Güncelleme: TSİ     21 Eylül 2020 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli Milletvekili Tansel Barış’ın Dünya Insan Hakları Günü mesajı Güncelleme : 11:32:00 TSİ  11.12.2009
Kırklareli Milletvekili Tansel Barış’ın Dünya Insan Hakları Günü mesajı
 

CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış, 10 Aralık Dünya Insan Hakları günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, günün önemine yönelik söylemlerde bulundu. Barış, açıklamalarında şunları kaydetti:

“Din, dil, ırk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan insanlar arasında dostluk, kardeşlik, sevgi ve saygı duygularının geliştiği, insanlık onuruna yakışır hakların tümü, insan haklarıdır. Insan hakları, insanın kendi özünü yaşatacak haklardır. Insanın insana hükmetmesi, baskı kurması, sindirmesi, onu ezmesi, insan haysiyetine yakışmaz. Tarih boyunca, insanların kendi istemleri dışında yaşamak zorunda bırakıldığına tanıklık etmekteyiz. Hak, eşitlik, adalet ve özgürlük düşüncesi insanı insan yapan kurallardır. Dünya barışını ve insanların güvenliğini sağlamak amacı ile 1945 tarihinde kurulan  Birleşmiş Milletler, 10 Aralık 1948 tarihinde 30 maddeden oluşan  ‘Insan Hakları Bildirgesi’ni kabul ederek ilan etmiştir. Bu bildirge ile insanların daha özgür yaşamları öngörülmüştür. Insan hakları, insanın doğuştan kazanmış olduğu hak ve özgürlükleridir. Insan haklarının anayasası olarak kabul edilen ‘Insan Hakları Evrensel Bildirgesi’ her insanın eşit olduğu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını ilan eder. Bu amaçla, ‘Medeni ve Siyasi Haklar, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar, Işkenceye Karşı, Irk Ayrımcılığının Önlenmesi, Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi ve Çocuk Hakları Sözleşmeleri’nden oluşan 6 temel insan hakları sözleşmesi imzalanmıştır. Ülkemiz, BM Genel Kurulu’nun kabul ettiği bu sözleşmeleri 6 Nisan 1949’da onaylanarak, taraftar olmuştur.

Insan hakları bütün ülkelerin gündemindedir. Anlaşmayı kabul eden ülkeler bu anlaşmanın gereğini yerine getirerek, insan hakları ihlallerine karşı verilecek mücadeleyi bir görev olarak kabul etmelidirler. Bu görev ve sorumluluk sadece ülkeyi yönetenlerin değil, aynı zamanda ülkenin bütün kurum ve kuruluşların, medyanın, sivil toplum örgütlerinin ve bütün insanlarındır. Ihlallere karşı kazanılacak başarı, ancak  topyekün bir mücadele ile mümkün olacaktır. Bu anlamda öncelikle insan hakları bilincinin tam olarak toplumda benimsenmesi gerekir.

Bugün Insan Hakları Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilişinin 61, ülkemizin ise Insan Hakları Bildirgesi’ni kabul edişinin 60. yıldönümü. Bugün bir kez daha dikkatleri insan hakları ihlalleri üzerine çekerek; insanın en temel hakkı yaşam hakkı başta olmak üzere, dil, din, ırk, cinsiyet ayırımının olmadığı, insan onuruna yakışır bir dünyada hep birlikte yaşamak dileği ile, ‘Insan Hakları Günü’nü kutluyor; baskı, zulüm, işkence, ayrımcılık gibi insanlığın yüz karası uygulamaları kınıyor, yapanları lanetliyorum.”
Okunma : 430   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Önadım-Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.