Güncelleme: TSİ     20 Ocak 2022 Perşembe     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Alpullu kurtuluşunun 92. Yılını coşku içersinde kutladı

Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı; “9 Kasım kurtuluş günümüzde, yurdumuzun emperyalist düşman işgalinden kurtulması için canlarını feda eden şehitlerimizin tümünü, Mustafa Kemal ve Silah Arkadaşları ile bütün Gazilerimizi Alpullu Halkı adına şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi 


Güncelleme : 10:05:00 TSİ  12.11.2014
Alpullu kurtuluşunun 92. Yılını coşku içersinde kutladı
 
HABER MERKEZİ
Babaeski İlçesi’ne bağlı Alpullu Beldesi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü 9 Kasım Pazar günü saat 09.30’da Belediye Barış Parkı’nda düzenlenen törenle kutlandı.  Törene; Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bülent Tuğrul, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, Alpullu Belediye Meclis Üyeleri, MHP Babaeski İlçe Eski Başkanı Semih Meriç, Alpullu Okul Müdür ve Öğretmenleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldılar. Saat 09.30’da kürsü önünde bulunan Kurtuluş Kızı’nın üzerindeki kırmızı örtü Kurtuluş Subayı tarafından alındı ve Kurtuluş Subayı’nca bayrağımız Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı’ya teslim edildi. Belediye Başkanı Saim Kırcı da bayrağımızı teslim alıp Kurtuluş Subayı’na teşekkür ederek, Kurtuluş Subayı’na ve Kurtuluş Kızı’na çiçek verdi. Alpullu Şeker Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Neşe Gönül Ünsal sunuşu ile gerçekleşen törende daha sonra Alpullu Belediye Başkanlığı’na ait çelenk, Belediye Başkanı Saim Kırcı tarafından kaideye kondu. Çelenk sunumunun ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları adına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve akabinde İstiklal Marşı okundu.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bülent Tuğrul ve Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı öğrencilerin ve halkın bayramını kutladılar. Kutlama komitesinin bayram kutlamasının ardından Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Başkan Kırcı, konuşmasında şunlara yer verdi; “Sayın Kaymakamım, Sayın Milletvekilim, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Siyasi Parti Temsilcileri, Resmi ve Özel Kamu Müdürleri ve Amirleri, Sayın Misafirlerimiz, Sevgili Öğretmen ve Öğrencilerimiz, Saygıdeğer Alpullulular; güzel beldemiz Alpullu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümüne katılarak onur verdiniz. Belde halkım ve şahsım adına hepinize hoş geldiniz der, sizleri sevgi ve saygı ile selamlarım.
Saygıdeğer Alpullu Halkı ve değerli konuklarımız, bu günlerin önemini ulusça anlayamazsak, kavrayamazsak geleceğimizi sağlıklı bir şekilde yapılandıramayız. Bunun için de ulusların bütün halkla birlikte coşkuyla kutlanan bayramları vardır. Örneğin; Cumhuriyet Bayramımız ve diğer milli bayramlarımızı sayabiliriz. Beldelerin de şehirlerin de kendilerine özel günleri vardır. Bizim kurtuluş günü bayramımız da bunlardan biridir. Ülkemizi işgal eden yabancı düşmanların kovulmasında canını veren şehitlerimizin, kanlarını döken gazilerimizin de şükranla anılmalarına ve aziz hatıraları önünde saygı göstermemizi gerektiren önemli bir gündür.
Böyle önemli günlerde hatırlamamız gereken başka konular da vardır. Sevgili Alpullu Halkı, değerli konuklar; Ulusal kurtuluş savaşı öncesine bir bakalım. Emperyalist devletler neredeyse ülkemizin bütününe yakınını işgal etmişler, İstanbul hükümeti işgalcileri bağrına basmış, o karanlık günlerde ortaya çıkan bir takım mandacı ise savaşmak yerine belli ülkelerin egemenliği altına girmeyi savunuyorlardı.
Türk ulusunun bağrından çıkan Mustafa Kemal ve Silah Arkadaşları ise “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh vatandır.” diyorlardı.
Türk ulusu, içinde bulunduğu zor koşullara rağmen dünyanın en haklı savaşlarından birini, ulusal kurtuluş savaşını eşsiz bir zaferle sonuçlandırdı.
Mustafa Kemal için idam fermanı imzalayan hainler geride bıraktıkları saltanat için gözyaşı dökerek bindikleri İngiliz gemisinde ürkek ve ezik bir sığıntı gibi başka diyarlara yol alırken, yeni bir güneş Cumhuriyet olarak Türkiye’nin sabahlarına doğuyordu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk Halkı’na Türk Milleti denir.” diyordu.
Aynı topraklar üzerinde aynı kaderi paylaşan insanlarımızın bölünmesini engelleyecek, herkesi kucaklaştıracak tek ortak payda vardır; demokrasi. Gerçek demokrasinin en önemli unsurunun laiklik olduğunu hiç unutmayacağız.
Ülkemiz üzerinde her türlü Bizans oyunları oynayıp Arap dünyası gibi bizi de bölmek istiyorlar. Lazıyla, Kürdüyle, Çerkeziyle, Alevisiyle ve Sünnisiyle asırlarca kardeşçe yaşamış, yaşamaya devam ederek bu oyunlara gelmemeliyiz.
Bunun için diyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes eşit hakların ve özgürlüklerin sahibidir.
Bunu yaşama geçirmek ve tüm vatandaşlarımızı ve devleti kucaklaştırmak için tüm yurtta vatandaşlık kültürünü egemen kılmalıyız. Bu vazgeçilmez bir şarttır.
Bu, şu an üzerinde yaşadığımız topraklarda, Türk Halkı’nın birlik içerisinde, kardeşçe, özgür ve bağımsız yaşamaları için canlarını feda eden şehitlerimize ve Büyük Önderimiz Ulu Önder Atatürk’ümüze karşı hepimizin taşıması gereken bir sorumluluktur.
9 Kasım kurtuluş günümüzde, yurdumuzun emperyalist düşman işgalinden kurtulması için canlarını feda eden şehitlerimizin tümünü, Mustafa Kemal ve Silah Arkadaşları ile bütün Gazilerimizi Alpullu Halkı adına şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Başkan Kırcı’nın konuşmasının ardından Alpullu Şeker İlkokulu ile Alpullu Şeker Ortaokulu’ndan öğrenciler şiirlerini okudular. Gelen kutlama mesajlarının okunmasının ardından, Alpullu Şeker öğrencileri ve Bulgaristan’ın Harmanlı Belediyesi’nden gelen folklor ekipleri hazırladıkları folklor gösterilerini sundular. Folklor gösterilerinin ardından Lüleburgaz Müzisyenler Derneği Mehteran Takımı, gösterilerini sundular ve tören sona erdi. 

Okunma : 414   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.