Güncelleme: TSİ     26 Mayıs 2020 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
TMMOB Torba Yasa Tasarısı’nı protesto etti

TMMOB Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu 8 Ocak Perşembe günü saat 12.40 da Kültür Anıt Parkta Torba Yasa ile ilgili çeşitli odaların temsilcilerinin katılımı ile basın açıklaması düzenledi.


Güncelleme : 10:11:00 TSİ  09.01.2015
TMMOB Torba Yasa Tasarısı’nı protesto etti
 
HABER MERKEZİ
TMMOB Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu 8 Ocak Perşembe günü saat 12.40 da Kültür Anıt Parkta Torba Yasa ile ilgili çeşitli odaların temsilcilerinin katılımı ile basın açıklaması düzenledi.
İktidarın yeni bir torba yasa tasarısı ile kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldırma hazırlığında olduğunu söyleyen TMMOB Kırklareli İl Temsilcisi Dr. Erol Özkan TMMOB ve odalarımızın ülkemizin kentsel ve doğal değerlerinin talanına ve meslek örgütlerimizin etkisizleştirilmesine karşı mücadelelerinin büyüyerek süreceğini belirtti. Özkan’dan sonra Basın açıklamasını okuyan TMMOB Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu Üyesi Ozan Balcı açıklamada şunları kaydetti;  
“Ülkemizde egemen olan ranta dayalı sermaye birikim politikaları iktidarın elinde esasen kentsel-kırsal-kültürel-doğal varlıkların el değiştirmesi veya el konulması şeklinde yapılaşma üzerinden, inşaat sektörü ve bağlantılı olarak arazi ve mülkiyet düzenlemelerine dayanmaktadır. Yürütülen bu yeni politikalar karşısında duran, mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerinin ve toplumsal yarar için çalışan mücadeleci meslek örgütlerinin etkisizleştirilmesi, iktidarın sermayeye hizmeti açısından bir bütünlük oluşturmaktadır. Bu nedenle mühendislik, mimarlık, şehir planlama disiplinleri sosyoekonomik yapı ve kamu idari yapısındaki yeni liberal dönüşüme paralel bir dönüşüm sürecine tabi tutulmuştur. AKP İktidarı adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, TMMOB Kanununun da içinde bulunduğu bir kısım yasada yapılmak istenen değişiklik ile siyasi iktidar demokrasinin gereği olan ve yanlışlara muhalefet eden bütün yapıları yok etmeye yönelik çalışmaktadır. Hukuku ve demokrasiyi yok sayan bu anlayış bugün de TMMOB'yi susturmaya çalışmaktadır. Öyle ki Bakanlar Kurulunda alınan kararla TMMOB merkez ve şube yönetimleri 17-25 Aralık asrın yolsuzluğunun merkezinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının idari ve mali denetimine açılmıştır. Bugün Torba Yasa içerisinde gündeme getirilen düzenleme; TMMOB'nin örgütlülüğünü dağıtarak, parçalanmış bir yapıyla ülkemizin mühendis ve mimarlarının toplumdan yana gür sesini kesmek istemektedir. Ülke genelinde hükümetlerin, kent ve kır ölçeğinde yerel yönetimlerin hatalı uygulamalarına, halkın çıkarlarını gözetmeyen faaliyetlerine dair bilimsel-teknik bilgiyi kamuoyu ile buluşturan ve sorunlara çözüm üretmeye çalışan TMMOB ve Odalarımız etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır. İktidardaki güç daha da ileriye giderek, hukuku, bilimi yok sayan bir perspektifle, mühendisleri, mimarları ve şehir plancılarını itibarsızlaştırmayı kendisine görev edinmiştir. AKP iktidarı, bu çerçevede yeni bir torba yasa tasarısı bazı yasalarda yapacağı değişikliklerle kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldırma ve çevre sorunlarına dair algı yönetme hazırlığındadır. TMMOB ve bağlı Odaları, kent içerisinde halkın yaşadığı sorunlara, doğal alanlardaki tahribatlara karşı mücadele etmekte, kamusal yarar ve değerleri korumak amacıyla yürütülen dava süreçlerinde öncü rol üstlenmektedir. Bilimsel bilgi ışığında görüş ve eleştirilerini kamuoyu ile paylaşarak yerel veya genel iktidarın bilinçli bir şekilde halktan gizlediği gerçekleri halka aktarmaktadır. Hatalı planlamalar, kentsel dönüşümde yaşanan haksızlıklar, çevre sorunları, enerji politikaları gibi çok çeşitli alanlarda TMMOB daima kamu yararından yana tavır almış, iktidarda hangi siyasi irade olursa olsun doğruları söylemiş ve yanlışlara karşı mücadele etmiştir. Bu nedenle, geçmişte olduğu gibi bugün de, siyasi iktidarların hedefi haline gelmiştir.
TMMOB bu yıl 60. kuruluş yılını kutlamanın heyecanını yaşarken maalesef önüne koyulan kanun tasarısı ile iktidarın saldırısına maruz kalmıştır. Peki TMMOB'nin yapısını ve işleyişini değiştirmeye yönelik bu torba yasayla yapılmak istenen nedir? TMMOB tarımdan sanayiye, teknolojiden yapılaşmaya, kent planlamasından yaşamı dizayn eden her alanda ülkesinin gelişmesine yönelik çalışan Anayasanın 135. maddesinde tanımlı kamu kurumu niteliğinde meslek odası birliğidir. Gücünü halkından, bilimden ve örgütlü üyelerinden alan TMMOB kurulduğu günden bu yana ülkemizin suyuna, toprağına, havasına sahip çıkarak doğal yaşam alanlarının yağmalanmasına karşı mücadele etmiştir.
Meslek alanlarımızın ve örgütümüz TMMOB'nin tüm birikimlerini halkımızın yararına kullanmaya, mevcut siyasi iktidarın yarattığı rant düzenini teşhir etmeye, ülkemizi aydınlık geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. TMMOB Çarpık kentleşmeye, yeşil alanların katledilmesine, tarım arazilerinin yok edilmesine, ithal ve kirli enerjiye, güvenilir gıdaya erişim ihlallerine, maden facialarına, iş cinayetlerine varana kadar her konuda tavrını efsane Başkanı Teoman Öztürk'ün şu sözleri ile belli etmiştir. Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği; baskı, zulüm ve engelleme yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde; bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız." (Berkay Çamlı)

Okunma : 421   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.