Güncelleme: TSİ     26 Mayıs 2020 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Çarşamba Pazarı “BUZ” kesti

* Kapalı Pazaryeri’nin ne kadar çok önemli olduğu bir kez daha kanıtlanırken, hem pazarcı hem de vatandaş kapalı Pazaryeri’nin bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor. 


Güncelleme : 10:02:00 TSİ  08.01.2015
Çarşamba Pazarı “BUZ” kesti
 
* Kapalı Pazaryeri’nin ne kadar çok önemli olduğu bir kez daha kanıtlanırken, hem pazarcı hem de vatandaş kapalı Pazaryeri’nin bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor. 
* Kırklareli’yi etkisi altına alan aşırı soğuklar nedeniyle geçtiğimiz hafta kurulmayan Çarşamba Pazarı bu hafta kısmen de olsa kuruldu. Büyük boşlukların olduğu pazara vatandaşlar fazla ilgi göstermezken, pazarda tezgah açan esnaf aşırı soğuk nedeniyle tezgahlarını erken saatte toplamak zorunda kaldı. 
HABER MERKEZİ 
Kırklareli merkez ilçede kurulan iki pazardan biri olan Çarşamba Pazarı bu hafta aşırı soğuk havada kuruldu. Geçtiğimiz hafta Yılbaşı gününde denk gelen Çarşamba pazarı aşırı soğuklar nedeniyle kurulmamasının ardından bu hafta beklentileri yüksek olan pazarcılar havanın yine aşırı soğuk olmasından dolayı yine umduklarını bulamadılar. Geçen haftaya göre dün birçok esnaf tezgah açmasına rağmen, vatandaşın soğuk hava nedeniyle dışarıya çıkmamasından dolayı istediği satışları yapamadı.  İki haftadır büyük sıkıntılar çektiklerini söyleyen Pazarcılar, bu durumun kış ayı boyunca devam etmesi durumunda daha büyük sıkıntıların kendilerini beklediğini söylediler. Bu hafta sebze ve meyve fiyatlarında önemli bir değişiklik olmazken, soğuk havanın devam etmesi durumunda fiyatların yükselmesi bekleniyor. 
* Sert rüzgar zor anlar yaştı
Dün kurulan Çarşamba pazarında pazarcılar ve vatandaşlar soğuk havanın yanı sıra rüzgarla mücadele etmek zorunda kaldı. gün içinde zaman zaman sert esen rüzgarla birlikte özellikle konfeksiyon bölümünde tezgah açan pazarcılar zor anlar yaşadı. Rüzgarın sert esmesiyle birlikte kurulan brandalar iplerinden koparken, açılan büyük şemsiyeler ise rüzgarın etkisiyle devrildi. Bir yandan kurulan brandalarla uğraşan pazarcılar bir yandan rüzgarla birlikte tezgahlardan uçan mallarını yerden toplamak zorunda kaldılar. 
* Pazarda en büyük rağbeti limon gördü
Soğuk hava en çok limon satılarını yüzünü güldürdü. Çarşamba pazarında limon satarak geçimini sağlayanlar, soğuk hava nedeniyle bu hafta işlerini çok iyi olduğunu söylediler. soğuk havayla birlikte, soğuk algınlığını yükselmesini ardından vatandaşların limona rağbet gösterdiğini söyleyen limon satıcıları 4 adet limonunu 1 TL olduğunu söylediler. 
* Hamsi pazarda 10 liradan satıldı
Kötü hava koşulları ve kar yağışı nedeniyle balıkçıların yaklaşık bir haftadır denize açılmaması dolayısıyla Çarşamba Pazarı’nda Hamsi’nin fiyatı 10 TL.’ye çıktı. Geçtiğimiz yıllarda bu mevsimde kilo fiyatı 3 Liraya kadar düşün hamsi, Türkiye’yi etkisi altına alan kötü hava koşulları nedeniyle 3 liradan 10 Lira’ya kadar çıktı. Balığın bu denli pahalı olmasına rağmen vatandaşların balığı ilgisi yüksekti. Bazı balık fiyatları şu şekilde; Karadeniz Somon tane 15 TL., Karadeniz yerli Palamut Tane 8 TL., Karadeniz Barbun Kilosu 17 TL., İstavrit kilosu 10 TL., Levrek tanesi 8 TL., Mezgit kilosu 10 TL.,  Sarıkanat Çinakop kilosu 15 TL.
* Üşüyenin imdadına çay satıcıları yetişti
Soğuk havayla birlikte pazarda üşüyen pazarcılar ve vatandaşların imdadına çay satıcıları yetişti. Seyyar olarak pazarda çay ve kahve satışı yapanlar soğuk havayla birlikte işlerinin bu hafta iyi olduğunu söylediler. Soğuk hava nedeniyle üşüdüklerini söyleyen pazarcılar, sıcak bir çay içerek biraz olsun ısınmaya çalıştıklarını ve sıcak bir çayın böyle soğuk bir günde iyi geldiğini ifade ettiler. Pazarda seyyar olarak çay satışı yapan Recep Çakırer, soğuk hava nedeniyle işlerinin bu hafta iyi olduğunu, soğuk havanın kendilerine yaradığını belirtti. 
* Arabaların klimaları açık bırakıldı 
Soğuk havayla birlikte ısınma yollarını arayan pazarcılar değişik yollara başvurdular. Birçok pazarcı ısınmak için ateş yakarken, bazı pazarcılar ise ısınmak için Pazar yerinde bulanan araçların içerisine girmeye tercih ettiler. 
* “Soğuk havaya rağmen tezgah açtık” 
Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Erdinç Güler, bu hafta soğuk havaya rağmen tezgah açıklarını söyledi. Geçtiğimiz hafta tezgah açmadıklarını söyleyen Güler; “Bu hafta vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak soğuk havaya rağmen tezgahlarımızı açtık. Geçen hafta Çarşamba gününden çok umutluyduk ancak kötü hava koşulları buna izin vermedi. Bu hafta bir çok arkadaşımız tezgahlarını açmadılar. Kırklareli’ne bir Kapalı Pazaryeri’nin artık şart olduğunu, yetkilerinin bu konuda en yakın zamanda çalışmalara başlayacağını inanıyoruz. Geçtiğimiz Cumartesi günü Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca ilimize geldi ve sorunlarımızı kendisine ilettik.” (Kadir Sinici)

Okunma : 408   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.