Güncelleme: TSİ     23 Ocak 2022 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Pazarcılar kan ağlıyor, Kapalı Pazaryeri istiyor

* 31 Aralık 2014 Çarşamba günü pazar kurulmamasından dolayı malları ellerinde kalan pazarcılar, soğuk havayla birlikte %60 civarında malların donduğunu, birde satış yapılmamasıyla birlikte yaklaşık 3-4 milyon TL. zararları olduğunu söylediler. 


Güncelleme : 10:10:00 TSİ  05.01.2015
Pazarcılar kan ağlıyor, Kapalı Pazaryeri istiyor
 


* Sebze ve Meyve Bölümü’nden sorumlu Oktay Kutaş; “Pazarcı esnafı şunda yeni mal almıyor. Geçen haftadan ellerinde donmayan malları satıyorlar. Bu hafta Çarşamba günü tezgah açılamayacağı düşünüyoruz. Çünkü Sibirya üzerinde daha soğuk bir hava dalgasını geleceği söyleniyor, o yüzden pazarcılar yeni mal almayı düşünmüyor” dedi.
HABER MERKEZİ 
Geçtiğimiz hafta kurulmayan Çarşamba Pazarı’nın etkisi Cumartesi günü kurulan pazarda da sürdü. Yeni Yıl’a girildiği 31 Aralık 2014 Çarşamba günü Kırklareli’de kendini gösteren aşırı soğuklar nedeniyle kurulmayan Pazarın ardından, Pazarcı esnafı Kapalı Pazar’ın bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyorlar. Yılbaşı nedeniyle mal stoku yaptıklarını ancak bu malların elerinde kalarak soğuk havayla birlikte donduğunu söyleyen pazarcılar,  Zararın çok büyük olduğunu söyledi. Yeni haftayla birlikte Sibirya üzerinden daha soğuk hava dalgasını gelmesiyle birlikte bu haftada Pazarın kurulmama ihtimali olduğunu söyleyen pazarcılar, böyle bir şeyin olması halinde etkisinin yaz dönemine kadar süreceğini belirtiler. 
* “Fiyatlarda düşüş var”
Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve  Sebze ve Meyve Bölümü’nden Sorumlu Oktay Kutaş, Pazarcı esnafın soğuk hava nedeniyle yeni mal almadığını söyledi. Kutaş; “Pazarcı esnafı şunda yeni mal almıyor. Geçen haftadan ellerinde donmayan malları satıyorlar. Bu hafta Çarşamba günü tezgah açılamayacağı düşünüyoruz. Çünkü Sibirya üzerinde daha soğuk bir hava dalgasını geleceği söyleniyor, o yüzden pazarcılar yeni mal almayı düşünmüyor” dedi. 
Fiyatlarda artış olmadığını aksine pazarcıların ellerinde kalan malları bitirmek için fiyatları indirdiğini söyleyen Kutaş; “Bu hafta fiyatlar artış yok, aksine düşüş var. Düşmesini sebebi de herkesin elinde mal kaldı ve Çarşamba günü yine tezgahların açılamayacağı göz önüne alınarak pazarcılar ellerindeki malları çıkarmak için fiyatları indirdiler” diyerek pazarcıların sıkıntılarının çok büyük olduğunu söyledi.  
* Güler; “Kapalı Pazaryeri’ne ihtiyacımız var” 
Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Erdinç Güler, Kırklareli Belediye Başkanı’na seslenerek Kapalı Pazaryeri’ne ihtiyacını olduğunu söyledi. Yılbaşı günü kurulmayan Pazar nedeniyle Zararların çok büyük olduğunu söyleyen Güler şunları kaydetti;
“31 Aralık 2014 Çarşamba günü hava şartlarından dolayı Çarşamba Pazarı kurulamadı. Yılbaşı Günü olmasından dolayı pazarcı esnafımız Pazar öncesi mal stoku yaptılar. Ancak havanın aşırı soğuk olmasından dolayı esnafımızın elinde olan mallar dondu. Çarşamba günü Pazar kurulmaması ve malların donmasından dolayı pazarcıların yaklaşık 3-4 milyon TL ekonomik zararı oldu. Biz buradan özellikle Sayın Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na şunu seslenmek istiyoruz. Pazarcılar olarak Kapalı Pazaryeri ihtiyacımız var. Biz Kapalı Pazaryeri’ni sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak Kapalı Pazaryeri yaparken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Lüleburgaz, Babaeski, Pınarhisar’a Kapalı Pazaryeri yapıldı. Ancak oralarda çok olumsuzluklar var. Bu olumsuzluklar bizim kendi kapalı Pazar yerinde olmasın diye sağlıklı, düzenli ve tertipli güzel bir proje yaparak inşallah bu kapalı Pazar yeri yapılır. 
* “Bizim halimizi artık bir görün” 
Kesimoğlu’nun artık pazarcını halini görmesi gerektiğini söyleyen Güler; “Belediye Başkanımız artık bizim bu halimizi görmesi lazım. Yılbaşı Günü kurulan Çarşamba Pazarı’nda bizim hem ekonomik zararımız var, hem psikolojik kaybımız var.  Çarşamba günü Pazar kurulmamasından dolayı marketlerde fiyatların attığını, bazı sebze ve meyvelerin zamlandığını bu hafta pazara çıkan vatandaşlar bizlere ilettiler. Biz buradan Belediye Başkanımıza bir ricada bulunuyoruz. Kapalı Pazar yerini 2016’da gündeme aldılar, pazarcılar olarak biz diyoruz ki biraz gayret edip güzel bir proje çıkartıp daha erken kapalı Pazar yeri yapmalarını istiyoruz. Otoparkı, tuvaleti ile Kırklareli halkına güzel bir tesis yapılmasını istiyoruz” dedi 
* “Bizim sessimiz artık duyun”
Sebze meyve satan arkadaşlarımız mallarının donmasını engellemek için oturma odasına mallarını muhafaza etmeye çalıştılar. Çarşamba günü büyük bir kayıp oldu. bu haftada yine pazarın kurulmaması takdirde ekonomik kayıp Yaz’a kadar telafi edilemez. Burada bizim sesimizi artık duymaları lazım. Duymaktan öte, bunu artık görmeleri lazım. Bu kapalı Pazar bizim hakkımız. Biz hep sabırlı olacağız.” (Kadir Sinici)

Okunma : 521   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.