Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Gülsoy; “Istrancaların yaban hayvanları nerede?”

* Doğa severler hafta sonunda yaptıkları gezide yaban hayvanlarını görmeyince endişelendiler.


Güncelleme : 09:54:00 TSİ  15.12.2014
Gülsoy; “Istrancaların yaban hayvanları nerede?”
 
* Doğa severler hafta sonunda yaptıkları gezide yaban hayvanlarını görmeyince endişelendiler.
HABER MERKEZİ
Yerel Araştırmacı-Yazar Hamdi Gülsoy haftasonu gittikleri 25 kilometrelik doğa gezisinde hiçbir yaban hayvanına rastlamayınca geziden üzgün döndüğünü ve bu durumdan endişelendiğini açıkladı.
Hafta sonu olduğundan dolayı esnaf arkadaşımızla doğa gezisine çıktıklarını anlatan Hamdi Gülsoy; “Planladığımızdan çok fazla gezdik, bu gezi yaklaşık 25 Kilometre kadar oldu. Tarlamızdan başladık 3 tane dere geçtik, orman yolunu takip ettik, tekrar tarlamıza geri geldik. Ama çok enteresan olan bir şey var bu gezide. Önceden yolumuza Tilki’ler, Yaban Domuzları kuşlar çıkardı, şimdi ne tilki gördük ne domuz ne de kuş gördük. 25 Kilometre gezmemize rağmen hiçbir canlı yaratığa rastlamadık. Önceden Kırklareli’ye giderken gelirken karaman bayırında en az 10 tane tilki önümüze çıkarken şimdi hiç çıkmıyor. Bana göre bu şu oluyor ki doğanın artık eskisi gibi olmadığı anlamına geliyor. Bu doğa için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösterir.
* “Istrancalar’da doğal yaşam yok olmuş gibi duruyor”
Doğamızda bulunan bu yaban hayvanları bir yerlere mi göç etmiş, yok mu olmuş, buna bir anlam veremedik. Istrancalarda doğal yaşam yok olmuş gibi duruyor. Yaban hayvanlarının izlerine bile rastlayamayınca çok üzüldüm.  Bunun sebebini bir yerel araştırmacı olarak anlayamıyorum. Bir şekilde doğal yaşam yok olmuş. Bunun önüne bir şekilde geçmesi lazım, nasıl tedbirler alınması gerekiyorsa alınması gerekir. Bu kuşlar, bu domuzlar, tilkiler ve diğer canlılar nereye gitti? Acaba bu hayvanlar açlıktan başka yerlere mi göç etti? Bu hayvanların neden görünmediğini araştırıp soruşturmak lazım, acaba hastalıktan dolayı mı yok oldu bu tilkiler, domuzlar ve kuşlar. Bu hayvanlar neden görünmüyor, bunun Milli Parklar Müdürlüğünün araştırmasını istiyorum. Doğal yaşamı destekleyen dernekler, vakıf ve kuruluşların da bu konuya eğilmesini istiyorum. Bu hayvanlara sahip çıkılsın. Ne oldu bu hayvanlar, nerelere gitti bunu da araştırılsın. Avcılar vurdular desek hepsini mi vurdular ki bu imkansız. Acaba iklim şartlarının değişmesinden mi kaynaklanıyor bu durum.
* Bu hayvanlar ormanın güzelliği
Bu hayvanlar ormanın güzelliği, ormanın süsü. Bu işe endişe ile bakıyorum. Yaban hayatına ne oldu, neden buraları terk ettiler. Buranın kış şartları çetin geçtiğinden, kışın ormanlara yem konularak bu hayvanların daha rahat beslenmesi sağlanmalı. Bu hayvanlar açlıktan terk ettilerse Mili Parkların beslenmeleri için ormanların içerisine hayvanlar için yiyecek bırakmalarını istiyorum. Hep birlikte hem doğamıza hem hayvanlarımıza sahip çıkalım” diye endişelerini dile getirdi.
Bir dahaki hafta farklı bir yere geziye gidip oradaki duruma da bakacaklarını ve bu konu üzerinde duracaklarını ve araştırmalarına devam edeceğini belirtti. (Gülcan Kutlu)

Okunma : 496   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.