Güncelleme: TSİ     23 Ocak 2022 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Emniyet’ten tatile çıkacaklara hayat kurtaracak uyarılar

Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yaz aylarında nem oranının ve aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşması sonucunda, fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkilenen ve dikkati dağılan sürücülerin, tatil yapma arzusu ile tatil başlangıcında gidecekleri yere biran önce ulaşma isteği ile birçok kural ihlali yaptıklarının görüldüğüne dikkat çekildi.


Güncelleme : 09:55:00 TSİ  14.05.2015
Emniyet’ten tatile çıkacaklara hayat kurtaracak uyarılar
 


HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yaz aylarında nem oranının ve aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşması sonucunda, fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkilenen ve dikkati dağılan sürücülerin, tatil yapma arzusu ile tatil başlangıcında gidecekleri yere biran önce ulaşma isteği ile birçok kural ihlali yaptıklarının görüldüğüne dikkat çekildi.
Sürücülerin sıcak havanın vereceği rehavet ile araç kullanmaktan kaynaklanabilecek yorgunluğu, günlük olarak değişebilen hava şartları ve yolların yapılarını değerlendirmesi gerektiği belirtilen duyuruda, yaz tatili seyahatlerinde özel araçlar yerine otobüs, tren, uçak, gemi, feribot gibi toplu taşım araçlarının tercih edilmesi istendi.
Kendi araçları ile yola çıkacak sürücülerin yolculuk öncesinde düzenli ve yeterli kadar uyuması tavsiye edilirken, yola çıkmadan önceki gece alkol alınmaması istendi.
* Hayat Kurtaracak Tavsiyeler
Yola çıkacak sürücülere yönelik yaptığı hatırlatmalardan bazıları şöyle:
*Araçlarınızın yazlık bakımlarını mutlaka yaptırın, trafik yoğunluğunun az olduğu yolları tercih ediniz.
* Rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giyiniz. Sabah hafif bir kahvaltı yapınız, yola kesinlikle aç çıkmayınız.
* Ağır ve yağlı gıdalardan kaçının, yiyecek olarak sebze ve meyve tercih edilmeli. 
* Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dahil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri (çocuk koltuğu) mutlaka kullanılmalı.
* Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı.
* Direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmamalı. Direksiyon başında sigara içilmemeli. Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi, v.b. durumlarda dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, durup dinlenilmeli.
* Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmeli, araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı, molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı.
* Molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay ve kahve ve benzeri içecekler alınmalı ve kişisel ihtiyaçlar giderilmeli,
* Araç camları kısa süreli açılarak temiz, taze hava alınmalı; ancak arı, sinek vb. sürücüyü rahatsız edebilecek böceklerin aracın içine girişleri engellenmeli.
* Gözlerin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikler uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellikte gözlük kullanılmalı.
* Otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Çok kişi ile seyahat edilmesi halinde tartışmaktan ve yüksek sesli ani tepkilerden kaçınılmalı, direksiyon başında iken dikkati dağıtmayacak şekilde yanındakilerle konuşulmalı.
* Özellikle yeni ehliyet sahibi olanlar yeterli sürücülük deneyimine sahip olduktan sonra araçları ile uzun seyahatlere çıkmalı, tecrübeli sürücüler de aracına ve sürücülük becerilerine güvenerek kendilerini, yakınlarını ve tüm yol kullanıcılarını gereksiz şekilde riske atmamaya özen göstermeli.
* Tatil yörelerinde bulunan vatandaşlarımız, tatilde olmanın vermiş olduğu rehavet ile trafik kuralı ihlallerinde bulunmamalı, kuralların her yerde aynı olduğu unutulmamalıdır. (Savaş Eskici)

Okunma : 428   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.