Güncelleme: TSİ     25 Mayıs 2020 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin; “Trakya’yı üreterek geliştireceğiz”

* Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı’nın hazırlamış olduğu 2015 Yılı Mali Destek Programı’nın 10 Milyon TL olduğunu açıkladı.


Güncelleme : 10:14:00 TSİ  09.01.2015
TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin; “Trakya’yı üreterek geliştireceğiz”
 

* Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı’nın hazırlamış olduğu 2015 Yılı Mali Destek Programı’nın 10 Milyon TL olduğunu açıkladı.
HABER MERKEZİ
Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA)  Genel Sekreteri Mahmut Şahin 08 Ocak 2015 Perşembe günü saat 14.00’te Gusto Celepoğlu Konağı’nda basın mensuplarına yemek düzenledi. Düzenlenen yemeğe; Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Melike Özbinek, Trakya Kalkınma Ajansı Halkla İlişkiler Sorumluları Akın Kocamaz, Gamze Sarıca ile Kırklareli’de faaliyet gösteren azete ve ajansların temsilcileri katıldı.
Ajansın Mali Destek Programı hakkında bilgilendirmede bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Trakya Kalkınma Ajansı 2015 yılında 3 ayrı başlıkta mali destek programlarını 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle ilan etmiştir. “İktisadi Kalkınma”, “Küçük Ölçekli Altyapı” ve “Sosyo-Ekonomik Kalkınma” başlıkları altında duyurulan programlar aracılığıyla bölge paydaşlarına 10 milyon TL. tutarında hibe desteği sağlanması planlanıyor.
* “İktisadi Kalkınma Programı ile KOBİ’lere destek sağlamayı amaçlıyoruz”
TRAKYAKA, kar amacı güden kuruluşlara yönelik olarak hazırladığı İktisadi Kalkınma Programı ile KOBİ’lere destek sağlamayı amaçlıyor. Ajans başarılı bulduğu KOBİ projelerine 4 milyon TL geri ödemesiz destek imkânı sunuyor. Beşinci teklif çağrısı kapsamında bu kurumlara proje başına sağlanacak desteğin alt limiti 100.000 TL olurken, üst limiti ise 500.000 TL olarak belirlendi. İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde başvuracak kar amacı güden kuruluşlar proje bütçesinin % 50’sini karşılamak zorundalar. Trakya Bölgesinde üretimde katma değer artışının sağlanması, turizm sektöründe yenilikçi uygulamalarla hizmet kalitesi, pazarlama, kümelenme ve işbirliklerinin geliştirilmesi ve temiz üretime geçişin sağlanması amacıyla oluşturulan programa KOBİ’lerden yoğun ilgi olması bekleniyor.
* “Yapılacak altyapı yatırımlarıyla bölgenin sosyo-ekonomik yaşam seviyesi ve imkanları geliştirilecek”
Ajans, mali destek programlarıyla başta mahalli idareler olmak üzere kar amacı gütmeyen kurumların altyapı projeleri için de 4 milyon TL’lik bir program hazırlamış durumda. Teklif çağrısına çıkılan Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile yapılacak altyapı yatırımlarıyla bölgenin sosyo-ekonomik yaşam seviyesi ve imkânlarının geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu program sayesinde proje sahipleri proje bütçelerinin % 75’e kadar olan kısmını hibe olarak Ajanstan alabiliyor. Program kapsamında yapılacak proje başvurularına verilecek hibenin alt limiti 100.000 TL, üst limiti ise 750.000 TL olacak. Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’na mahalli idareler (il özel idareleri, köy muhtarlıkları, mahalli idare birlikleri), diğer kamu kurum ve kuruluşları(valilikler, kaymakamlıklar, bakanlık veya bağlı ya da ilgili bölge, il ve ilçe müdürlükleri, bakanlıklara bağlı ya da ilgili kurum, kuruluş, merkez, enstitü ve başkanlıklar vb.), organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, birlik ve kooperatifler, üniversiteler(Üniversitelere bağlı uygulama ve araştırma merkezleri, fakülteler, yüksekokullar, enstitüler), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları (TOBB’a bağlı odalar ve borsalar, esnaf ve sanatkârlar odaları, meslek odaları ve bunların bir araya gelerek oluşturdukları üst kuruluşlar) başvurabilecekler. 
