Güncelleme: TSİ     26 Eylül 2020 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Il Genel Meclisi Kasım ayı birleşimleri sona erdi Güncelleme : 09:46:00 TSİ  02.12.2009
Il Genel Meclisi Kasım ayı birleşimleri sona erdi
 

19 günlük uzun ve meşakkatli bir maratonun ardından Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı birleşimleri son buldu. 2010 yılı plan ve bütçelerinin titizlikle hazırlandığı meclis Kasım ayı birleşimleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça yoğun bir şekilde geçti.

Meclis Başkan’ından üyelerine, Il Özel Idaresi personelinden, basın mensuplarına kadar tüm Il Genel Meclisi müdavimlerinin yüksek bir tempoda gerçekleştirdiği birleşimler sonucunda alınan kararlar ise Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Raif Kelep ve Il Genel Meclisi üyeleri tarafından beğeni ile karşılandı.

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayının 19. ve son birleşimi Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda 26 Kasım Perşembe günü saat 10:30’da yapıldı. Yoklama ve geçmiş birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından meclisin 3. gündem maddesine görüşülmeye geçildi. Bu madde itibarı ile; Kırsal kesimde tarım arazilerine zarar veren domuzların kontrol altına alınması hususunda Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşüldü. Meclis Tarım Komisyonu Başkanı Behçet Şen tarafından okunan komisyon raporunda Demircihalil, Beypınar ve Çukurpınar köyleri meralarındaki domuz popülasyonun araştırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Behçet Şen komisyon raporunu okuduktan sonra söz alarak; ”Tarım Il Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile Demircihalil, Beypınar ve Çukurpınar meralarındaki domuzların sayım tespiti yapılacaktır.” dedi. Geçen yıl da aynı şekilde tarım sulamalarının sorun olduğunu belirten Yurdaer Ulus; ”Biz geçen yıl Aralık ayında Kırklarelimizde problem olduğunu düşündüğümüz tarım sulamalarını da gündeme getirmiştik. Bu konuda güzel bir konu. O dönemde de halk bazında, makamlar bazında, konuyu gündeme getirdiğimize inandık ve aynı manada problem olan özellikle kuzey tarafımızdaki köylerimizde problem iken şimdi tüm Kırklareli’nin özellikle merkez ilçenin Vize, Kofçaz, Pınarhisar, Demirköy ilçemizin yoğun problem olarak kaldığı yaşadığı domuz problemi gerçeği var. Ne olursa olsun, ekonomik olarak veya iş olarak çiftçilerin ektikleri tarlalar çok büyük zarar görüyor. Dolayısıyla bu işleri olağanüstü şartlarda gayret gösterip geceleri de tarla başlarında geçirmelerine sebebiyet veriyor. Bu çağda uygun bir vaziyet değil. Bu uygun vaziyetin olmaması açısından tarım komisyonun bu konu ile ilgili Aralık ayında detaylı bir çalışma yaparak, bunun nasıl çözüleceği konusunda gündeme gelmesi lazım. Bunları toplayıp satmak manasında değil de bunun çözümlenmesi manasında değerlendirilmesi lazım. Çünkü doğadaki her canlıya sahip çıkmak zorundayız. Bu çevre ile ilgili çok önemli bir husus. Ama eğer bir hayvan popülasyon olarak çok yüksek bir miktara gelip, kültür bitkilerimize zarar verecek durumdaysa, buna da bir çare bulmak zorundayız. Bizim görevlerimizden bir tanesi bunun köylerimize zarar verdiği için mutlaka bizim ele almamız gerektiği konulardan. Zaten grubumuzun teklif ettiği bir husustu. Eğer bu konu ile ilgili hükümette, devlette ödenek vs. varsa bu konu ile ilgili çalışması hususunda bir takım makamlara aktarılarak çalışma olması hususunda çare olması gerekiyor. Tarım Komisyonunun Aralık ayında bu konu ile ilgili gerçekten çok detaylı bu mevcut bahsettiğimiz ilçeler ve buna Babaeski’de dahil, Lüleburgaz’ın Pınarhisar’la ilişkisi olan tarafları da dahil.” diye konuştu.

Sürek avının kalkması ile domuzların vurulması konusunda kısıtlamalar geldiğine dikkat çeken Aydın Karakoç; ”Bu yıl avlanma ilgili kararları Temmuz ayında yürürlüğe girdi. Avcılar kulüpleri bu konuda çok sıkıntılı. Bakanlığa bu sitemlerini dile getiriyorlar. Sürek avının önünün açılması hususunda bazı sıkıntılarını dile getiriyorlar. Bu komsiyondaki üye arkadaşlarımızdan sanırım il temsilcisi Ömer Harç arkadaşımız. Onun da çok büyük sıkıntısı var, bu konuda.” dedi.

Akabinde konunun Aralık ayında görüşülmesine oy birliği ile karar verildi. Başkan Tuna Soykan 19 günlük birleşimlerin ardından Aralık ayı Il Genel Meclisi birleşimlerinin meclis üyelerinin istirahat etmesi için 07 Aralık Pazartesi günü saat 10:30 başlayacağını belirterek meclis oturumunu kapattı.

Il Genel Meclisi 19. birleşiminin son bulması ile meclis üyeleri, Il Özel Idaresi çalışanları ve basın mensupları kendi aralarında bayramlaşarak, bayramlarını kutladı.
Okunma : 400   Kategoriler : Trakya   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.