Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Canlı Hayvan Pazarları geçici bir süre ile kapatıldı

Edirne Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Keşan ilçe merkezinde Ticaret Borsası Başkanlığı tarafından, Havsa ilçe merkezinde Belediye Başkanlığı tarafından işletilen ve her Cumartesi günleri...


Güncelleme : 09:15:00 TSİ  12.07.2010
Canlı Hayvan Pazarları geçici bir süre ile kapatıldı
 

HABER MERKEZİ
Edirne Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Keşan ilçe merkezinde Ticaret Borsası Başkanlığı tarafından, Havsa ilçe merkezinde Belediye Başkanlığı tarafından işletilen ve her Cumartesi günleri  kurulan Canlı Hayvan Pazarları’nın 09 Temmuz 2010 Cuma gününden itibaren 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanunu ile bağlı Yönetmeliğin ilgili maddeleri gereği geçici bir süre ile kapatılmasına karar verildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Bakanlığımızca Trakya Bölgesine yapılacak olan canlı hayvan sevklerine getirilen kısıtlamalar ve yoğun aşılama programları neticesinde Kasım 2007 yılından bugüne kadar Trakya bölgesinde Şap hastalığı görülmemiştir.
Bakanlığımız tarafından Trakya bölgesinin Şap Hastalığı’ndan Aşılı Arilik Statüsü kazanması için bu statüyü dünya çapında onaylamaya yetkili olan Dünya Hayvan Sağlığı Örgütüne (OIE) Kasım 2009'da başvuruda bulunulmuştur. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü  (OIE) tarafından yapılan başvuru üç aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçirilerek 27 Mayıs 2010 tarihinde sonuçlandırılmıştır. (OIE) üyesi 176 ülkenin oy birliği ile aldığı kararla Trakya Bölgesi Şap Hastalığı’ndan Aşılı Arilik Statüsü’nü kazanmıştır.
Ancak son dönemlerde Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya illerinde Şap Hastalığı’nın yoğun bir şekilde görülmesi ve bu illerdeki hayvan tüccarlarının İlimize hayvan alımına gelmeleri nedeni ile hastalığın bulaşma ihtimalini arttırmıştır.
Bu nedenle Şap Hastalığı’nın İlimize bulaşmasını engellemek ve (OIE)  tarafından verilmiş olan Şap Hastalığı’ndan Aşılı Arilik Statüsü’nün korunabilmesi amacıyla Edirne İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Vali Yardımcımız Kamil Sarıaslan başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.
1- Keşan İlçe merkezinde Ticaret Borsası Başkanlığı tarafından Havsa İlçe Merkezinde Belediye Başkanlığı tarafından işletilen ve her Cumartesi günleri kurulan Canlı Hayvan Pazarlarının 09 Temmuz 2010 Cuma günün itibaren 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanunu ile bağlı Yönetmeliğin ilgili maddeleri gereği geçici bir süre ile kapatılmasına.
2- Kesime gidecek hayvanların bizzat hayvan sahipleri tarafından Mezbahalara veya Borsalara götürülmesine, hayvan tacirlerinin yerleşim birimlerinde Hayvan alım satımlarının yasaklanmasına.
3- Damızlık amaçlı hayvan alım satımlarında sadece Bakanlıktan ihale almış firmalara menşe şahadetnamesi veya sağlık raporu düzenlenmesine.
4- Hayvan nakli yapacak araçların Şap hastalığına karşı uygun dezenfektanlarla dezenfekte edildikten sonra sevklerine müsaade edilmesine. Edirne İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonunca karar verilmiştir.” (s)

 

Okunma : 1113   Kategoriler : Edirne, Genel, Trakya   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.