Güncelleme: TSİ     26 Mayıs 2020 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli Barosu 62 Yaşında

* Kırklareli Barosu Kuruluşu’nun 62. Yıldönümü nedeniyle, Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde bir tören düzenledi.


Güncelleme : 11:20:00 TSİ  14.07.2015
Kırklareli Barosu 62 Yaşında
 


HABER MERKEZİ 
1953 Yılı’nda 17 Avukatla kurulan Kırklareli Barosu 62. Kuruluş Yıldönümü’nü düzenlediği törenle kutladı. 13 Temmuz 2015 Pazartesi günü saat 14.30’da Vilayet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören Kırklareli Baro Başkanı Av. Harun Saygılı’nın Atatürk Anıtı’na Çelenk sunmasıyla başladı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Kırklareli Baro Başkanı Av. Harun Saygılı 62. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“1953 yılında, çok zor koşullar ve bir dizi imkânsızlıklarla temeli atılan baromuz, bu gün 62 yaşında. Başlangıçta 17 fedakar meslektaşımızın bir araya gelmesi ile hukuk dünyasındaki mümtaz yerini alan baromuz, kayıtlı 205 avukatı ile günümüzde ülkemizin saygın ve önemli bir sivil toplum örgütü haline gelmiştir. Her zaman ifade ettiğim üzere, mensubu olmaktan onur ve gurur duyduğum bu hukuk kurumunun, geçmişte olduğu gibi, bu gün de hak arama yolunda kararlı ve sağlam adımlarla yürüdüğünü ve yürümeye devam edeceğini, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin işler hale gelmesi uğrunda, sorumluluğunu eksiksiz yerine getirdiğini, bundan böylede getirmeye devam edeceğini memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile kuruluştan günümüze değin, emeği geçen tüm meslektaşlarıma gönülden teşekkür eder, başarılı ve sağlıklı bir yaşam dileklerimle, kaybettiklerimizi rahmet ve özlemle anıyorum.
Bilindiği üzere yargı, doğurduğu etki itibarı ile gücünü her hanede hissettirmekte,     kişilerin hayatını ve malvarlığını etkin bir şekilde kapsamaktadır. Bu itibarla yargının mutlak bağımsız ve tarafsız olması şarttır. Aksi özelliklere sahip bir adalet sistemi, topluma yeryüzünde verilebilecek en büyük cezadır. Bağımsız ve tarafsız yargının varlığı ise, savunmaya verilen önemle ilgilidir. Savunma,   modern demokrasilerin ve hukuk devleti ilkesinin temel taşıdır. Kutsallığının yanında, mahkemelerin varlık nedeni, adalete erişimin yegâne yoludur. Bu nedenle savunmanın temsilcisi olan avukatlar, görevlerini her türlü baskı, tehdit ve yönlendirmeden uzak olarak yapabilmeli, görevi ile ilgili olarak haksız ve asılsız suçlamalara maruz bırakılmamalı, baskı altına alınmamalıdır. Aksi takdirde hukukun üstünlüğünden ve hukuk devletinden söz etmek mümkün olmaz.
Demokratik hukuk devleti, temel hak ve özgürlüklerin güvenceye alındığı bir yapıdır. Güvenceye alınan haklarımızdan biri de seçme ve seçilme hakkıdır. Yakın geçmişte bu konuda ciddi bir sınav verdiğimiz malumdur.
Medeni ve demokratik bir topluma yaraşır şekilde sonlanan yarışta ortaya çıkan iradeye göre, hükümetin bir an evvel kurulması ve çalışmalarına başlamasını bekliyor ve kurulacak hükümetten; hukukun üstünlüğünü esas alan bir anlayışla, adalete erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını, yargının tam bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanması için gerekli önlemlerin ivedilikle belirlenmesini ve yürürlüğe konulmasını, savunmanın hak ettiği güce kavuşması için başta Avukatlık Kanunu olmak üzere gereken yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz.
Kırklareli barosu olarak bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı, üstlendiğimiz sorumluğun bilinciyle hareket ederek, gerektiğinde sesimizi duyurmaktan geri kalmayacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle,   gelecek kuruluş yıldönümlerinde tekrar beraber olmayı diliyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.” (Kadir Sinici)

Okunma : 453   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.