Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Engelliler meydana indi

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi 21 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 13.00’da Kırklareli Anıt Kültür Parkı’nda, Engelliler ve yaşlılar için, Meclise Sundukları Kanun değişikliğinin yapılması için basın açıklaması düzenledi. 


Güncelleme : 10:32:00 TSİ  23.02.2015
Engelliler meydana indi
 

HABER MERKEZİ
Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi 21 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 13.00’da Kırklareli Anıt Kültür Parkı’nda, Engelliler ve yaşlılar için, Meclise Sundukları Kanun değişikliğinin yapılması için basın açıklaması düzenledi.  Yürüme ve Görme engellilerinde katıldığı basın açıklamasını Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şube Başkanı Arif Uzunoğlu yaptı.
Uzunoğlu yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“2022 ve 2828 Sayılı Yasalar değişmedikçe engelli ve Yaşlıya rahat yok” Sloganı ile başladı. Uzunoğlu, Basın Açıklamasında Şunları kaydetti; “ Bugün tüm yurtta sokaktayız. Bu defa çaresizlik veya kimsesizlikten değil sokakta oluşumuzun sebebi devletimizin eliyle hak kayıplarımızı haykırmak ve sosyal devletin görev ve sorumluluklarını hatırlatmak ve yerine getirmesi için ve Meclisimize de seslenmek için bu karlı kış günlerinde alanlardayız. 163 Engelli Sivil Toplum Kuruluşlarının birlikte hazırladıkları engelli hak kayıplarını ilgilendiren; 2022 sayılı 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahibi kişilerin ve engellilerin gelir aldığı yasayı ve 2828 sayılı evde bakım geliri alınan yasayı değiştirmek için yola çıktık. Yasalardaki değişiklik tasarısını gerekçeleri ile hazırladık. Elimizde dokümanlarla TBMM’ni ziyaret ettik. Meclisteki tüm partilerle görüştük. İktidar partimiz dahil tüm parti grup başkanvekilleri vekillerimiz hazırladığımız değişiklik teklifini doğru ve önemli buldular. Bu teklifin yasalaşması için gerekli girişimlerde bulunma sözü verdiler. Yetmedi, ilgili bakanlıkla görüşüldü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan yardımcısı ve yaşlı ve Engelli Genel Müdürü ile önerilen yasa değişikliği teklifi görüşüldü ve bu değişikliğin haklı ve gerekli olduğu ifade edilerek bu yönde çalışacaklarının sözünü verdiler. Ayrıca görüştüğümüz onlarca Milletvekili de bizimle hemfikir olduklarını belirttiler. Alınan sözler ve destek ile döndük evlerimize ve bekledik. Aradan neredeyse yirmi gün geçti ama kanunlar değişmedi. Tüm partilerin, milletvekillerinin ve bakanlık yetkililerinin kabul ettiği bu teklif neden hala yasalaşmadı diye soruyoruz.
* “Ankara' ya çadır kurmaya geleceğiz” 
Uzunoğlu, Engelliler ve yaşlılar için Meclise Sunduklar değişiklik teklifinde neler olduğunu dile getirerek; “Yapılacak değişiklikler basit, Her iki yasanın da ihtiyaç sahibi bireyi temele almasını istiyoruz. Mevcut aile ve akrabanın gelirini esas alan yasalar, temel insan hakları belgelerine aykırı olup ciddi mağduriyetler yaşatmakta. Bir engelli arkadaşımızın dediği gibi: "Mevcut yasalar ailelerin parçalanmasına, eşleri boşanmasına, kardeşlerin birbirine kırılmasına ve insan onurunun kırılmasına " sebebiyet vermektedir. Yasalar ivedilikle değişmelidir. Buradan meclisimize, saygıdeğer Milletvekillerimize ve Bakanlık bürokratlarımıza sesleniyoruz: Bu zulme son verin. Yine buradan ilan ediyoruz; talep ettiğimiz ve yüz binlerce engelli ve yaşlıyı ilgilendiren değişiklik tasarısı ivedilikle yürürlüğe girmez ise 2015 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nda tüm Türkiye' den Ankara'da mecliste çadır kurmaya geleceğiz. Bu değişiklik yasalaşmadığı takdirde yüz binlerce insanın çektiği acının, açlığının ve sokakta kalmasının vebali üzerinizde olacaktır. Ya hepimiz engelliyiz ya hiçbirimiz. Ayrıcalık değil eşitlik ve adalet istiyoruz” dedi(Selçuk Vurucu)

Okunma : 445   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.