Güncelleme: TSİ     22 Ocak 2022 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Ukrayna’da Çanakkale anlatıldı

“Türk Milleti, kendisine karşı savaşan dünya ülkelerine bir ders verdi”


Güncelleme : 09:40:00 TSİ  23.04.2015
Ukrayna’da Çanakkale anlatıldı
 


*Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Hünerli Ukrayna Taras Şevçenko Üniversitesi’nde İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Çanakkale Savaşları'nın 100. Yıldönümü Etkinliği’ne katıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Hünerli görevli olduğu Ukrayna Taras Şevçenko Üniversitesi’nde  “İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Çanakkale Savaşı'nın 100. Yıl Dönümü” Etkinliği’ne katıldı.
Taras Şevçenko Üniversitesindeki programa, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov, Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviri Berat Yıldız ve Taras Şevçenko Üniversitesi'nin Öğretim Görevlileri ve öğrencileri katıldı.
“Türk Milleti, kendisine karşı savaşan dünya ülkelerine bir ders verdi”
Yunus Emre Enstitüsü ile Kiev Büyükelçiliği tarafından Taras Şevçenko Üniversitesi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, İstiklal Marşı'nın Türk Milleti’nin çağdaş ulusal kimliğini kurma yönünde sembol ötesinde önem taşıyan bir eser olduğunu kaydetti. Konuşmasında İstiklal Marşı'nın anlam ve önemini belirten Tezel, Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Savaşı’ndan aldığı ilhamla İstiklal Marşı'nı yazdığını dile getirdi. Etkinliğe katılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov da, Çanakkale Savaşı'nı kazanan Türk Milleti’nin, kendisine karşı savaşan dünya ülkelerine bir ders verdiğini ifade ederek, 100 yıl önce Türk milletinin gösterdiği cesaret ve kahramanlığın önemini vurguladı. Taras Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı İrina Pokrovskaya da, İstiklal Marşı'nın kabul edilmesinin tarihi ve bestesine ilişkin bilgilerini paylaştı.
* “Çağı’nın tanığı ve vicdanı olan bir şairdi” 
Taras Şevçenko Üniversitesindeki programda konuşan, Yrd. Doç. Dr. Bülent Hünerli, Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı ve Çanakkale Destanı ile ilgili olarak şunları kaydetti;
“Akif döneminin en iyi donanımlı, birikimi en yüksek şair, yazar ve düşünürlerinden biridir.  Babasının Alim ve saygın bir insan olması, Akif’in hem çocukluktan başlayan sağlıklı bir eğitim almasına hem de babalarının arkadaşlarından dolayı entelektüel bir ortamda yetişmesine yol açtı.   Çocukluğundan itibaren dini bilgiler ve Arapça eğitimi aldı. Akif'in bütün bir ömre yayılan öğrenme tutkusu ve bu tutkunun ciddi, kararlı ve istikrarlı bir çabayla gerçekleştirilmesi de bütün alçak gönüllülüğüne rağmen dönemin seçkin şahsiyetlerinden biri olarak öne çıkmasını sağladı.  Mehmet Akif in son derece dikkatli ve disiplinli bir okuyucu olduğu, bir kitabı üç kere okumadıkça okudum demediği, bilinir. Mehmet Akif, doğrusunu söylemek gerekirse İstiklâl Marşı' mızı yazabilecek tek değilse bile en ideal insandı. Bunu sadece döneminin en iyi şairlerinden biri olduğu için değil. Elbette Akif' in şiir gücü ve tarzı dönemin beklentilerini karşılamak için de son derece uygundur. Şiiri toplum için ve bir dava adına yazan, ama şiiri şiir yapan özelliklerden vazgeçmeyen Türkçenin bütün nüanslarını ve imkanlarını ustalıkla kullanan, çağının tanığı ve vicdanı olan bir şairdi.  Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı “Çanakkale Şehitleri” Şiiri, hiç şüphesiz Çanakkale'deki ruhu en iyi anlatan eserlerden biridir. Akif, Mehmetçik'in vatanı uğruna verdiği canın ne kadar büyük, ne kadar değerli olduğunu ifade eder. Bu can siperâne vatan mücadelesini daha sonra İstiklal Marşımızı da yazacak olan Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Şehitleri’ne şiiriyle adeta destanlaştırmıştır.”
Konuşmaların ardından, Taras Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencileri Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerini okudu ve Türk Şarkıları’nı seslendirdi. (Selçuk Vurucu)

Okunma : 571   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.