Güncelleme: TSİ     25 Eylül 2020 Cuma     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
TEMA Temsilcisi Dedeoğlu; “Ülkemizde her yıl ortalama 4 bin hektar orman alanı zarar görüyor” Güncelleme : 11:03:00 TSİ  04.07.2009
TEMA Temsilcisi Dedeoğlu; “Ülkemizde her yıl ortalama 4 bin hektar orman alanı zarar görüyor”
 

TEMA Vakfı Trakya Bölge Temsilcisi Hakan Dedeoğlu, artan sıcaklarla birlikte orman yangınlarına dikkat çekerek "Ülkemizde her yıl ortalama 4 bin hektar orman alanının zarar gördüğünü belirtti.

TEMA Vakfı Temsilcisi Hakan Dedeoğlu, bürosunda yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte her gün gazete ve televizyonlarda yanan orman alanları ile ilgili haberleri okuduklarını ve seyrettiklerini belirterek, şunları kaydetti;  "Alınan tedbirlere, yapılan uyarılara rağmen orman yangınları çıkmaya devam ediyor. Dünyada her yıl ortalama 5 milyon hektar, ülkemizde ise 10.000 hektar orman, yangınlarla zarar görüyor.

Büyük çoğunluğu insan kaynaklı olan orman yangınları sonucunda toprağı suyu koruyan, binlerce canlıya ev sahipliği yapan, karbon emisyonunu azaltan, soluduğumuz oksijenin büyük bölümünü üreten zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlarımız, değeri maddi olarak asla ölçülemeyecek boyutlarda zarar görüyor. Ormanlarımızın korunması sorumluluğunu sadece ilgili kurum ve kuruluşlara yükleyemeyiz.

Toplum olarak da birey olarak da bu sorumluluğu paylaşmalıyız. Çünkü, orman yangınlarının çıkış nedenlerine bakıldığında yıldırım gibi doğal nedenlerin % 5-6 oranında kaldığı, diğer yangınların % 94'ünün çıkış sebebinin insan kaynaklı olduğu görülüyor.  Ormanlar, bir ülkede toprağı ve suyu koruyan en önemli faktördür. Çünkü ağaçlar kökleri ile toprağı sararken hem erozyonu önler hem de çıplak toprakta akıp giden su ve yararlı maddelerin ormanda depolanmasını sağlarlar. Seller ve taşkınlar da erozyon gibi yine ormanlar sayesinde önlenir. Ancak ne yazık ki tüm bunlara rağmen ormanlarımızı hızla tüketmeye devam ediyoruz. Ama ormanlarımız sonsuz değil ve tehlike çanları uzun zamandır çalıyor. Geleceğimizi ipotek altına almak istemiyorsak, ormanlarımızın yanıp kül olmasına seyirci kalamayız. Bunun için; Ormanda ya da ormana yakın yerlerde ateş yakmayın, dumansız piknik yapın. Çevreye sönmemiş sigara izmariti, kibrit gibi yanıcı maddelerin atılmaması konusunda duyarlı olun. Aracınızdan herhangi bir şekilde yola dökülecek olan yağ veya benzinin üzerini kalın bir toprak tabakası ile örtün.

Tarlanızdaki anızları kaldırmak için yakma yöntemini kullanmayın. Küçük yangınlara kendiniz müdahale edin. Ormanlık alanda herhangi bir duman ya da ateş gördüğünüz takdirde Alo 177 Orman Yangın Ihbar, Alo 156 Jandarma veya Alo 155 Polis Imdat telefonlarını arayın. Orman yangınları ile mücadele için Çevre ve Orman Bakanlığı'na daha fazla kaynak ayrılmasını destekleyin. Her yıl ortalama 4.000 orman yangının yaşandığı Türkiye, yangın açısından riskli Akdeniz ülkelerinden biridir. Akdeniz ve Ege sahillerinden Istanbul'a kadar uzanan ve ülke ormanlarımızın yarısına karşılık gelen 12 milyon hektar büyüklüğündeki kıyı bandı, özellikle yaz aylarında orman yangınları açısından tehdit altındadır.

TEMA Vakfı, orman yangınlarının yaşanmaması için gerekli önlemlerin önceden alınması ve bu önlemlere rağmen meydana gelebilecek yangınlarla mücadeleye hazırlıklı olmamız gerektiğine inanmakta, yetkilileri ve halkımızı orman yangınlarına karşı daha duyarlı ve tedbirli olmaya çağırmaktadır."

Okunma : 395   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.