* “Dezavantajlı kesimlerin bölgede istihdam edilebilirliği arttçırılacak”
Program kapsamında bölgede işbirliği ve dayanışma kültürünün güçlendirilmesi, dezavantajlı kesimlerin bölgede istihdam edilebilirliğin arttırılması, bölgede girişimcilik ve yenilik kültürünün geliştirilmesi hedeflenirken başarılı proje sahipleri Ajanstan toplam maliyetlerinin % 90’ını hibe desteği olarak alma fırsatı bulabiliyor. Toplam 2 Milyon TL bütçesi bulunan Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına başvuracak yararlanıcıların alacağı desteklerin alt limiti 25.000 TL, üst limiti ise 300.000 TL olacak. Programa, mahalli idareler (il özel idareleri, belediyeler, muhtarlıklar, mahalli idare birlikleri), diğer kamu kurum ve kuruluşları (valilikler, kaymakamlıklar, bakanlık veya bağlı ya da ilgili bölge, il ve ilçe müdürlükleri, bakanlıklara bağlı ya da ilgili kurum, kuruluş, merkez, enstitü ve başkanlıklar vb.), üniversiteler (Üniversitelere bağlı uygulama ve araştırma merkezleri, fakülteler, yüksekokullar, enstitüler), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları(TOBB’a bağlı odalar ve borsalar, esnaf ve sanatkârlar odaları, meslek odaları ve bunların bir araya gelerek oluşturdukları üst kuruluşlar), sivil toplum kuruluşları(vakıflar, dernekler, sendikalar ve bunların bir araya gelerek oluşturdukları üst kuruluşlar),organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, birlik ve kooperatifler başvurabilecekler.
* “Güdümlü projeleri yerel aktörlerle işbirliğinde hayata geçirmeyi planlıyoruz”
Mali Destek Programları dışında Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret Borsası ortaklığında gerçekleştirilecek olan güdümlü proje kapsamında Tunca Nehri’nin turizm faaliyetleri açısından etkin kullanımı, padişah av ormanı ve Kırkpınar Güreş Alanı’nın yeniden düzenlenmesi amaçlanıyor. Proje Edirne ve Bölgemizin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayarak ekonomiye büyük katkı sunacaktır. Toplam maliyeti 10.500.000 TL olan projenin 4.750.000 TL’lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.
Benzer şekilde 2015 yılında Kırklareli’de ilin ve bölgenin ihtiyaçları kapsamında fuar ve kongre merkezi yapılması planlanmaktadır. Hayata geçirilecek güdümlü projeyle bölgenin önemli bir ihtiyacı giderilmiş olacak. Toplam maliyeti yaklaşık 10.500.000 TL olan projenin 4.750.000 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.
2016 yılında da Tekirdağ’da ilin ihtiyaçlarına göre şekillenecek teknopark, organize sanayi bölgelerinin altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi, yenilebilir enerji tesislerinin kurulması gibi projelerle ilin ve bölgenin gelişimine, istihdamına önemli katkılar sağlayacak güdümlü projeleri yerel aktörlerle işbirliğinde hayata geçirmeyi planlıyoruz.
* “Ajansımız bugüne kadar 258 projeye 30 milyon TL’lik bir destek sağladı”
Ajansımız 2010 yılından beri mali destek programları aracığıyla bölgemizde yer alan sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektöre destek veriyor. Ajansımız bugüne kadar 258 projeye 30 milyon TL’lik bir destek sağladı. Eş finansman ile bölgeye aktarılan kaynak 65 milyon TL. oldu. 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği programı kapsamında Edirne’de 4, Kırklareli’de 3 ve Tekirdağ’da 4 olmak üzere toplamda 11 projeye 686.014,39 TL. destek sağlanmıştır. 2014 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında ise Edirne’de 18, Kırklareli’de 8 ve Tekirdağ’da 9 olmak üzere toplamda 35 proje için 361.869,13 TL.’lik bir kaynak kullanılmıştır. Kasım-Aralık döneminde kullanmak üzere kalan bütçe 138.130,87 TL.’dir.” (Savaş Eskici-Berkay Çamlı)2


Okunma : 414   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.