Güncelleme: TSİ     20 Ocak 2022 Perşembe     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Eşitlik için yürüdüler

Kırklareli Belediye Başkanlığı Kültür Etkinlikleri kapsamında 08 Mart Pazar günü saat 14.00’da Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin katkıları ile “Dünya Kadınlar Günü Yürüyüşü düzenledi.


Güncelleme : 09:46:00 TSİ  09.03.2015
Eşitlik için yürüdüler
 

HABER MERKEZİ 
Kırklareli Belediye Başkanlığı Kültür Etkinlikleri kapsamında 08 Mart Pazar günü saat 14.00’da Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin katkıları ile “Dünya Kadınlar Günü Yürüyüşü düzenledi.
Kortej halinde Dingiloğlu Parkı’ndan slogan atarak Anıt Kültür Parkı’na kadar yürüyen kadınlar ve onlara destek veren erkekler, Anıt Kültür Parkı’nda açılan Fotoğraf Sergisi’ni gezdi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Kadın Kolları Başkanı Şükran Yöney bir basın açıklaması yaparak şunları kaydetti;
“Öncelikle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış Uluslararası bir gündür. İnsan Hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılıyor. 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin Newyork Kenti’nde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemi ile bir tekstil fabrikasında greve başlanılmış ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiştir. 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1957 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar günü olarak anılması önerisi getirildi ve öneri oybirliği ile 8 Mart tarihinin “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz, ama Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’nun yaptırdığı 12 İl’de 4 bin aile ile yapılan bir araştırmada Türkiye'deki ailelerin %34’ünde aile içi fiziksel şiddet, %53' ünde ise sözlü şiddet uygulanmakta ve ev içi şiddet yoğun olarak yaşanmaktadır. Adalet Bakanlığının verilerine göre her gün 3 kadın cinayeti işleniyor ve 2002 yılından itibaren kadın cinayetlerinin %1400 arttığı görülmektedir. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılan evliliklerin % 50' sinden çok fazlası rızası olmadan gerçekleştirilmekte olup çıkarılan yasal düzenlemelerde kadına şiddeti frenlemedi tam aksine şiddet ve ölümleri arttığı görülmektedir. Peki bu ölümlere ve kadına şiddete kim dur diyecek elbette toplum adalet mekanizması yasal düzenlemeler, devlet kurumları ve içinde kadının daha fazla yer aldığı örgütlü toplum.
- Gelin hep birlikte aile içi şiddetin fark edilmesini sağlayalım.
- Gelin toplum olarak kadına şiddete Türkiye gerçeğini görmezden gelmeyelim.
- Gelin ilişkilerde şiddetin "normal" olduğuna inanmayalım.
- Gelin şiddet mağduru olan kişilerin bundan "sorumlu" olduğunu düşünmeyelim.
- Şiddet uygulayan kişilerin mahkeme süreçlerini kısaltalım.
- Ceza verilirken hafifletici nedenler aramayalım.
- Çocuklarımızı yetiştirirken kız ve erkek çocuklarının aile içi rollerini eşit tutalım.
- Şiddetin etkileri ile sonuçta mutsuz ruhsal yönden sağlıksız bir toplum yaratmayalım.
- Gelin toplum olarak hep beraber kadına şiddete dur diyelim.
- Hayatın her alanında eşit temsil eşit katılım.” (Kadir Sinici)

Okunma : 457   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.