Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Müftü Bayrak; “Bugün Peygamberimizin Doğum Günü’nü kutlayacağız”

2 Ocak 2015 Cuma günü (bugün) Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in Doğum Günü’nü kutlayacağız. Her Yıl Müslümanların Kutlu Doğum Haftası olarak kutladığı ve Mevlid Kandili’nin olduğu gece Hazreti Muhammed’in Doğum Yıldönümü’nü kutluyoruz. Peygamber Efendimiz Hicri 571 Yılında, Rebiülevvel Ayı’nın 12. Gecesi Pazartesi günü sabaha karşı dünyaya gelmiştir.


Güncelleme : 09:40:00 TSİ  02.01.2015
Müftü Bayrak; “Bugün Peygamberimizin Doğum Günü’nü kutlayacağız”
 
HABER MERKEZİ
2 Ocak 2015 Cuma günü (bugün) Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in Doğum Günü’nü kutlayacağız. Her Yıl Müslümanların Kutlu Doğum Haftası olarak kutladığı ve Mevlid Kandili’nin olduğu gece Hazreti Muhammed’in Doğum Yıldönümü’nü kutluyoruz. Peygamber Efendimiz Hicri 571 Yılında, Rebiülevvel Ayı’nın 12. Gecesi Pazartesi günü sabaha karşı dünyaya gelmiştir.
Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak Peygamberin Doğumu (Mevlid Kandili) nasıl İdrak etmemiz gerektiği konusunda açıklamalarda bulunarak şunları kaydetti;
“Peygamber Efendimiz bize son Din İslam’ı ve Kur’an-ı getirmiştir. O’nun getirdiği bu Din’e sahip çıkarak onu en güzel şekilde yaşamak ve yaşatmaktır. En güzel ahlak onun ahlakıdır, O’nun Ahlakı’da Kuran Ahlakı’dır. Mevlid Kandili’ni, Kur’an okuyarak onun ahlakını, onun sünnetlerini ve hadislerini okuyarak, anlayarak idrak etmeliyiz.
* Mevlid Kandili ne demek?
Mevlid’in kelime anlamı “Doğum” demektir. Hazreti Peygamberimizin Doğumunun Yıldönümü’ne ise “Mevlid Kandili” denir. Peygamber Efendimiz Hicri, Rebiulevvel Ayı’nın 12. Pazartesi gecesi sabaha karşı dünyaya gelmiştir. Bu yıl Mevlid Kandili’ni 2 Ocak 2015 Cuma gününü 03 Ocak 2015 Cumartesi gününe bağlayan gece (Bu Gece) kutlayacağız. Peygamber efendimizin dünyaya geldiği zaman dünyada bazı olaylar gerçekleşmiştir. O son peygamberdir ve ondan sonra kıyamet Gününe kadar Peygamber gelmeyecektir. Onun doğumu ile İslam Dini doğmuştur.  Peygamber efendimiz doğmadan önce babasını kaybetmiş ve yetim olarak doğmuştur. Küçük yaşlarda da annesini kaybetmiş ve dedesi ile amcası büyütmüştür. Peygamber Efendimizin çocukluğunda bir takım olağan üstü olaylar olmuştur, normal çocuklardan daha farklı olması etrafındakilerin de dikkatini çekmiştir. En bariz olaylardan biri daha çocuk yaşlarda amcası ile Şam’a gittiğinde, gökyüzünde bir bulutun onu takip ettiğidir. Bu olayı gören Şam’ın din adamı son peygamber olduğunu anlamıştır ve bu olayı fark eden insanlar olursa ona zarar verirler diye Amcası ile geri çevrilmiştir. Peygamber efendimiz daha çocukluğunda ve gençliğinde Güvenilir, dürüst kişiliği etrafındakilerin dikkatini çekmiş. “Muhammedül emin” (Güvenilir insan)  adını almıştır. Peygamberliğini ilan ettiğinde ona inanmayan insanlar bile Muhammed yalan söylemez demiş ve dürüstlüğünden kimse şüphe duymamıştır. Daha Peygamber olmadan önce Mekke de bazı görevler almıştır. Mekke ye gelen yabancıların haklarını koruma derneğinde görev yapmıştır. Güvenilir kişiliğinden dolayı Peygamber olmadan önce Kâbe’ye Hacerülesvet Taşı’nı koymuştur. Hacerülesvet Taşı koyulması esnasında kabileler arasında yaşanılacak problemleri önlemiştir. Peygamber efendimizi 40 yaşında Peygamber olmuştur ve insanlığa önder olan Kur’an-ı Kerim ona vahiy olunmuştur. İslam’dan önce cahiliye döneminde, kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü. Alkol, zina her türlü kötülük vardı. İslam Dini’nin doğuşu ve Muhammed’in Peygamber olması ile Cahiliye Dönemi kapanmış ve İslam’ın huzuru gelmiştir.” (Selçuk Vurucu) 

Okunma : 586   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.