Güncelleme: TSİ     01 Nisan 2020 Çarşamba     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Toplumsal mutabakat olmadan Anayasa değişikliği yapılamaz”* Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırklareli İl Sekreteri Mustafa Terekli, Anayasa Değişiklikleri’nin toplumsal bir mutabakatın sonunda yapılabileceğini belirtti.


Güncelleme : 09:34:00 TSİ  21.07.2010
“Toplumsal mutabakat olmadan Anayasa değişikliği yapılamaz”
 

HABER MERKEZİ
Milliyetçi Hareket partisi (MHP) olarak 12 Eylül 2010 Pazar günü yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumu’nda “Hayır” oyu kullanacaklarını belirten Kırklareli İl Sekreteri Mustafa Terekli, Anayasa Değişiklikleri’nin toplumsal bir mutabakatın sonunda yapılabileceğini belirterek şunları kaydetti:
“Milliyetçi Hareket Partisi, milletimizin önceliklerine ve taleplerine cevap vermeyen ve dışarıdan sipariş edilen “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir. Anayasalar toplumsal mutabakatla, toplumun her kesiminin katıldığı görüşle, demokratik tartışma iklimi ve üslubu ile hazırlanmak durumundadır. Milliyetçi Hareket Partisi, olgunlaşırken katkısının sorulmadığı ve başkası tarafından dayatılmış kararlara katılmayarak “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Bir anayasayı TBMM’de çoğunluğu olan siyasi partinin tek başına hazırlamış olması anayasanın sivilleşmesi anlamını taşımayacaktır. Nitekim 1982 Anayasası’nı da askerlerin seçtiği sivil bir komisyon hazırlamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi toplumun huzursuz, devletin gergin, Anayasal kurumların kavgalı olduğu bu süreçte sağlıklı sonuç alınmayacağı için “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Yıllardan beri her vesile ile toplumsal çatışma dinamiklerinin kışkırtıldığı, toplumun yapay kamplara bölünerek siyasi rant sağlanmaya çalışıldığı ve acımasızca cepheleştirildiği de vakidir. Milliyetçi Hareket Partisi, adına anayasa yapılan, üzerine sözleşme yazılan milletimizin yeni kutuplaşmaların içine girmesine engel olmak ve mevcutların derinleşmesini önlemek için “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasa, sicili bozuk, sabıkası kabarık, lekelenmiş zihniyetlerin değiştireceği bir metin değildir. Milliyetçi Hareket Partisi, sekiz yıla yaklaşan icraatlarıyla şaibeli ilişkiler ve istismarın odağı olmuş, karanlık işbirliklerinde çare aramış zihniyetin zorladığı “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasalar, iktidar partisinin tek taraflı talimatları, hükümet iradesinin beyanı değildir. Milliyetçi Hareket Partisi, demokratik yöntemlerle olgunlaşmamış, farklı seslere kulak vermemişlerin hazırladığı tek taraflı “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasalar bir arada yaşamayı güçlü duygu, şuur ve arzularla isteyen ve bu isteklerini metin haline getirmiş toplumların geleceğe birlikte ulaşma sözleşmeleridir. Milliyetçi Hareket Partisi, toplumsal kırılganlığı ve farklılaşmayı daha da artıracağını düşündüğünden “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Mevcut Anayasa değişiklikleri tamamen “AKP Anayasası” niteliğindedir, tümüyle dayatmadır. Milliyetçi Hareket Partisi, geride kalan yıllarda partimizin uyarı ve önerilerine kulaklarını kapatmış bir zihniyetin hazırladığı “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Demokrasilerde her siyasal partinin bir toplumsal karşılığı vardır ve saygıdeğerdir. Siyasette aktörler arasındaki ilişkilerde samimiyet ve güvenirlik son derece önemli ve kaçınılmazdır. Milliyetçi Hareket Partisi, kendisini ve muhterem kadrolarını iftira, gıybet ve hakaretlerle aşağılayan bir anlayışın yaptığı “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasalar değişen toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek veya değişme ve ilerleme istikametlerinde ön almak üzere hazırlanan ve mümkün olduğunca uzun süre toplumu taşıyabilecek köklü metinler olmalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi, tamamen tükenmiş, başarısız, kabiliyetini kaybetmiş, iflasına bahane arayan hükümetin oluşturduğu “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasayı değiştiren iradenin samimiyeti ve ciddiyeti, değişecek maddelerin kalıcı ve yararlanılabilir olmasında çok önemli faktördür. Milliyetçi Hareket Partisi, ülkemizi ve milletimizi bölünmeye doğru götüreceği anlaşılan hazmettirme sürecinin ilk adımı olan “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasalar milli varlığı güvenceye almak üzere şekillenirler. Hükümetler üstü bir anlayışla değiştirilmeleri ve bunun da ahlak ve erdemle yapılması şarttır. Biz Anayasaların bir dönem sandalye çoğunluğunu elinde tutan partinin anayasası olarak değil, toplumumuzun tamamının paylaşacağı ve katılacağı uzlaşma alanları olarak
Milliyetçi Hareket Partisi, siyasi namustan uzak bir anlayışın zorladığı çalışmanın ürünü olan “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasa, adı üzerinde, ülkemizdeki bütün münasebetlerin üzerine şekillendiği temel değerlerin hukuki dayanağıdır. Bu yönüyle milli bekadan ayrı düşünülmesi söz konusu olamaz. Milliyetçi Hareket Partisi, teröristle kucaklaşan ve milleti bölmek isteyen bir zihniyetin önünü açmamak, milletin kardeşliğini ısrarla sürdürmek için “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasaların değişimi, ilkeli ve dürüst zihniyetlerin göstereceği içtenlik, berrak tutum, şeffaf ilişkilerin varlığına da ihtiyaç gösterir. Milliyetçi Hareket Partisi, bölünmeyi mazur gören özürlü demokrasi zihniyetinin tuzağına düşmeyecek ve “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasaların gerçek anlamda ferdi özgürleşmeyi sağlaması, temel insan haklarının gelişmesine katkı sağlaması kaçınılmazdır. Ancak bu çabaların da ciddiyet ve içtenlik taşıması şarttır. Milliyetçi Hareket Partisi, milleti bölmek gibi bir özgürlük alanı olmayacağından hareketle “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasaların uygulanması için demokratik zemin parlamenter demokrasi, kuvvetler ayrılığı ve hukukun üstünlüğüdür. Milliyetçi Hareket Partisi, hukuku emrine almak isteyen siyaset tüccarlarına ve dokunulmazlık kaçkınlarına fırsat vermemek için “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasalar, üzerine yazıldığı milletin birliği ve devamına katkı sağlayacak gelişmelere ve değişime açık olmak, bunu aksine ihtimaller karşısında mutlaka kendileri korumak durumundadırlar. Milliyetçi Hareket Partisi, ülkemizi yıkıma, milletimizi bölünmeye götürecek aşamalı oyunu bozarak “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasalar, günlük siyasetin malzemesi yapılamayacak kadar ciddi ve önemli metinlerdir. Üzerinde yapılacak tartışma ve yorumların günlük siyasetten arınarak yapılması şarttır. Milliyetçi Hareket Partisi, milletimizi yokluğa mahkum etmiş müflis zihniyetin rezaletlerini örtme arayışlarının, gündemi değiştirme çabalarının maskesi olan “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.
Anayasalar toplumu buluşturmak, ayrılıkları ortadan kaldırmak için kullanılan uzlaştırıcı bir anlayışı da temsil ederler. Milliyetçi Hareket Partisi, ağır istismarlara karşı milletimizi korumak, yeni çatışma alanlarının doğmasını önlemek için “Anayasa Değişikliklerine Hayır” oyu verecektir.” (s)
Okunma : 1002   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.