Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırkpınar Güreşleri’nin Sayısallaştırılması Projesi sunuldu

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün ev sahipliğinde Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneği’nce “Bilgi Sistemleri, Mimariler, Platformlar ve Teknolojiler” adlı ÜNAK 2013 .......


Güncelleme : 09:31:00 TSİ  04.10.2013
Kırkpınar Güreşleri’nin Sayısallaştırılması Projesi sunuldu
 

HABER MERKEZİ
Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün ev sahipliğinde Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneği’nce “Bilgi Sistemleri, Mimariler, Platformlar ve Teknolojiler” adlı ÜNAK 2013 Konferansı İstanbul’da düzenlendi. 
Edirne Belediye Başkanlığı tarafından yürütülen “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin Sayısallaştırılması Projesi” de düzenlenen bu konferans’ta bildiri olarak sunuldu. 
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Fatih Rukancı’nn oturum başkanlığını yaptığı oturumda hazırlanan proje, Edirne Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Ender Bilar tarafından toplantıya katılan bilim insanlarına akademik dil ile anlatıldı. Toplantıya katılan katılımcılar hazırlanan bildiri büyük ilgi ile izlendi. Hazırlanan sunumda proje ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların yöntemleri anlatıldı. 
Sunum sonunda Ender Bilar’ın plaketi, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi eski dekanı, öğretim üyesi Prof.Dr.Sekine Karakaş tarafından takdim edildi. 
Sunumu yapılan proje ile ilgili toplantıya katılan katılımcıların değerlendirmesin de, “Edirne Belediye Başkanlığı tarafından, ülkemizin somut olmayan kültür miraslarından olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin tarihi, günümüz bilgi teknolojileri kullanılarak korunması, gelecek kuşaklara aktarılması, toplanan tüm bilgi ve belgelerin e-dünya ile buluşturulması açısından önemli ve başarılı bir çalışma olduğu belirtilerek, projenin hızlı bir şekilde tamamlanarak, e-dünya ile buluşturulması dileğinde bulunuldu.” 
Toplantı öncesi toplantıya katılan tüm katılımcılara kırmızı dipli mum ile Edirne Belediye Başkanlığınca hazırlanan Edirne tanıtım CD si de dağıtıldı. 
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bizler Edirne Belediyesi olarak, Anıt Kent Edirne’mizin tarihi ve kültürel değerlerini korumak amacıyla bugüne kadar bir çok projeyi başarı ile yürüterek tamamladık. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin sayısallaştırılması da böylesi projelerimizden birisi. 16 Kasım 2010 tarihinde UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivalini 21. Yüzyılın tüm bilgi teknolojilerini kullanarak, e-dünya ile buluşturmak amacındayız. Çalışmalarımız yoğun bir tempoda sürdürülüyor. Düzenlenen bu konferansta da yaptığımız çalışmaların bir değerlendirmesini yapmış olduk. Kültür ve Sanat Danışmanı Ender Bilar tarafından yürütülen projenin konferansa katılan bilimciler tarafından da onaylanması ve başarılı bulunması bizleri mutlu etmiştir. Emeği geçenleri kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu. (Savaş Eskici)


Okunma : 1154   Kategoriler : Edirne, Genel, Trakya   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.