Güncelleme: TSİ     26 Eylül 2020 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Gıda Mevzuatı Delik Deşik Ediliyor

Marmara Belediyeler Birliği ve Lüleburgaz Belediyesi’nin işbirliği ile “Gıda Güvenliği” semineri düzenlendi. Lüleburgaz’da gerçekleşen organizasyonda Dr. Muhsin Öztürk ve Yrd. Doç. Dr. Beyza Ulusoy, katılımcıları bilgilendirdi.


Güncelleme : 18:16:00 TSİ  13.10.2009
Gıda Mevzuatı Delik Deşik Ediliyor
 


Marmara Belediyeler Birliği ve Lüleburgaz Belediyesi’nin organizasyonu ile “Gıda Güvenliği ve İlgili Mevzuat” konulu eğitim semineri, Lüleburgaz Belediyesi Neşet Aşkiye Çal Salonu’nda gerçekleştirildi. Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın açılış konuşmasıyla başlayan programa, ilgi oldukça yoğundu. Dr. Muhsin Öztürk “Gıda ve Gıda ile ilgili İş Yerlerinin Denetimi” konusunda anlatım yaparken, Yrd. Doç. Dr. Beyza Ulusoy ise “Et ve Süt Ürünlerinde Üretimden Tüketime Gıda Güvenliği” konusunda bilgilendirme yaptı.
 “GIDA MEVZUATI DELİK DEŞİK EDİLİYOR”
Programın ilk bölümünde çarpıcı açıklamalarda bulunan Dr. Muhsin Öztürk, gıda denetimi kavramının, sadece ceza kesmek, işletme kapatmak anlamına gelmediğini; belediyelerin gıda denetimi ile ilgili eğitimleri de kendine sorumluluk alma konusunda önemli atılımlar yapması gerektiğini söyledi. Belediyelerin olmadığı bir gıda denetimi başarılı olamaz diyen Öztürk, “Gıda denetimi hususunda belediyeler oldukça iyi çalışmalar yapıyor. Gıda denetimleri belediyelerin elinden alınıp Tarım Bakanlığı’na veriliyor. Tarım Bakanlığı tabii ki de tek yetkili olsun, bu kabul edilebilir ama belediyelerin tamamen saf dışı bırakılması kabul edilemez. Yeni mevzuat çalışmalarında bu var. Bu uygulama, tükettiğimiz gıdaların, ne yazık ki ‘denetlenememesi’ yolunun açılması anlamına gelmektedir. Böylesine önemli bir yetkiyi, en ufak mecrasına kadar yayılmış, ilgili personelini kurup, eğitmiş bir kurumdan alıp; yeterli personeli olmayan bir kuruma vermenizin mantıklı bir tarafı yoktur. Belediyeler bu işi bugüne kadar oldukça iyi bir şekilde yapmıştır. Umarız ki bir an önce bu önemli hatadan dönülür” diye konuştu.
“KATKI MADDELERİ ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK KÖTÜLÜĞÜ”
Programın ikinci yarısında konuşan Yrd. Doç. Dr. Beyza Ulusoy ise gıda denetimleri ile ilgili teorikten ziyade pratik uygulamaları anlatırken, yapılan denetimlerden iyi ve kötü örneklere yer verdi. Yapılan birçok doğrunun, bazı kritik yanlışları içerdiğini vurgulayan Ulusoy, denetimlere yönelik bilgileri aktarırken doğru ve sağlıklı beslenme adına da bazı önemli ipuçları aktardı. Kızartma gıdaların tüketiminin azaltılması gerektiğini söyleyen Ulusoy, gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin, uluslararası çevrelerce kabul görmüş olsa bile, çağımızın en önemli sorunu olduğuna vurgu yaptı. Ulusoy “Gıdalarla bulaşan hastalıklar sadece mikroorganizma kaynaklı değildir. Gıdaların içeriği de oldukça önemlidir. Gıdalardaki hormon takviyesi, gıdalara eklenen gıda katkı maddeleri çağımızın en önemli tehlikesidir. uluslararası makamların onayı olsa bile, henüz tam olarak tanınmayan gıda katkı maddelerinin olumlu yanlarından çok olumsuz yanları da olabilir. Bununla ilgili araştırma sonuçları mevcuttur. Gerekli kurumlar da bununla ilgili tedbir konusunda ise devekuşu misali kafasını kuma sokarak görmezlikten gelmektedir” dedi.
Hormonla üretilen bir gıdanın çok kolay bir şekilde anlaşılamayacağını da söyleyen Ulusoy, “Hormonlu gıdanın çok kolay bir şekilde anlaşılması güçtür fakat şüphe çekebilecek bazı dış görünüş unsuları mevcuttur” dedi. Ulusoy, hormonlu ve gıda katkılı ürünlerdeki en belirgin özellikleri de şu şekilde sıraladı: Mevsimi dışında satılan ürün, normalde çekirdeği olan fakat çekirdeksiz olarak üretilmiş ürün, gerçek şeklinde olmayan, gereğinden fazla büyük veya şekilsiz ürün, gerçek tadını barındırmayan ürün, süngerimsi vıcık vıcık ürün, içinde kararmalar olan ürün. (yy)
Okunma : 711   Kategoriler : Genel, Trakya   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.