Güncelleme: TSİ     02 Haziran 2020 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Daha az masraf, daha fazla kazanç”

Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçici önemli uyarılarda bulundu. Daha az masrafla daha çok kazancın sağlanabilmesi için toprakların mutlaka analiz ettirilmesi gerektiğini belirten Keçeci şunları kaydetti:


Güncelleme : 09:28:00 TSİ  19.06.2015
“Daha az masraf, daha fazla kazanç”
 

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçici önemli uyarılarda bulundu. Daha az masrafla daha çok kazancın sağlanabilmesi için toprakların mutlaka analiz ettirilmesi gerektiğini belirten Keçeci şunları kaydetti:
“Tohum, ilaç ve mazot gibi önemli ihtiyaçların yanında en önemli girdilerin başında gübre gelmektedir. Üretim girdilerinin içerisinde çok önemli bir paya sahip olmanın yanında verim ve kalitenin de en önemli unsurlarından biri gübre ve gübreleme gelmektedir. O nedenledir ki hem pahalı hem de kazancımıza direk etki yapan bir girdi olan gübreyi uygun olarak kullanmak zorundayız. Doğru gübreyi doğru zamanda ve doğru miktarda kullanabilmek için toprağımızın durumunu bilmek, onun içinde toprağımızı analiz ettirmek zorundayız. 
Bitkilerin yetiştirilmesi topraktaki bitki besin elementlerinin varlığına ve bitkilerin bunları alıp kullanabilmesine bağlıdır. Toprakta bulunmayan bitki besin elementleri gübre olarak toprağa verilmelidir.  Bütün bitkiler büyüyüp gelişirken topraktan bazı besin maddelerini alırlar. Bu durum zamanla topraktaki besin maddelerinin azalmasına neden olur. Bu durumda ise toprak verimsizleşir. Ürün kalitesi ve miktarı azalır. Bitkilerin normal gelişebilmesi için ihtiyaç duyduğu elementleri toprağa ilave etmek gerekir. Bu elementlerin neler olduğunu öğrenmek içinde toprak analizi yapmak gerekmektedir. Toprak analizi, topraktaki bitki besin elementlerinin miktarını ve bitki yetiştirme gücünü belirlemek için yapılan kimyasal bir işlemdir. Topraktaki besin maddelerinin varlığını kanıtlamak için bitki analizleri de yapılabilir. Ancak bu işlem uzun zaman gerektirir. Kimyasal toprak analizleri hızlı sonuç almamızı sağlar. Bitki dikilmeden önce toprakta ihtiyaç duyulacak besin elementinin miktarının ve çeşidini öğrenmemizi sağlar. Toprakta bulunan besin elementlerinin hepsi bitkiler tarafından eşit olarak alınmazlar. Her bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementi ve miktarı farklıdır. Toprak analizlerini birkaç yıl üst üste yaptırmak doğru sonuç almak açısından önemlidir.
Toprak analizi yapılmadan gübreleme yapılırsa, şu yanlışlar ortaya çıkar; Gereğinden daha çok gübre kullanılabilir. Fazla gübre ile hem masraf artar, hem de bitkilere zarar verir. Bitkilere istediğinden az gübre kullanılması ile verim ve kalite düşer. Yanlış gübre kullanılarak verim düşmesi yanında, gereksiz gübre israfı yapılır. Yanlış zamanda ve şekilde gübre kullanımı masraftan başka bir sonuç doğurmaz. Her türlü ürün  yetiştiriciliğinde başarılı olmanın yollarından biri de toprak tahlili yapmaktır. Daha fazla  bilgi için üreticilerimizi İl ve İlçe Müdürlüklerimize bekliyoruz.” (Savaş Eskici)


Okunma : 362   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.