Güncelleme: TSİ     26 Mayıs 2020 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Karanfiler; “Güçlü basın kuruluşları, güçlü demokrasinin tesisini sağlamaktadır”

Kırklareli Memur-Sen ve Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Selahattin Karanfiler, Basın Yayından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hidayet As, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan yardımcısı Ramazan çetin ile Mali İşler başkanı Ender Kalınoğlu, ...


Güncelleme : 09:37:00 TSİ  13.01.2015
Karanfiler; “Güçlü basın kuruluşları, güçlü demokrasinin tesisini sağlamaktadır”
 

HABER MERKEZİ
Kırklareli Memur-Sen ve Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Selahattin Karanfiler, Basın Yayından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hidayet As, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan yardımcısı Ramazan çetin ile Mali İşler başkanı Ender Kalınoğlu, “10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla 12 Ocak 2015 Pazartesi günü saat 16.30’da gazetemizi ziyaret etti.
Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Savaş Eskici ile gazetemiz çalışanlarının “10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü”nü kutlayan Başkan Karanfiler yaptığı açıklamasında şunları kaydetti: “10 Ocak 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında iyileştirmeler getiren 212 Sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, dokuz gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla ‘BASIN’ adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirildi. 
Bu önemli günün ortaya çıkışında yağmurda, çamurda, dağda tepede, çölde savaş meydanlarında canını siper ederek insanlığa tarafsız haber ulaştırmaya çalışan basım emektarlarının haklarına kapitalist düzen efendilerinin kendi çıkarları doğrultusunda müdahalesine bir tepki olarak gerçekleştirdikleri asil duruşun günüdür.
Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medya, demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Güçlü gazeteci, güçlü basın kuruluşunu; güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlayacaktır. Kamuoyunu bilgilendirme, haber verme ve halk adına denetim yapma gibi son derece önemli görevler yürüten basın çalışanlarına demokrasinin tüm kurumlarıyla yerleşmesi açısından da önemli görevler düşmektedir. Bu önemli görevi yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimiz düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilgilendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Ancak sendikal örgütlenme oranın düşük olduğu, iş güvencesinin olmadığı ve alın terinin karşılığının alınamadığı sektörde öncelikli konu sendikal örgütlenme olmalıdır. Bugünün, iş güvencesinin olduğu, sendikal örgütlenmenin önünü açıldığı, sosyal ve ekonomik hakların teslim edildiği bir gün olmasını temenni ediyorum. Gündüzünü gecesini her şart ve ortamda işine adamış bu emekçilerinde toplumda bir birey olduğunu unutmayarak alın terlerinin ve sosyal haklarının iyileştirilmesini umuyoruz. Bu anlamlı günün onlar için kısa bir mola günü değil de sıkıntılarının dinlendiği, çeşitli gazete örgütleri platformlarında ortak kararlarla sosyal hakların iyileştirilmesi için adımların atıldığı bir gün olmasını temenni ediyorum.
Her dönemde milletin müşterek sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirebilmek için mesleki zorluklarına rağmen vazifesini en iyi şekilde ifa etmeye çalışan, meslek ilkelerine bağlı hareket ederek, mesleki ve toplumsal duyarlılık içinde çalışmalarını sürdüren basının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyorum.” (Selçuk Vurucu)

Okunma : 421   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.