Güncelleme: TSİ     26 Eylül 2020 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Belediye şantiyesi mezarlık yoluna mı, yoksa Kofçaz yoluna mı taşınacak? Güncelleme : 10:33:00 TSİ  26.12.2009
Belediye şantiyesi mezarlık yoluna mı, yoksa Kofçaz yoluna mı taşınacak?
 

Belediye Meclisi’nin Aralık ayı gündemindeki maddelerinden biri olan ve Kasım ayı toplantısından havale edilen, Belediye mezarlığının kuzey ve batı kısmında Belediye hizmet tesisleri alanı olarak ilave imar planı yapılması konusu, bu ayki toplantıda görüş birliği sağlanamamasından dolayı ertelendi.

Belediye şantiyesinin mezarlık yoluna taşınmasını içeren bu madde ile ilgili ilk fikir beyan eden meclis üyesi Murat Bara oldu. Bara, şantiyenin bu bölgeye değil de ilerleyen yıllarda, Kırklareli Üniversitesi’nin kampüsünün yer alacağı Kofçaz yolu üzerine götürülmesinin daha uygun olacağını söyledi. Murat Bara ayrıca, şantiyenin mezarlık yoluna taşınması durumunda, oranın kör nokta olması sebebiyle bir anlam teşkil etmeyeceğini ifade etti. Bara’nın ardından söz alan Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Ünal Başkur ise, şantiyenin mezarlık yoluna taşınmasının oranın kör nokta olmasından dolayı düşünüldüğünü, şehrin gelişim ve genişleme bölgesi olabilecek Kofçaz yoluna taşınmasının bir fayda getirmeyeceğini kaydetti. Belediye Başkanlığı’nın mezarlık yolunda 60 dönüm bir arazisi olduğunu söyleyen Başkur, şantiyenin yanısıra, hayvan barınağının da yer aldığı o bölgede daha pasif yapıların yer almasını planladıklarını belirtti.

Başkur; “Şantiyeyi mezarlık yoluna taşımamız, Kofçaz yoluna taşımaktan daha faydalı olacaktır. Orada zaten bir kampüs yapılanması olacak. Bu vesileyle Kırklareli o muhite doğru genişleyebilir. Ancak mezarlık yolu pekte işlevsellik barındırmıyor. Insanlar Kofçaz yoluna gidip konut yapabilir. Ancak ben kimsenin gidipte mezarlık yolunda konut yapmak isteyeceğini zannetmiyorum. Işte bu nedenle şantiyenin oraya taşınması daha makul bir plandır.” diye konuştu. Konuşmaların ardından Imar Komisyonu’nun raporu ile birlikte incelenmesi ve değerlendirilmesi neticesinde; söz konusu Belediye mezarlığının kuzey ve batısında imar planı dışında tarla vasfında olan taşınmazların, şehrin mezarlık alanının bulunduğu bölgede kalmasından dolayı şehrin gelişimiyle bağlantılı olarak yapılacak ilave imar planlarında konut amaçlı yapılaşma alanı şehircilik ilkelerine göre uygun olma yacağından, plan yapımına ait esaslara dair yönetmelik hükümlerine uygun olarak 1/5000 ölçekli Nazım Imar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama Imar Planları yapıldıktan sonra konunun tekrar Belediye Meclisi’ nde görüşülmesine oy çokluğuyla karar verildi.

Kamuoyu ilimizin fiziksel büyümesinin hangi yöne doğru şekilleneceğini merak ediyor

60 bin nüfuslu ilimizde, 2007 yılında üniversitenin kurulmasıyla birlikte, ciddi bir öğrenci akını yaşanmaya başlandı. 2009-2010 döneminde hissedilir derecede artan öğrenci mevcudu, önümüzdeki senelerde geniş bir kampüs ihtiyacını daha da artıracak. Yeni fakülte ve bölümlerin de açılmasıyla hem fiziki, hem de idari olarak genişleyen Kırklareli Üniversitesi’ nin, kampüs bölgesi olarak belirlenen Kofçaz yolu üzerinde çalışmalara başlayacağı tahmin ediliyor. Halen şehrin girişinde iyi bir görünüm teşkil etmeyen küçük sanayi siteleri, yıllar evvel yapılmış yeni Sanayi Bölgesi’ ne tam manasıyla aktarılamazken, şantiyenin de çok işlek bir yerde olması belediyeyi harekete geçirdi. Bu çerçevede şantiyeyi merkezden uzak bir yere taşımak isteyen Belediye Başkanlığı, en uygun yer olarak mezarlık yolunu uygun gördü. Çünkü işlevsel bakımdan pasif durumdaki bu bölge, şehrin genişlemesine uygun nitelikte yer almıyor. Ancak Kofçaz yolu hem son 10 yılda artan siteler ve yapımı süren TOKI inşaatı, hem de Kırklareli Üniversitesi’ nin kampüs bölgesi olması dolayısıyla şehrin genişleme alternatiflerinden biri olarak görülüyor. Bununla birlikte, oradaki yapılaşma sonucunda, yeni sanayinin daha aktif hale geleceği, böylece şehrin girişindeki sanayi sitesinin farklı bir şe kilde değerlendirilebileceği anlamına geli yor. Maddenin Aralık ayı gündeminde farklı fikirlere hedef olması ve ertelenmesi, Kırklareli merkezinde yaşanacak yapısal rahatlamaların da direkt olarak gecikmesine neden oluyor.

Dereköy yolu da en iyi alternatif

Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler M.Y.O.’nun yer aldığı Dereköy yolu üzeri de tüm bu düşünülenler arasında maalesef hep ikinci plana atılıyor ve gündeme gelmiyor. Kırklarelililerin en büyük beklentilerinden biri ise, Dereköy yolunun da tır trafiğine açılma ihtimalinin yüksekliği sebebiyle, çok fonksiyonlu bir bölge haline geleceği ve genişlemenin buralarda da nüfuz edeceği.

Bu nedenle o bölgenin de alterna tifler arasında ilk sırada yer alması gerektiğini kaydeden vatandaşlar, bölgenin Kırklareli’ nin stratejisine yarar sağlayacak özellikleri barındırdığını dile getirdiler.
Okunma : 582   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.