iyi tanıyan kişiler eğitimcilerdir. Bu nedenle nitelikli eğitimciler yetiştirmek için nitelikli eğitim gerekmektedir.

"Üniversite hali hazır durumumuzun zorunluluğudur"

Geçmişimizde de Üniversitelerimiz olup,  Medrese olarak adlandırılmaktaydı. Bu medreselerden çok büyük ilim insanları yetişerek ortaya çıkmış, şimdinin kaçınılmaz seçkin insanları yetiştirilmiştir.

Üniversite sayımızı arttırmamızın sebebi toplumun kurmaylara ihtiyaç duyduğu gerçeği ile bağdaşmaktadır. Üniversite bununla hükümlüdür.

"Nitelikli Üniversite üyesi yetiştirmek zordur"

Ben buraya tayinle geldim. Geldiğimde gördüğüm manzara şu en zor üstesinden gelinecek olan nitelikli üniversite üyesi bulmak. Nitelikli Üniversite üyesi yetiştirmek zordur. Öğretmen herkesten daha fazla namuslu olmalıdır. Bilgi veriyorsanız yalan söylememek zorundasınız. Bu yüzden öğretici insanların ince eleyip sık dokuyarak seçilmeleri gerekmektedir.

"Kırklareli'nde kurulan üniversite daha kundaktadır"

Farklı bir üniversite olmanın yolu farklı konular getirmekle mümkündür. Üstün olmamızı sağlayan birinci husus meraktır. Bu merakı üniversiteler karşılar. Değişik konular anıldığında Kırklareli akla gelecektir. Kırklareli'nde kurulan üniversite daha kundaktadır. Bu konuşma dizisi ile başlayarak ilerlemesini diliyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı. Duralı, panel konuşmasının ardından katılımcıların merak ettikleri soruları cevapladı.

Ardından plaket töreni yapıldı ve panel sonrası katılımcılara kokteyl verildi.
Okunma : 403   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.