Güncelleme: TSİ     23 Ocak 2022 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Dupnisa Mağarası ziyarete açıldı

* Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyü yakınındaki Dupnisa Mağarası büyük bir şenlik ile resmi olarak açıldı.


Güncelleme : 09:46:00 TSİ  25.05.2015
Dupnisa Mağarası ziyarete açıldı
 


HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyü yakınındaki Dupnisa Mağarası’nın sezon açılışı ve Turizm Şenlikleri Kırklareli Valiliği, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırklareli İl Özel İdaresi, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), Trakya Kalkınma Ajansı, Kırklareli Üniversitesi ve Demirköy Belediyesi’nin katkıları ile büyük bir şenlik hazırlanarak yapıldı.
Resmi açılışının olmamasına rağmen geçtiğimiz haftalarda yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Dupnisa Mağarası’nın resmi açılışı 23 Mayıs 2015 tarihinde saat 14.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. İstiklal Marşı’nın ardından Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Ziya Eser açılış konuşmasını yaptı. 
* “Mağara’nın belki de geç kalınmış çevre düzenlemesi yapılıyor”
Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser açılış ile birlikte Dupnisa Mağarası’nın çevre düzenlemeleri konusunda şunları söyledi;
“Biz burada bölge için çok önemli olan Dupnisa Mağarası’nın 2015 sezon açılışını yapmak üzere ve Turizm Şenlikleri’ni başlatmak ve yaşamak üzere bir araya geldik. Dileriz ki ilimizin bütün güzelliklerini en güzel bir şekilde sunuma hazır hale getirebilelim. Bir cennet vatanda yaşadığımızı gerek yerli gerek yabancı herkese gösterelim. Bu düşüncelerle Kırklareli Valiliği, İl Özel İdaresi işbirliği ile Trakya Kalkınma Ajansının bize sağladığı proje kapsamında işleme aldık. Şu anda yürütüyoruz. Bunun ayrıntısına burada girmeyeceğim ama şunu ifade etmek için söylüyorum.
* “Amacımız; Doğayı koruyarak güzellikleri ortaya çıkarmak”
Bu bölgede az bulunan hatta örneği pek bulunmayan Dupnisa Mağarası’nın önünde girişinde hatta etrafındaki yakın köylerine düzenleme çalışmalarının belki de geç kalınmış olduğunu düşünüyorum. İşte bunun için böyle bir proje kapsamında bu çalışmaları başlatmış bulunmanın da bugün heyecanını, önemini sizlerle paylaşmak istedim. Arzumuz bölgemizin güzelliklerini, eko turizm dediğimiz kültürel faaliyetlerini doğa ile bütünleşerek, doğaya asla zarar vermeden, doğayı koruyarak ortaya çıkarmaktır. Bu hedefimiz doğrultusunda mağaranın da sezon açılışını yapmak üzere geldiğimiz bu günün ve bu sezonun başta yöre halkına, İlimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”
Ziya Eser’in konuşmasının ardından kürsüye çıkan Demirköy Kaymakamı Musa Aydemir yöreyi tanıtan kısa bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Demirköy İlköğretim öğrencileri muhteşem bir Folklor Gösterisi yaparak izleyicileri şenlendirdi. Folklor Gösterisi’nin ardından Kırklareli Kent Konseyi bünyesinde kurulan Türk Halk Müziği Halk Korosu tarafından hazırlanan “Balkan Türküleri Korosu” izleyenleri mest etti. Koro söylediği birbirinden güzel eserlerle izleyicilerden büyük alkış aldı. Kent Konseyi Korsu’nun müzik ziyafetinin ardından Demirköy Kaymakamı Musa Aydemir kurdeleyi keserek Dupnisa Mağrasının açılışını yaptı. .Açılış Ramçom Rumeli’nin konseri ile devam etti. 
* Kültür Müdürlüğü katkı sağlayanları unutmadı
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyon’un yapılmasında emeği geçenlere birer Teşekkür Belgesi verdi. Açtıkları stantlarla şenliğe katkı sağlayan yöre kadınları adına iki bayana, Folklor gösterisi yapan öğrenciler adına öğretmenlerine, Kent Konseyi’ne ve katkılarından dolayı Gülcan Kutlu’ya da birer Teşekkür Belgesi sundular.
Dupnisa Mağarası’nın açılışı ile ilgili görüştüğümüz Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan Dupnisa Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarasıdır diyerek mağara hakkında şu bilgileri verdi:
“Karadeniz’in serin ikliminin etkisi altında kalan, Türkiye-Bulgaristan sınırını oluşturan, Rezve Deresi’nin Istranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı bir bölgede yer alır. Kırklareli’nin 58 Km. kuzeydoğusunda Demirköy İlçesi Sarpdere Köyü yakınındaki mağaranın İstanbul’a uzaklığı 230 Km.’dir. Türkiye Mağara Litaratürü’nde en çok bilinen mağaralardan biri olan Dupnisa Mağarası yaklaşık 4 milyon yıldan beri oluşum ve gelişimini sürdüren büyük bir yer altı sistemidir. İçindeki sürekli akışa sahip bir yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreyi aşan göller bulunan mağarada, zengin damla taş oluşumları yer alır. Süt beyazından kırmızı ve kahverenginin her tonunda renge sahip olan ve dev boyutlara ulaşan sarkıt, dikit ve sütunlar ile perde ve bayrak damlataşları ve damlataş havuzları, insanı büyüleyici ve hayranlık uyandıran görünüme sahiptirler.
* “2003 yılında hizmete açıldı”
Dupnisa Mağarası; 2003 yılında hizmete açılmıştır. 2720 metre uzunlukta büyük bir yer altı sistemidir. Üst katını oluşturan ve dev sarkıt, dikit ve sütünlarla kaplı olan Kuru Mağara’nın 250, sulu ana mağaranın da 200 metrelik bölümü turizme açılmıştır. 450 metrelik bu kısımda yürüyüş iskelesi, aydınlatma mevcuttur. Buna karşılık, oluşum halinde damla taşlar bulunan ve koloniler halinde yarasalar yaşayan büyük bir bölüm, mağara doğası ve canlarını korumak için ziyaret dışı bırakılmıştır.
* “İnsanların hayal gücünü zorluyor”
Milyonlarca yıldır oluşum ve gelişimini sürdüren, iki kat şeklinde üç mağaradan meydana gelen Dupnisa ziyaretçilerin hayal gücünü zorlayan büyüleyici bir ortam, sağlık ve huzuru sağlar. 2003 yılında turizme açıldığı bu güne, Kırklareli turizminin gelişmesinde bir lokomotif görevi yapan Dupnisa Mağarası’nın bundan sonra da Kırklareli Turizmi’nin gelişmesine katkı sağlamasını diliyorum.” (Gülcan Kutlu)

Okunma : 624   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.