Güncelleme: TSİ     25 Mayıs 2020 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Yeşilyurt Gazetesi, 3 ay önce dikkat çekmişti

Merakla başlayan Solucan Gübresi Üretimi tüm Trakya'ya yayıldı


Güncelleme : 09:46:00 TSİ  02.06.2015
Yeşilyurt Gazetesi, 3 ay önce dikkat çekmişti
 


HABER MERKEZİ
Tekirdağ’da genç girişimci tarafından merak sonucu başlayan solucan gübresi üretimi tüm Trakya’da popüler olmaya başladı.
Tekirdağ'da genç girişimci tarafından merak sonucu başlayan solucan gübresi üretimi tüm Trakya'da popüler olmaya başladı. Tekirdağ Süleymanpaşa Altınova Mahallesi’nde yaşayan Mert Baş (21) isimli genç, bir televizyon programında görerek başladığı Kırmızı Solucan Gübresi Üretimi’ni kurduğu küçük tesisinde yaygınlaştırdı. Solucan Gübresi’ni kullanarak olumlu sonuçlar almaya başlanmasıyla bu işi farklı boyutlara taşıdığını belirten Mert Baş; “Bu işe 18 yaşında başladım. Solucan Gübresi’ni ilk Avrupa'da bir kanalda gördüm. Sonra evimde vernikompost yapabileceğimi düşünerek solucan aldım. Vernikompostu yapmaya başladığımda çıkan gübrenin sebzelerimde yararlı olduğunu gördüğümde ve solucanların da hızla ürettiğini görünce bu işi bu boyutlara taşıtım. Bu işe 5 bin tane solucanla başladım. Birkaç ay sonrada bulunduğu kap doldu. O gübreyi aldıktan sonra baktım ki hayvanların sayısı çok arttı. Solucanları farklı yaşam alanlarına taşıdım. Diğer kaplar da doldu. Daha sonra çok büyük kasalarda bu işi yaptırmaya devam ettim. Solucan Gübresi’ni önce komşularıma tanıttım onlar da denedi sonra bir zincir olarak yayılmaya başladı. Daha sonra civardaki seracılar duydu, onlara da gübre verdik onlar da çok olumlu sonuçlar aldı” dedi.
* “Tüm Türkiye'de Organik Gübre Organik Tarım yapılsın”
Solucan Gübresi’nin organik olduğunu ve toprağa da, sebzelere çok faydası olduğunu ifade eden Baş; “Ülke genelinden de görenler merak edip gübre istiyor. Biz de gönderiyoruz gübreyi kullananlar memnun. Trakya'da solucan gübresi popüler hale geldi. Diğer bölgelerimizde de artmaya başladı. Tüm Türkiye de Organik Gübre Organik Tarım yapılsın. Kimyasallar toprağa atılıp insanlar zehirlenmesin. Bu işi yaygınlaştırmak için yapıyorum. Ticari boyutlara taşımak da isterim. İleride bu işten para kazanıp meslek haline getirmeyi istiyorum. Solucan gübresi tüm sebze ve meyvelerde kullanılır. Biz kullanımını sonucunu bu sera da gördük. Farkını yaşadık. Mahsuller 15 gün erken oldu. Solucan gübresinin içinde toprak antibiyotik enzimler, solom sıvıları vardır, canlı mikroorganizmaları vardır. Sebze ve meyve ile birlikte toprağında verimini artırır” dedi.
Genç girişimci Mert Baş ile birlikte bu işi yapan Metin Esen, saf organik ürün istiyorsak bunu Solucan Gübresi kullanarak yapılabilineceğini söyleyerek; “Solucan Gübresi tamamen sebzelerde, meyvelerde istediğimiz her yerde kullanıyoruz. Saf organik ürün istiyorsak Solucan Gübresi kullanmamız şarttır. Zirai ilaç hiçbir şekilde kullanılmıyor. Sebzelerde ve bitkilerde sadece solucan gübresi kullanabiliriz. Solucan Gübresi’ni kullandıktan sonra organik saf ürün alabiliyoruz. Biz gübreyi normal hayvan gübresi olarak alıyoruz. Burada fermente ediyoruz. Daha sonra gübreyi mama haline getiriyoruz. Mama haline geldikten sonra yataklara boşaltıp solucanlarımıza veriyoruz. Solucan bunu yedikçe saf solucan gübresi haline geliyor” dedi.
10 yıldır seracılık yapan Vedat Özer, ilk defa Solucan Gübresi’ni kullandığını ve kısa zamanda erken mahsul aldıklarını belirterek; “10 yıldan beri seracılıkla uğraşıyorum. Bu yıl ilk defa Solucan Gübresi denemeye karar verdim. Solucan Gübresi aldık ve kullandık. Fark belli zaten verimi arttırdı. Kısa zamanda erken mahsul aldık. Diğer gübrelerden farkı daha hızlı geliştirdi. Toprağı düzenledi. Verim daha fazla” dedi.

Okunma : 398   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.