Güncelleme: TSİ     22 Eylül 2020 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
TEMA temsilcisi Dedeoğlu, “Hiçbir kuvvet çiftçiye anız yaktıramaz” Güncelleme : 09:22:00 TSİ  16.07.2009
TEMA temsilcisi Dedeoğlu, “Hiçbir kuvvet çiftçiye anız yaktıramaz”
 

TEMA Vakfı Trakya Bölge Temsilcisi Hakan Dedeoğlu, son günlerde bölgede artan anız yangınları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Hakan Dedeoğlu, yaptığı basın açıklamasında hiçbir kuvvetin çiftçiye anız yaktıramayacağını belirtti.                 

Dedeoğlu, Ülke'nin Mayıs sonunda başlayan ve Ağustos ortasına kadar devam eden geniş bir hasat sezonuna sahip olduğunu belirterek, açıklamasında şunları kaydetti;  "Hasat sezonunun başlaması ile birlikte kırsal bölgelerde tarlaların hububat sapları ve anızdan temizlenmesi için yakma işleminin yapılmasına başlanmıştır. Topraklarımıza, ormanlarımıza, su varlığımıza, biyolojik çeşitliliğimize ve ekonomimize büyük zarar veren anız yakma işlemi yasadışı olmasına rağmen, bilinçsiz kişiler tarafından kolaycılığa kaçılarak uygulanmaya devam etmektedir. Tarlaları yeniden ekime hazırlamak için anızların yakılması yönteminden vazgeçilmelidir.

Çünkü anız yakıldığında, toprağın yüzeyi ve 2-3 cm altında yaşayarak onu besleyen, havalandıran milyonlarca mikroorganizma yok olur, toprağı besleyecek organik atıklar ortadan kalkar, toprak fakirleşir ve verim gücü düşer. Üzeri çıplak kalan toprak, rüzgâr ve sellerle taşınarak erozyona uğrar, yağış suyu yer altı su kaynaklarına ulaşamaz, doğal denge bozulur.

Öte yandan anız yangınları yakındaki diğer tarla ve bahçelere sıçrayabildiği gibi orman yangınlarına hatta yerleşim alanlarının yanmasına da sebep olmaktadır.

 Eğer çiftçimiz anız yakarak toprağı verimsizleştirdiğini, ticari gübre ile bunu telafi etmesinin mümkün olmadığını ve anız yaktığı için gelecek yıl daha az ürün alacağının bilincine varırsa, hiçbir kuvvet çiftçiye anız yaktıramaz. Bunun için başta eğitim olmak üzere yasaklara uymayanların takibi ve caydırıcı cezaların uygulanması şarttır.

Ülke genelinde 365.000'i aşkın Gönüllüsü bulunan TEMA Vakfı'nın en temel hedefi topraklarımızın erozyon veya diğer tehditlere maruz kalmayarak korunması ve verimli kalmasıdır. Bu nedenle hazırladığımız "Anız Yangının Verdiği Zararlar ve Anızın Faydaları" konusundaki tespit ve önerilerimizi sunuyorum. Anız Yangının Verdiği Zararlar ve Anızın Faydaları konusuna gelince ise şunları söyleyebiliriz. Anız Yakılmasının Verdiği Zararlar;

"Toprak verimsizleşir. Çünkü toprakta ne kadar çok canlı yaşıyorsa, toprak o kadar zengindir. Anız yakıldığında toprağı besleyen, güçlendiren, havalandıran milyonlarca canlı organizma yok olur. Çiftçi, toprağa zarar vererek, daha ekimi bile gerçekleştirmeden gelecek yılın ürününe zarar verir. Toprak canlılarının beslenme ortamı veya besleneceği organik artıklar ortadan kalkar. Bitki örtüsünden yoksun kalan toprak rüzgâr ve su ile taşınarak erozyona maruz kalır. Toprak yağışlarla sıkışır, suyun toprak içinde birikmesini önler. Toprak yorulur. Orman yangınlarına neden olur. Diğer tarla, bağ ve bahçeye sıçrayarak ürünlerin yok olmasına neden olur, hatta yerleşim alanlarına sıçrayabilir. Doğal dengeyi bozar. Anız ve Hububat Saplarının Faydaları;

"Anızları ve hububat saplarını yakmadan toprak işleme aleti ile temizleyin. Çürümenin hızlı gerçekleşmesi için hasadı mümkün olduğunca toprağa yakın yapın. Ülke topraklarımızın % 76'dan fazlasında organik madde eksikliği vardır. Hububat sapları ve anızı gübre olarak değerlendirin. Böylece, toprağı doğal gübre ile besler, kirletmezsiniz.

Ticari gübreye fazla para harcamazsınız, doğal gübre kullandığınız için ürününüzün tadı, kokusu daha iyi olur. Toprağı verimli hale getiren mikroorganizmalara besin sağlarsınız. Toprağın nemini korursunuz, daha fazla ürün alırsınız. Hayvan yemi ve yakacak olarak kullanabilir, inşaat malzemesi, kâğıt, ip, halat, paspas yapımı ve ambalaj sanayinde kullanılmasını sağlayarak gelir elde edebilirsiniz. Topraktaki bitki örtüsünü yok etmeyerek verimli topraklarınızı erozyondan koruyun. Anıza ekim aletleri kullanın, gerekirse hasat sonrası hache-paille (sap parçalayıcı ve dağıtıcı) aleti kullanın modern sürüm teknikleri uygulayın."

Okunma : 416   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.