Güncelleme: TSİ     25 Mayıs 2020 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
ORTAK AKIL

AKP eriyor, muhalefet yükseliyor...


Güncelleme : 09:15:00 TSİ  11.05.2015
ORTAK AKIL
 Özkan Başaran


AKP’nin Mitinglerİ’ne bakıyorum, hem eskisi gibi kalabalık değil, hem de coşkusuz. Anketlere bakıyorum, İktidara yakın olanlarda bile AKP’nin oyları her gün eriyor. Sokağa bakıyorum, insanlar değişim kararı vermişler. Muhalefet partilerindeki yükselme meydanlara yansıma başlamış.
Hem CHP, hem CHP, hem de HDP’nin meydanları doldurduğunu ve kararlı kitlelerin kendini açığa vurduğunu görüyoruz. Seçime yaklaşılan her gün, durum biraz daha netleşecektir.
AKP’den vazgeçen insanların hangi partiye karar vereceğini kestirmek için kahin olmak şart değil. İç Anadolu’da MHP’ye, Güneydoğu Anadolu’da HDP’ye kayan AKP Seçmeni, Batı’da CHP’ye destek verir mi?
AKP, büyük bir koalisyon. Eski DP ve ANAP’lılardan oluşan büyük bir kitle uzun yıllardan beri AKP’ye destek veriyor. Eski Refah ve Fazilet Partileri’nin tabanı ise AKP’yi oluşturan temel unsurlardan. Bu durumda AKP’den vazgeçen seçmenin Batı’da en kolay gideceği adres Saadet Partisi ittifakı olabilir. Bu durumda en az 10 puan civarında gerilemesi beklenen AKP’nin hangi partileri yukarı çıkaracağı çok kolay hesaplanabilir. Bu pastadan aslan payını kapacak parti MHP olacak gibi görünüyor. AKP’ye oy veren Kürt kökenli yurttaşların gideceği ilk adres ise HDP, olacaktır. Saadet Partisi ittifakı da Doğu’da ve Batı’da bir miktar pay alabilir.
Peki CHP bu işten nasibini alamaz mı? AKP’ye oy veren insanların en son gideceği yer, CHP’dir. CHP’nin bu pastadan pay alması için bir seçim dönemi daha geçmesi gerekir. AKP’ye oy veren kitle, CHP’nin Vaatlerinin uygulandığını görmek ister. Olası bir Koalisyonda söz verilen hizmetlerin gerçekleştiğini gören AKP Seçmeni, 2019 Seçimleri’nde CHP’ye de destek verebilir.
CHP bu güne kadar Ekonomi konuşmadan sadece Laiklik ve Cumhuriyet söylemleriyle seçimlere girmişti. Kılıçdaroğlu’nu izliyorum da rakamlarla Ekonomi konuşuyor. CHP, ciddi ciddi İktidara hazırlanmış. Ekonomi politikası var. Tarım Politikası var. Sosyal Politikaları var. Dış Politikası var.  CHP’nin Bu politikaları uygulayacak donanımlı kadroları da var. Özellikle Dış Politika konusunda başarısız bir tutum izleyen AKP Hükümeti, 2 Milyon Suriyeli’yi başımıza dert etmişti. Kılıçdaroğlu’nun Suriyeli sığınmacıların geri gönderileceğini ilan etmesi, bunlardan rahatsız olan kesimleri CHP’ye çeken çok önemli bir sözdür.
CHP Seçim Bildirgesi’ni açıkladıktan sonra diğer muhalefet partileri de onu taklit ettiler. Dikkat ederseniz, Gündemi CHP belirliyor, diğerleri arkadan geliyor.
MHP’nin açıkladığı Seçim Bildirgesi de güzel. Özellikler emekliye 1400 TL. destek sözünün ayakları yere oturuyor. Çünkü MHP herkese 1400 TL. diyor. Maaşı 5 Bin lira olana da aynı 8 Bin lira olana da aynı. 
HDP de ilk defa ideolojik yaklaşımları bırakmış Türkiye Partisi olmak için çaba sarfediyor.
Muhalefet Meydanlara hakim olmaya başladı.
Gerek Kılıçdaroğlu’nun Gerek Bahçeli’nin gerekse Demirtaş’ın Mitinglerde söyledikleri sözler, gündem oluşturuyor. Bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öte yandan Başbakan Davutoğlu Muhalefete laf yetiştirme peşinde. Sonuç olarak nereden bakarsanız bakın  AKP’nin oylarının eridiği besbelli oluyor.
Mesele, Muhalefetin bu boşluğu akıllıca doldurmasında. Muhalefet bir birinin oylarını bölmemeli. Birinin güçlü olduğu yerde seçmen gidip diğer Muhalefet partisini desteklemeli.  Çünkü, Bölünerek küçülürsünüz, Birleşerek Büyürsünüz.s

Okunma : 234   Kategoriler : Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.