Güncelleme: TSİ     02 Haziran 2020 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Vekil Dibek sordu, Bakan Yıldız cevapladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı TPAO tarafından alınacak olan personel ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi.


Güncelleme : 09:28:00 TSİ  17.01.2015
Vekil Dibek sordu, Bakan Yıldız cevapladı
 

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı TPAO tarafından alınacak olan personel ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Dibek tarafından verilen soru önergesinde şunlar kaydedildi:
“Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı TPAO Batman, Mardin, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman ve Trakya Bölge müdürlüklerine personel alımı için ilan vermiştir. Seçim Bölgem Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan Trakya Bölge Müdürlüğüne de 35 personel alacaktır. Personel alım şartlarında Kırklareli ilinde ikamet etmek bulunurken, bu herhangi bir süre ile (örneğin son 6 ay) sınırlandırılmadığı için Türkiye'nin her yerinden çok sayıda insan gerçeğe aykırı bir şekilde Kırklareli'ne ikametgahını nakletmiştir. Alınacak 35 kişi için 105 kişi çağrılmıştır. Tespitlere göre çağrılan 105 kişiden 53’ü Kırklareli ile alakası olmayan, sırf ilana başvurmak için Kırklareli’ne ikametini taşıyan dışardan gelen kişilerdir. İlanın sona erdiği 11 Kasım’a kadar yoğun ikamet yaşıma işleri gerçekleşirken, bugün ikamet taşıma işleri sıfıra düşmüştür. 
Buna göre,
1- TPAO ikamet şartını koyarken neden, herhangi bir süre ile (örneğin son 6 ay) bunu sınırlandırmamıştır?
2- Diğer kurumlarda ikamet süresine ilişkin bir şart mevcut iken neden TPAO böyle bir süre şart koşmamıştır?
3- Trakya Bölge Müdürlüğüne çağrılan 105 kişinin kaçı ilan döneminde ikametini Kırklareli iline taşımıştır?”
Vekil Dibek tarafından verilen soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından verilen cevapta şunlar kaydedildi:
“Soru 1: Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı TPAO Batman, Mardin, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman ve Trakya Bölge müdürlüklerine personel alımı için ilan vermiştir. Seçim Bölgem Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan Trakya Bölge Müdürlüğüne de 35 personel alacaktır. Personel alım şartlarında Kırklareli ilinde ikamet etmek bulunurken, bu herhangi bir süre ile (örneğin son 6 ay) sınırlandırılmadığı için Türkiye'nin her yerinden çok sayıda insan gerçeğe aykırı bir şekilde Kırklareli'ne ikametgahını nakletmiştir. Alınacak 35 kişi için 105 kişi çağrılmıştır. Tespitlere göre çağrılan 105 kişiden 53'ü Kırklareli ile alakası olmayan, sırf ilana başvurmak için Kırklareli'ne ikametini taşıyan dışardan gelen kişilerdir. İlanın sona erdiği 11 Kasım'a kadar yoğun ikamet yaşıma işleri gerçekleşirken, bugün ikamet taşıma işleri sıfıra düşmüştür. Buna göre, TPAO ikamet şartını koyarken neden, herhangi bir süre ile (örneğin son 6 ay) bunu sınırlandırmamıştır?
Cevap 1: Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya Bölge Müdürlüğü'nde 10 branşta 40 personel ve Silivri Doğalgaz Depolama Müdürlüğü'nde 3 branşta 12 personel olmak üzere toplam 13 branşta 52 personel alımı kapsamında Lüleburgaz Hizmet Merkezi ve Büyükçekmece İş-Kur Hizmet Merkezine talepte bulunmuştur. Türkiye İş Kurumu Lüleburgaz hizmet merkezinden gönderilen listede toplam 128 aday yer almış ve asıl şartları taşımaması nedeniyle 22 aday liste dışı bırakılmış olup ek listeye gidilerek Lüleburgaz hizmet merkezinden 118 aday, Büyükçekmece İş-Kur hizmet merkezinden 47 aday olmak üzere toplam 165 aday sınava davet edilmiş, sınav komisyonu tarafından söz konusu sözlü/mülakat sınavları 6-7-8-9/12/2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan kontrollerde adayların adreslerinin; İŞ-KUR'un nihai listelerinde belirtildiği gibi Nüfusa Dayalı Adres Sisteminde de Kırklareli merkez ve ilçeleri ile İstanbul ve ilçeleri olduğu tespit edilmiştir. Bilindiği üzere, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in 6/3 maddesinde "Kamu kurum ve kuruluşları sürekli işçi taleplerini il düzeyinde, geçici işçi taleplerini ise il veya ilçe düzeyinde verirler." hükmü yer almaktadır. Aynı yönetmeliğin 9/3 maddesinde ise "Kamu kurum ve kuruluşlarının işgücü taleplerine yapılan başvurularda kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan adresleri dikkate alınır." hükmü bulunmaktadır.
Sorular 2-3: Diğer kurumlarda ikamet süresine ilişkin bir şart mevcut iken neden TPAO böyle bir süre şart koşmamıştır? Trakya Bölge Müdürlüğüne çağrılan 105 kişinin kaçı ilan döneminde ikametini Kırklareli iline taşımıştır?
Cevaplar 2-3: Adrese dayalı nüfus kayıt bilgileri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri tarafından tutulmakta, bu konu ile ilgili işlemler bahse konu Müdürlükler tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla önergede konu edilen hususlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri ile İş-Kur Müdürlükleri tarafından takip edilmekte olup Bakanlığımız görev, yetki ve sorumluluk alanında yer almamaktadır.” (Savaş Eskici)

Okunma : 429   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.