Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Dişlerinizi Fissür Örtücü ile koruyun”

* Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde uygulanan Fissür Örtücü ile 06-13 yaş grubu çocukların dişlerine uygulandığında diş çürümelerinin önüne geçiliyor.


Güncelleme : 09:31:00 TSİ  19.06.2015
“Dişlerinizi Fissür Örtücü ile koruyun”
 


HABER MERKEZİ
Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden yapılan açıklamadan Fissür Örtücüler’in 06-13 yaş grubu çocukların arka dişleri üzerinde bulunan oluklara uygulandığına dikkat çekilerek şunlar kaydedildi:
“Arka dişlerdeki oluklara uygulanan şeffaf veya beyaz renkte sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumuna engel olur. Sıvı şeklinde olduğundan diş yüzeyindeki bu olukların içine tamamen akarak tutunur ve böylece diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır ve yükseklik oluşturmaz. 
* Fissür Örtücüler çocuklara uygulanır
Fissür çürükleri çocuklarda daha kolay oluşur. Bu nedenle özellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara uygulanmalıdır.  Diş üzerinde herhangi bir aşındırma işlemi yapılmadığından ağrısız bir işlemdir. Sadece bu işlem birkaç dakika sürer. Bazı durumlarda ise dişin çiğneyici yüzeyinin çürük olan bölgeye dolgu yapılır ve kalan sağlam fissürleri çürüğe karşı korumak için Fissür Örtücü uygulanır. 
* Fissür Örtücüler çürüğü nasıl önler? 
Çocuğunuz dişlerini her gün fırçalayıp diş ipi kullanılsa bile, dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntılara bu temizleme ajanları ulaşamaz. Yiyecek artıkları ve bakteriler bu girintilere yerleşip diş çürüğü oluşturma tehlikesi yaratırlar. Fissür örtücüler akışkan kıvamda oldukları için fissürlerin en derin noktasına kadar ilerler. Dolayısıyla fissürler tamamı ile en derin noktasına kadar kapanıissür sealantlar bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını imkansız kılarlar. 
Fissür Örtücüler zamanla aşınabilir, buna rağmen yıllar sonra bile yüzde 85-90 oranında dişler üzerinde kaldığı yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır. Diş gıcırdatma ve sert gıdaların sıkça tüketilmesi Fissür Örtücülerin daha çabuk kırılmasına ve dişlerin üzerinden düşmesine sebep olabilir. Diş makinesine bağlanma kuvveti, uygulama sırasında ne kadar iyi olursa diş üzerinde kalma ömrü de o kadar uzun olur. İdeal Fissür Örtücü Uygulaması’nda en etkili faktör çocuğunuzun uyumudur. Her şeye rağmen eğer Fissür Örtücü düşerse, çocuğunuzun dişi daha önce hiç Fissür Örtücü uygulanmamış bir dişten çok daha fazla çürüğe karşı dirençlidir. Fissür Örtücü düştükten sonra eğer 6 ay içerisinde fark edilip tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma devam edecektir. Tüm bu faydalarına rağmen çocuğunuz ağız hijyenine dikkat etmez ve rutin diş hekimi kontrollerine getirilmesi ise dişlerin çürükten korumak hemen hemen imkansızdır.  Fissür Örtücüler, çürük risk en yüksek dişler olan 1. ve 2. Büyük azı dişlerine genellikle uygulanır. Ama üzerine girinti ve çıkıntı olan her dişe uygulanmak gerekir.” Sosyal güvencesi olan 06-13 yaş grubu her çocuğa ücretsiz olarak uygulanan Fissür Örtücü Uygulaması Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yapılıyor. (Savaş Eskici)

Okunma : 384   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.