Güncelleme: TSİ     22 Ocak 2022 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Tuna Soykan Lüleburgaz’ın sorunlarını tespit etti

* Dr. Tuna Soykan olası bir CHP Koalisyonu’nda Lüleburgaz İçin yapılacak çalışmalar hakkında için tespitlerde bulundu.


Güncelleme : 09:20:00 TSİ  16.06.2015
Tuna Soykan Lüleburgaz’ın sorunlarını tespit etti
 


HABER MERKEZİ 
07 Haziran 2015 Pazar günü yapılan 25. Dönem Milletvekili Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Kırklareli 3. Sıra Milletvekili Adayı olan Dr. Tuna Soykan olası bir CHP Koalisyonunda Lüleburgaz için yapılacak çalışmalar hakkında tespitlerde bulundu.
Soykan’ın tespiti şu şekilde oldu:
“Lüleburgaz son 40 yıldır sürekli yükselen bir ivme ile gelişiyor, 1975 yılından beri kent nüfusu 4 kat artmış.
2011 yılı sayımlarına göre kent merkezinde 103 bin 723, köylerde 33 bin 60 nüfus ile toplam 136 bin 783 nüfusa sahiptir. Bugün bu sayı daha da yükselmiştir. Çalışan nüfusun %36,45 Tarım’da, %28,15 Sanayi’de, %35,40 Hizmet Sektörü’nde çalışıyor. İşletme sayısı 5 bin 82. Üniversite Mezunu 10 bin 367. Lise Mezunu 28 bin 500. İlköğretim Mezunu 18 bin 66. Eğitimli bir kent olduğu rakamlarla da görünüyor.
Lüleburgaz'ın bazı sorunları ise; Tarım topraklarının elden çıkması. Kirlilik. Sanayileşme’nin çevre üzerinde yarattığı kirlenme baskısı. Eski kuyuların atık amaçlı kullanımı nedeniyle yer altı su kaynaklarının kirlenmesi. Genç neslin tarıma önem vermemesi ve bu konuda hassasiyet, bilinç sahibi olunmaması. Yüksek gelirli nüfusun Lüleburgaz’da kalmaması. Doğa turizmi kapasitesinin kullanılmaması. Ancak bu sorunlar aşılabilir. Bunun için Lüleburgaz'ın avantajlarını doğru kullanmakla olumlu sonuçlar alınabilir.
Nedir bu avantajlar; Bereketli toprakları var. E-5 ve TEM Otoyol Bağlantıları, Tekirdağ Limanı’na yakın olması, (devreye girdiğinde hızlı tren), Çorlu havalimanı. Altın Ring’in sunduğu lojistik avantaj. İstanbul Pazarı’na yakınlık. Eğitim, Sağlık, Kültür ve Lojistiğin geliştirilmeye açık olması. Köklü tarım kooperatifleri. Kültürel miras ve sosyal değerler. İstanbul’daki hizmet ve ticaret kapasitesinin desantralize edileceği yer olma potansiyeli. Nitelikli insan kaynağına kolay erişim. Eğitim altyapısı. Elimizi güçlendiren bu avantajları doğru kullanıp ona göre politikaları hayata geçirmeli, o biçimde projeler hazırlamalıyız Lüleburgaz için. 
Bunu söylerken sıraladığım avantajların yanı sıra; Lüleburgaz’ın İstanbul ve Edirne arasındaki konumu. E5 ve TEM ulaşım bağlantıları ile Marmara kıyısındaki lojistik merkezler ve Çorlu-Çerkezköy sanayi odaklarına yakınlığı kentin konumunu stratejik kılmaktadır. Ayrıca, İzmit Körfez ve Çanakkale Boğaz geçişi ile tamamlanacak olan Altın Ring diye anılan oluşum var. (Marmara Denizi’nin çevresindeki kesintisiz ulaşım ağı) Bu oluşum kentin stratejik konumunun önemini daha da artıracaktır. Bunlara ilaveten bir Ekonomik Üçgen var. Çorlu ve Çerkezköy sanayi odağı ile olan yakın ilişki Lüleburgaz’ı, ekonomik üçgenin önemli bir bacağı haline getiriyor. Ekonomik üçgen içinde Çorlu ve Çerközköy’ün sanayi ağırlıklı gelişme eğilimi içinde olması, Lüleburgaz’ın bu kentleri de içine alan finans, ticaret, eğitim, kültür, sağlık, üniversite gibi sektörleri öncelikle geliştirecek bir hizmet kenti rolünü benimsemesi Lüleburgaz’ı uçurur. Bu işsizliğin çözümü olur, zenginleşmenin anahtarı olur çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmaya kapı aralamak olur.” (Kadir Sinici)

Okunma : 581   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.