Güncelleme: TSİ     23 Ocak 2022 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Müftü Bayrak; “O’nun Ahlakı Kur’an Ahlakı’dır”

2 Ocak 2015 Cuma günü Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in Doğum Günü’nü kutlayacağız.


Güncelleme : 09:48:00 TSİ  29.12.2014
Müftü Bayrak; “O’nun Ahlakı Kur’an Ahlakı’dır”
 

HABER MERKEZİ
2 Ocak 2015 Cuma günü Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in Doğum Günü’nü kutlayacağız. Her Yıl Müslümanların Kutlu Doğum Haftası olarak kutladığı ve Mevlid Kandili’nin olduğu gece Hazreti Muhammed’in Doğum Yıldönümü’nü kutluyoruz. Peygamber Efendimiz Hicri 571 Yılı’nda, Rebiülevvel Ayı’nın 12. Gecesi Pazartesi günü sabaha karşı dünyaya gelmişti.
İnsanlığın kurtuluşu olarak ve insanlığa yol gösterici olan Kur’an-ı Kerim’in ona vahiy olunması ile son din olan İslam Dini doğmuştur.  Peygamberin Doğumu ve Mevlid Kandili hakkında ve bu gecede neler yapmamız gerekenler ve peygamber efendimizin doğumunu nasıl kutlamamız konusunda Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak açıklamalarda bulundu. 
Müftü Bayrak, Peygamberin Doğumu ve Mevlid Kandili hakkında ki açıklamasında şunları kaydetti;
“Mevlid’in kelime anlamı doğum demek, Hazreti Peygamberimizin doğumunun yıldönümüne ise Mevlid Kandili denir. Peygamber Efendimiz Hicri yıl’ın Rebiulevvel Ayı’nın 12. Pazartesi gecesi sabaha karşı dünyaya teşrif etmiştir. Bu yıl Mevlid Kandili’ni 2 Ocak 2015 Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece kutlayacağız. Peygamber efendimizin dünyaya geldiği zaman dünyada bazı olaylar gerçekleşmiştir. Biz bunlara çok takılmıyoruz çünkü önemli olan peygamber efendimizin dünyaya gelmiş olmasıdır. O son peygamberdir ve ondan sonra Kıyamet Günü’ne kadar peygamber gelmeyecektir. Onun için bütün insanların ona uyması gerekmektedir. Peygamber Efendimizin çocukluğunda da bir takım olağan üstü olaylar olmuştur, normal çocuklardan daha farklı olması etrafındakilerin de dikkatini çekmiştir. En bariz olaylardan biri daha çocuk yaşlarda amcası ile Şam’a gittiğinde, gökyüzünde bir bulutun onu takip ettiğidir. Bu olayı gören Şam’ın din adamı son peygamber olduğunu anlamıştır ve bu olayı fark eden insanlar olursa ona zarar verirler diye Amcası ile geri çevrilmiştir. Peygamber efendimiz daha doğmadan önce Babasını kaybetmiş ve yetim olarak doğmuştur. Küçük yaşlarda da annesini kaybetmiş ve dedesi ile amcası büyütmüştür. Daha gençliğinde Mekke de bazı görevler almıştır. Mekke’ye Gelen Yabancıların Haklarını Koruma Derneği’nde görev yapmıştır. Güvenilir kişiliğinden dolayı Peygamber olmadan önce Kâbe’ye Hacerülesvet Taşı’nı koymuştur. Hacerülesvet Taşı koyulması esnasında kabileler arasında yaşanılacak problemleri önlemiştir. Peygamber efendimizin en dikkat edilen özelliği güvenilir olmasıdır. Mekke de ona Muhammedül Emin (Güvenilir insan) demişlerdir. Hazreti Peygamber efendimizi 40 yaşında Peygamber olmuştur ve insanlığa önder olan Kur’an-ı Kerim ona vahiy olunmuştur. Peygamber Efendimiz Peygamber olmadan önce cahiliye döneminde, Kız Çocukları diri diri toprağa gömülürdü, Alkol, zina her türlü kötülük vardı ama dikkat ederseniz Kur’an’ın ilk Ayeti “Oku”dur, Allah bu Ayet ile okumanın, ilmin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmiştir.”
Bayrak, Mevlid Kandili’ni ve Peygamberin doğumunu kutlama konusunda; “Peygamber efendimiz bize son din İslam’ı ve Kur’an-ı getirmiştir. Onun doğumunu kutlamanın en güzel şekli onun getirdiği bu Din’e sahip çıkıp en güzel şekilde yaşamak ve yaşatmaktır. En güzel ahlak onun ahlakıdır, onun Ahlakı’da Kur’an Ahlakı’dır onun için Mevlid Kandili’nde bol bol Kuran okuyup ona layık ümmet olmaktır.” (Selçuk Vurucu) 


Okunma : 469   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.