Güncelleme: TSİ     26 Eylül 2020 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli Kadın Girişimcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Helvacıoğlu, Derneğin 2009 yılı çalışmalarını değerlendirdi Güncelleme : 16:49:00 TSİ  26.01.2010
Kırklareli Kadın Girişimcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Helvacıoğlu, Derneğin 2009 yılı çalışmalarını değerlendirdi
 

2009 yılı çalışmalarını değerlendiren Kırklareli Kadın Girişimcileri Derneği (KKGD) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Helvacıoğlu, hazırladıkları projelerle kadınlara destek olmaya çalıştıklarını söyledi. Gönüllü bir grup anlayışı içinde çalıştıklarını belirten Helvacıoğlu, "Kırklareli Kadın Girişimcileri Derneği olarak şehrimizde bir şeyler yapma çabasıyla Kırklareli'nde kadın girişimciliğini, mesleki eğitim, iş yönetim ruhunu, gizli kalmış kadın emeğini ve üretimini pazarlama imkanlarını ve en mühimi kadınlarımızın kredi ve diğer finansman kaynaklarını araştırmak, geliştirmek ve 'soframda yangın var' diyen kadınlarımızın sorunlarına gönüllü bir gurup olarak çözümler üretmek üzere kadınlarımıza yönelik proje çalışmaları için yola çıktık" dedi.

Girişimcilik Sertifikaları başlangıcı noktamız oldu

Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Derneğe tahsis edilen merkezde Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Kadın Girişimci Projesi kapsamında "Girişimcilik Sertifikaları"nı alarak bir başlangıç yaptıklarını belirten Helvacıoğlu, Derneğin kurulması aşamasında gerek yer gerekse hukuksal ve bürokratik konularda kendilerine destek vererek yardımcı olan Kırklareli Valiliği Dernekler Masası, Esnaf Sanatkarlar ve Odaları Birliği Başkanlığı, Kırklareli Üniversitesi ile Dernek üyelerinin katkılarının yadsınamaz olduğunu ifade etti. Kadın Girişimciliği Destekleme Projesi'nin önemine değinen Helvacıoğlu, "Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi'nde; toplumun kendilerine yüklediği sosyal rolleri dolayısıyla birer girişimci olarak ekonomik faaliyette bulunamayan, yeterli bilgi ve beceriye sahip olmayan, eğitim düzeyleri düşük olan ve bununla bağlantılı olarak genellikle kayıt dışı istihdam kapsamında yer alan kadınların öncelikli olarak desteklenmesi hedefleniyor" diye konuştu.

7 kurucu ile Derneğin kurulmasının ardından çalışmalara başladıklarını kaydeden Kırklareli Kadın Girişimcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Helvacıoğlu, şöyle konuştu;

"Sivil toplum kuruluşları ile dayanışma ve işbirliği içinde özellikle kadın sorunlarına duyarlılık gösterip 'soframda yangın var' diyen kadınlarımız için girişimcilik motivasyon kişisel gelişim gibi konulara önem verdik. Dernek kurmadan önce ilk işimiz Kırklareli Anneler Derneği TOBB Kadın Girişimcileri diyalogu daha dernek kurulmadan kurulmaya çalışıldı. Onlar da bu kuruluşu toplantımıza gelip desteklediler. Herkese şükran borçluyuz.

Ev kadınlarımızın becerilerini değerlendirmeye festival şenlikler de konferanslarda sergileme ve satış yönüne gidilmesini sağlamaya çalıştık. Ev kadını olarak değerlendirilen kadınlarımızın meslek kadınları olarak adlandırılmasını, kadın üretiminin tanıtıma pazarlamaya götürerek kadınlarımıza ek gelir projelerini hazırlamaya çalışıyoruz. Daha derneğimiz kurulmadan 8 Mart Kadınlar Günü'nde Kırklareli Il Tarım Müdürlüğümüzün faaliyetinde Kırklareli Kültür Merkezi'nde gönüllü kadın emekleri sergilendi. Resim, takı, dokuma, örgü, nakış, dikiş, gıda, ağaç sergisi olarak bile çalışmalarımız yönlendirmelerimiz vardı kadın emekçilerimize. Kipa da satış reyonu açılması kararımız vardı ancak süresi on beş gün olduğu için gerçekleştiremedik. 14 kişilik gönüllü kadınlarımız ve ürünleri Kırklareli Üniversitesi Şenliğine de kişisel desteklerimizle katıldılar. Ticaret Üniversitesi'nin yürüttüğü Trakya Dağ Köylerinin Sosyal ve Ekonomik Kırsal Kalkınma Projesi'nde yuvarlak masa toplantısına katıldık. Bir zamanlar Kırklareli'nde Şarap Yolu olarak bilinen yolun Kültür Yolu olarak açılması için yapılan araştırmalarda üyemiz Hatice Kunt, Ticaret Üniversitesi öğretim üyelerine ayrıca bilgiler aktardı."

Bu yıl 19. Kutlanan Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali'nde stant açarak katıldıklarını, katılıma destek verenlere teşekkür ettiğini belirten Helvacıoğlu, Kırklareli'nin görünümüne katkıda bulunmak amacıyla Istanbul'dan getirilen lale soğanlarının Belediyeye teslim edildiğini, Kırklareli 1.Bolluk ve Bereket Şenliği'nde üyelerin bizzat katılarak çalışmalara destek verdiğini vurguladı.
Okunma : 555   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.