Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Etkinliğe yoğun ilgi

Kırklareli Akkuş Otel'de yapılan foruma Kırklareli'deki birçok kurum yetkilisi,
dernekler ve yürüyüş faaliyeti yapan kulüplerde katılım gösterdi


Güncelleme : 09:26:00 TSİ  13.04.2015
Etkinliğe yoğun ilgi
 * Doğal Yaşamı Koruma Vakfı ve Bulgaristan Toopolvgrad'da faaliyetlerini yürüten Vishegrad Turizm Tanıtma Birliği'nin ortak olduğu “Sakar-Yıldız Trans Avrupa Yürüyüş Yolu Projesi” Forum Etkinliği gerçekleştirildi. 
HABER MERKEZİ
Açılış konuşmasını DAYKO Edirne Temsilcisi Bülent Bacıoğlu'nun yaptığı, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı ve Bulgaristan Toopolvgrad'da faaliyetlerini yürüten Vishegrad Turizm Tanıtma Birliği'nin ortak olduğu “Sakar-Yıldız Trans Avrupa Yürüyüş Yolu Projesi” Forum da proje etkinliklerini de Proje Koordinatörü Ceyda Peközer yaparak projenin amacı ve detaylı faaliyetleri konusunda bilgilendirme yaptı. 
Bölgede doğa yürüyüşü faaliyetlerinde keşif ve liderlik yapan Selçuk Arslan “Istrancalar'da Yürüyüş Rotaları” konulu Fotoğraflı Sunum yaptı. Proje lider ortağı “Vishegrad Turizm Tanıtma Birliği” adına da Atanas Atanasov kurumlarını ve Sakar Bölgesi’ni tanıtan bir etkinlik gerçekleştirdi. Geç saatlere kadar süren forum da ikinci bölümde projenin temel etkinliği olan Kıyıköy'den başlayıp Hamzabeyli Sınır Kapısı'nı geçerek Bulgaristan Sakar Dağları Bölgesi’ne kadar devam eden yürüyüş yolu için katılımcıların görüş ve önerileri alındı. Temel olarak rotanın güzergahı, dikkat edilmesi gereken kriterler, kamp yerleri ve doğal tarihi noktaların dahil edilmesi konusunda görüş ve öneriler not edildi. Bu çalışmalar çerçevesinde  projenin diğer etkinliklerinin de gerçekleştirileceği vurgulandı.
* Sakar-Yıldız Trans-Avrupa Yürüyüş Yolu Projesi 2015-2016
“Sakar-Yıldız Trans Avrupa Yürüyüş Yolu Projesi” Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından hibe edilen bir projedir. Proje 10.10.2014 tarihinde başlamış olup 10.10.2015 tarihinde sona erecektir. Proje ortakları ‘Vishegrad’ Turizm Tanıtma Birliği ve DAYKO-Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’dır, Projenin değeri 108803,28 Euro’dur. Projenin temel amacı, Ortak kültür mirası potansiyelini kullanarak ve sınır ötesi bölgeyi özel bir turist destinasyonu olarak tanıtarak bölgede sürdürülebilir turizmin gelişimi, yatırımı ve teşvikinin sağlanmasıdır. Yapılacak yürüyüş yolu sayesinde hem bölgenin turistik çekiciliği artacak, istihdam sağlanacak hem de Bulgaristan-Türkiye İşbirliği gelişecektir. 
Projenin özel amaçları ise, Istranca-Sakar Turistik Yürüyüş Yolu’ndaki doğal kaynaklarını belirleme ve değerlendirme, Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nin ulusal kanunlarına uygun olan, teknik ve ekonomik olarak detaylı bir turistik rota projesini geliştirme, geliştirilmiş olan teknik ve ekonomik projeye göre, bilgilendirici, kolaylaştırıcı ve güvenli bir altyapının inşa edilmesidir.
Proje kapsamında birçok aktivite yapılacaktır. Bu aktiviteler, halka projenin ve Sınır Ötesi İşbirliği Programının hedeflerinin ve proje ortaklarının tanıtılması amacıyla bir açılış forumunun düzenlenmesi, turist rotasının özellikleri ile ilgili masa başı araştırması ve raporunun hazırlanması, rota çevresindeki doğal kaynakların kaydını tutarak ve değerlerini saptayarak alanın keşfinin yapılması, Avrupa kanunlarına ve Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nin ulusal kanunlarına uygun olarak detaylı bir turistik rota projesinin geliştirilmesi, tasarlanmış olan turist altyapısının inşası için gerekli aktivitelerin yapılması, 3 dilde turist rotası rehberinin hazırlanması ve basılması, final forumuyla birlikte sınır ötesi turist rotasında ortak yürüyüş aktivitesi yapılması, rota bilgisini içeren 3 dilde internet sitesinin oluşturulması, projenin tanıtımı ve yaygınlaştırılması için aktivitelerin yapılmasıdır.
Projenin Hedef Kitlesini, aktif olarak turizmle ilgilenen gençler ve öğrenciler, sınırın iki tarafındaki Spor, Turist ve Gençlik Kulüpleri, Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi Bölge’de Ekoturizm Faaliyetleri yapan kişiler, Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi Bölgede Yürüyüş Etkinlikleri ve Geziler düzenleyen Tur Operatörleri oluşturmaktadır.
Projenin beklenen sonuçları ise, Proje misyonu ve aktiviteleri ve sınırötesi işbirliği programının hedefleriyle ilgili bilgilendirilmiş yerel topluluklar, masa başı araştırması ve alan keşfi çalışmalarının sonuçlarını içeren üç dilde hazırlanmış bir rapor, Avrupa kanunlarına ve Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nin ulusal kanunlarına uygun olarak geliştirilmiş detaylı bir turistik rota projesi, Istranca-Sakar arasındaki turist rotası etrafında özel olarak inşa edilmiş altyapı, oluşturulmuş rota ve geçiş bölgesinin tanıtıldığı 3 dilde internet sitesi, projenin yaygınlaştırılması için yapılmış tanıtım materyalleri ve ürünleri, 3 Dil’de Turist Rotası Rehberi’dir. Doğal Yaşamı Koruma Vakfı olarak, umut ediyoruz ki bu proje, hem Bulgaristan ile sınır ötesi işbirliği geliştirecek hem de ülkemize güzel bir yürüyüş yolu kazandırarak bölgenin turizm faaliyetlerini arttıracaktır.”

Okunma : 695   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.