Güncelleme: TSİ     22 Eylül 2020 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
"Uğur Mumcu'yu, Muammer Aksoy'u ve tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz" Güncelleme : 10:57:00 TSİ  30.01.2010
 

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya Bölge Sorumlusu Hakan Dedeoğlu, ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı basın açıklamasında, Gazeteci, Araştırmacı ve Yazar Uğur Mumcu ve Hukukçu, Siyaset adamı ve Yazar Prof. Dr. Muammer Aksoy'u, karşı devrimci güçlerin öldürttüğünü" iddia etti.

Dedeoğlu, yazılı açıklamasında, kurulduğu günden başlayarak Cumhuriyeti yıkmaya çalışan devrim karşıtlarının, Büyük Atatürk'ün kararlı tavrı karşısında seslerini çıkaramadıklarını ve Menemen'deki yaşanan başkaldırı denemesinin gerektiği gibi bastırıldığını belirterek, şunları kaydetti.

"Çok partili hayata girdiğimiz 1945'den sonra yandaş bulan emperyalizm özellikle 1950 yılında iktidar değişikliğinden sonra devrim karşıtlığını geliştirerek kendine yer yaptı. 12 Mart ve 12 Eylül'de ulusal güçler büyük hasar gördü. Emperyalizmin tezgâhıyla ortaya konan 24 Ocak kararları, 12 Eylül'ün politikasını oluşturdu. Cumhuriyeti kuran parti kapatıldı. DISK başta olmak üzere TÖB-DER, TÜM-DER gibi örgütler kapatıldı. 1402 sayılı yasayla başta üniversiteler olmak üzere, binlerce kamu görevlisinin işine son verildi, binlerce insan işkenceden geçti.

Cumhuriyet karşıtlığı dış güçlerin desteğiyle gelişti. Cumhuriyetin tehdit ve tehlike altında olduğunu gören başta Onursal Başkanımız Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, olmak üzere, Prof. Dr. Muammer Aksoy'un, başkanlığında 49 aydın Atatürkçü Düşünce Derneğini kurdular. Derneğin kuruluşu yurt çapında heyecan yarattı. Cumhuriyetin yiğit savunucuları derneğimizde yerlerini aldılar. Dış destekli irtica 31 Ocak 1990'da Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy'u öldürdü.

Bağımsızlıktan yana aklın ve bilimin öncülüğüne inanan, ülkenin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için uğraşanlar, Atatürkçü Düşünce sisteminin yol göstericiliğinde saflarını sıklaştırdılar.

Karanlık güçler boş durmuyordu. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yrd. Bahriye Üçok'u 3 Ekim 1990 tarihinde, Atatürk devrimlerinin yılmaz savunucusu Uğur Mumcu'yu 24 Ocak 1993'de öldürdüler. Cumhuriyet ve devrim karşıtlığı tırmanmaya devam etti. Turan Dursun, Prof. Dr Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, gibi önderlerimizi katledip Sivas'ta 37 aydınımızı yaktılar.

Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmak ve etkisiz hale getirmek için malum davayı ortaya attılar.

Şimdi hedefte üniversiteler ve bağımsız yargı var. Uğur Mumcu'yu, Prof. Dr. Muammer Aksoy'u, Prof. Dr Ahmet Taner Kışlalı'yı ve şehit verdiğimiz onlarca bilim-sanat adamını yetiştiren bir toplumda devrimler geriye çevrilemez. Emperyalizm amacına ulaşamaz.

24-31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası bir özeleştiri ve önderlerimizin yol göstericiliğinde yeni hedeflere ulaşmanın planlandığı günler olmalıdır. Kubilay'dan başlayarak, Uğur Mumcu'yu, Muammer Aksoy'u ve tüm şehitlerimizi saygıyla ve şükranla anıyoruz."
Okunma : 485   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.