Güncelleme: TSİ     22 Ocak 2022 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Çevre ve Doğal Varlıklar incelendi

* Kırklareli Kent Konseyi Çevre ve Tarım Çalışma Grubuca 22 Mart Dünya Su günü etkinlikleri dolaysıyla Çevre ve Doğal Varlıkları İnceleme Gezisi yapıldı.


Güncelleme : 09:37:00 TSİ  24.03.2015
Çevre ve Doğal Varlıklar incelendi
 
HABER MERKEZİ
“Su Günü” nedeniyle Kırklareli Kent Konseyi, Çevre ve Tarım Gurubu tarafından düzenlenen, Kırklareli Belediye Başkanlığınca desteklen Çevre ve Doğal Varlıkları İnceleme Gezisi düzenlendi. Gezide, bölgede yaşanan ve yaşanacak çevre tahribatlarını yerinde gören ve bilgi alan katılımcılar, Demirköy, Limanköy, İğneada ve Yenice Beldeleri’nde yörede yaşayanlarla görüş alış verişinde bulundular. Düzenlenen geziye Kırklareli Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri katıldı.  Gezinin İlk durağı Mahya Tepe oldu. Istrancalar’ın en yüksek noktasında ki kamp alanından Ergene havzası kuş bakışı gözlendi.
Daha sonra Demirköy’de verilen Mola’da DAYKO Vakfı Kurucu Başkanı Nusret Türkkan gelen ziyaretçilere Istrancalar hakkında kısa bilgiler verdi. Demirköy’den sora İğneada Erikli gölü longozuna giden gurubu, yerel aktivistlerden Can San ve Anıl Karadağ karşıladı. Erikli longozunun girişinde gölün ve ormanın güzelliklerini görüntüleyen gurup, Ne yazık ki atılan çöplerden dolayı da çirkinlikleri de görüntülemek zorunda kaldılar. Erikli longozundan sonra Liman köy iskeleye gelen guruba yerelden Can San ve Anıl Karadağ Limanköy’e yapılmak istenen iskele hakkında bilgiler verdiler.
* “Bu proje bilimsel olmaktan uzak” 
Verilen bilgiler arasında “İğneada Koyu’nda bulunan ve ulusal ve uluslararası kriterlere göre korunması gereken türlerin başında Deniz çayırları gelir. (Zostera Nana, Z. Noltii ve C. Noda) bu bölgede bulunur ve birçok balık türünün yumurtlama ve beslenme alanını oluşturur. Limanköy ve civarında aşağıdaki balıkların avcılığı yapılmaktadır. Lüfer, Palamut, Mezgit, İstavrit, Kalkan, Tekir, Barbun, Kefal, Tirsi, Dil, Levrek, Eşkina, Çaça ve Gümüş balıkları yanında Deniz salyangozu ve Kum midyesi gibi omurgasızlar canlılarda avlanıp fabrikalara gönderilmektedir. Limanköy'ün bulunduğu coğrafya nedeniyle, kıyıdan açıkta, kuzey rüzgârları güçlü olan bu bölgede balıkçılık daha çok yasaların izin verdiği ölçüde kıyıda yapılmaktadır. Bu nedenle iskele veya doldurulacak her alan balıkçılık için gereklidir ve av alanıdır. Her şeyden önce korunması gereken ekolojik bir birimdir. Bu proje bilimsel olmaktan uzak, ÇED mantığına ters ve balıkçı halkı mağdur edecek, eko sistem üzerinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağı dile getirildi.
* “Endişeliyiz”
TRAÇİM Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kırklareli İli, Demirköy İlçesi, İğneada Beldesi’nde yapılması planlanan “Dolgu Alanı ve İskele Projesi” için Bakanlığa başvuru yapılarak 12.03.2007 tarihinde, Çevresel Etki Değerlendirilmesi Olumlu Kararı verilmiştir. Ancak Balıkçılık Kooperatifince ÇED Olumlu Kararı’nın İptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne açılan dava neticesinde, 2009 yılında ÇED Olumlu Kararı’nın İptal kararı alındı. Danıştay ise bu kararı 2013 yılında Edirne İdare Mahkemesi’nin kararının onanmasına karar vermişti. Aradan geçen 2 yılsonunda 17 Şubat 2015 tarihinde ise, Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan duyuruda “Dolgu Alanı ve İskele Projesi’’ ile ilgili 17.03.2015 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecektir. ÇED Raporu İlgililere ve kamuoyuna duyurulması sonucu yörede yaşayanlar endişelerini her platformda dile getirmeye başladılar.
Limanköy’den ayrılan katılımcılar İğneada beldesinde verilen molanın ardından, Yenice köye hareket eden gurup, Şist ocağına karşı verilen mücadeleyi köylülerden dinlediler.  İki defa keşif ve inceleme yapılan, İki bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporların sonucu,  İdare mahkemesinden gelecek kararı beklemeye devam ediyorlar. 
İnceleme gezisine katılanlar bu tür gezilerin daha sık yapılarak çevre bilincinin oluşmasına, farkındalık yaratılmasına ve dayanışmanın gelişmesine katkı sağlayacağını belirttiler. (Gülcan Kutlu) 

Okunma : 690   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.