Güncelleme: TSİ     22 Ocak 2022 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Yiğitbaşılılar yeniden buluştu


* Yiğitbaşı (Kamilya) Köylüleri geleneksel hale getirdikleri “Birlik ve Dayanışma Pikniği”nin 3.’sün de yeniden bir araya geldiler.


Güncelleme : 09:45:00 TSİ  02.06.2015
Yiğitbaşılılar yeniden buluştu
 

HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Yiğitbaşı, eski adıyla Kamilya Köylüleri 2 yıl önce başlattıkları “Birlik ve Dayanışma Pikniği”nin 3’üncü yılında buluştular. Duygusal anların yaşandığı pikniğe ülkenin çeşitli İllerinde yaşayan Yiğitbaşılıların yanı sıra komşu köylerden ve Demirköy’den misafirler katıldı.
Sabahın erken saatlerinde köylerinde buluşan Yiğitbaşılılar önce hep birlikte mezarlık ziyaretinde bulundular. Köyün imamı Muhterem Kaymakçı eşliğinde mezarlıkta Kur’an-ı Kerim okuyarak dua ettiler. Daha sonra piknik alanına geçen köylüler saygı duruşunda bulunarak hep birlikte İstiklal Marşını okudular. Yiğitbaşı köylüleri gün boyunca orkestra eşliğinde gönüllerince eğlenerek pikniklerini yaptılar. Köyün en yaşlılarından biri olan Mehmet Coşkun’un kemençe eşliğinde söylediği türküler Yiğitbaşılılardan büyük alkış aldı. Köylülerden Nihat Ceyhan’ı n söylediği şarkılar pikniğe renk kattı. Pikniğe gençlerin de katılımının yüksek olduğu görüldü. Köylüler hep birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.
* “Köylülerime teşekkür ediyorum”
Yoğun katılımın olduğu piknikte oluşturulan sofralara herkesin kendi yaptığı yemeklerle katkıda bulundular. Yiğitbaşı köylülerinin arasındaki dayanışmayı ve kaynaşmayı gerçekleştirmek ve uzakta yaşayanları birbirine bağlamak için Köy dışında yaşayan Beyhan Yariz, Nihat Ceyhan ve Gülcan Kutlu tarafından organize edildiğini, kendisinin de büyük zevkle destek verdiğini belirten Yiğitbaşı Muhtarı Birol Coşkun şunları kaydetti.
Coşkun; “Geçtiğimiz yıllarda ilk pikniğimizle adım atarak başladığımız birlikteliğimizin, bundan sonra da senede bir defa da olsa birbirimizle görüşüp konuşmak, tanışmak ve kaynaşmak amacıyla bir araya geliyoruz. Küçüğümüzden büyüğümüze, zenginimizden fakirimize çeşitli meslek dallarında çalışanlarımız bir araya gelerek, maddi manevi birlikteliği her yerde ve her zaman köylülerimizin beraber olduğunu görmek beni mutlu ediyor. 3 yıldır köyümüzde düzenlenen piknik bundan sora da hepimizin çabaları ile devam ettirilmeye çalışılacaktır. Diğer kentlerde yaşayan köylülerimiz zamanla birbirlerinden hayat şarlarından dolayı mecburen uzaklaşıyor. İnsanlar komşularından, akrabalarından uzaklaştıkça kendi kültüründen de uzaklaşmış oluyorlar. Biz hem Yiğitbaşı köyüne sahip çıkmak, hem de kendi köyümüzün kültürünü yeniden canlandırmak ve yaşatmak amacıyla senede bir defa ‘ Birlik ve Dayanışma Pikniği düzenliyoruz. Bu da aramızdaki dayanışmayı kuvvetlendiriyor. Buradan bu pikniğin düzenlenmesinde ve köyümüze maddi manevi destek veren bütün köylülerimize teşekkür ediyorum” dedi.
* “Hasret gideriyoruz”
Pikniğin organizasyonunda emeği geçen Beyhan Yariz piknik ile ilgili şunları söyledi;
“Köydeki birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek, köyümüzü yeniden canlandırmak için bu organizasyonu düzenliyoruz. Her biri ayrı şehirlerde yaşayan köylülerimiz bir araya getirerek hasret gideriyorlar. Bir birini tanımayan gençlerimiz burada tanışıyorlar. Özellikle gelecek nesillerin birbirlerini unutmaması için bu organizasyonumuz önemli bir rol oynuyor. Bu pikniğimiz sayesinde yıllar önce çeşitli nedenlerle terk etmek zorunda kaldığımız köyümüzü yılda bir kez olsa da eski kalabalık günlerine geri dönmesini sağlıyoruz. Bunun yanı sıra köylülerimizin maddi ve manevi destekleri ile köy adına bir sürü iyileştirme yaptık. Camimizi onardık. Köye bir lavabo kazandırdık. Bir lojman kazandırdık. Mezarlık çevreleme çalışmalarımız bitmek üzere. Bundan sonra da yapacaklarımız bitmedi. Daha yapılacak çok işimiz var. Bu organizasyonumuz Demirköy köylerinde yapılan tek organizasyon. Diğer köylere de örnek olsun istiyoruz. Onlar da bu tür etkinliklerle köylerine gereken ilgiyi göstersinler istiyoruz. En kısa sürede köyümüzün Derneğini de oluşturacağız. Bu dernek bizi her yönden daha güçlü yapacak. “ diye konuştu.
* “Biz gençlere çok iş düşüyor”
Köylere artık hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini belirten Gülcan Kutlu; “Hayat şartlarından dolayı atalarımız köylerini terk etmek zorunda kalmış. Bu çok acı olsa da ülkemizde sıkça yaşanan bir olay. Köyünü terk eden herkes başka bir yere yerleşebilir ama kalbinin bir köşesi muhakkak o güzel anıların yaşandığı köyünde kalır. Bu mecburiyetler karşısında terk edilen köylerin hayalet köy olmaktan kurtulması için özellikle gençlere çok iş düşüyor. Herkes biraz çaba göstererek köylerin yeniden canlandırmalıdırlar.  Hiç birimiz işimiz gücümüz olduğu için tekrar köye dönemeyiz ama köyümüzün bir hayalet köy olmasını önleyebiliriz” dedi. 
Piknik sonunda Yiğitbaşılılar yeniden bir araya gelme dileklerini birbirlerine ilettiler. (Gülcan Kutlu)

Okunma : 526   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.