Güncelleme: TSİ     22 Ocak 2022 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kırklareli İl Genel Meclisi 2015’in ilk toplantısını yaptı

* Kırklareli İl Genel Meclisi’nin 2015 Yılı’nın ilk toplantısına İl Özel İdaresi’ne 1,5 yıl evvel alınan Sözleşmeli Personel Kadroları ile ilgili olarak yaşanan gerginlik damgasını vurdu.


Güncelleme : 10:49:00 TSİ  06.01.2015
Kırklareli İl Genel Meclisi 2015’in ilk toplantısını yaptı
 HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi 2015 Yılı’nın ilk toplantısını 05 Ocak 2015 Pazartesi günü saat 11.00’de Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın başkanlığında gerçekleştirilen 1. Birleşim ile yaptı.
Meclis Üyeleri’ne dağıtılan 2014 Yılı Aralık Ayı 5. Birleşimi’ne ait tutanak özetinin kabul edilmesi ile Ocak Ayı 1. Birleşimi’ başladı.
* Meclis’in ilk gündemi Evrensekiz Islah OSB oldu
Toplantıda ilk olarak Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’ne bağlı Evrensekiz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Yüksel Akış gündem dışı söz alarak Evrensekiz Islah OSB ile ilgili olarak Meclis Üyeleri’ne slayt sunumlu bilgiler verdi.
Akış verdiği bilgilerde yapılacak olan Arıtma Tesisi ile bu bölge içerisinde yer alan fabrikaların atıklarının bir araya toplanarak arıtılacağını ve sonradan doğaya salınacağını söyledi. Meclis toplantılarının ileri birleşimlerinde gündeme gelecek olan konu ile ilgili olarak ön bilgiler veren Akış meclis üyeleri tarafından kendisine yöneltilen sorulara da cevap verdi.
* Denetim Komisyonu bugün oluşturulacak
Akış’ın gündem dışı söz alarak yaptığı sunumun ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündemin ilk sırasında yer alan İl Özel İdaresi Kanunu’nun 17. Maddesi gereğince gizli oylama ile üye sayısı 3’ten az 5’ten çok olmamak üzere Denetim Komisyonu oluşturulması konusu görüşülmeye başladı. Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan Denetim Komisyonu’nun görevleri ile ilgili olarak meclisin bilgilendirilmesini istedi. Deneyimli Meclis Üyesi CHP Grup Başkanı Çetin Şinikoğlu meclis üyelerine şu açıklamada bulundu: “Bu komisyon iç denetim görevi yapmaktadır. Yanı İl Özel İdaresi’ne bağlı tüm birimlerin geçtiğimiz yıl içerisinde yaptığı işleri denetlemektedir. Komisyon üyeleri yaptıkları denetimlerin sonuçlarının yer aldığı raporu da Şubat Ayı sonuna kadar Meclis Başkanlığı’na sunar.”
Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan, grupların bu Denetim Komisyonu’na seçilecek isimleri belirlemesi için konuyu bugün yapılacak olan meclis toplantısına aktarılması teklifinde bulundu. Teklif oybirliği ile kabul edildi.
* Yılın ilk gerginliği Sözleşmeli Personel Kadroları için yaşandı
Kırklareli İl Genel Meclisi’nde 2015 Yılı’nın ilk gerginlik gündemin 2. Maddesinde yer alan İl Özel İdaresi’nde Şehir Plancısı, Fizikçi, Tekniker, Ekonomist ve Eğitmen kadrosunda sözleşmeli olarak çalışan personellere 2015 yılında ödenecek aylık net ücretlerin tespiti edilmesi teklifinde yaşandı. İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Esat Aslan bu kadrolarda yer alan personellerin yapılacak olan zamla birlikte alacağı net ücretleri meclise sundu. CHP Kofçaz Meclis Üyesi Abdillah Mutluer, konuyla ilgili olarak bilgi almak için Aslan’a soru yönelterek, bu kadrolara alımların hangi kriterlere göre yapıldığını ve ne iş yaptıklarını sordu. Aslan’da bu kadrolar için İl Özel İdaresi’nin herhangi bir kriterinin bulunmadığını tamamen İl Valisi’nin yetkisinde olduğunu belirtti. Bu yetki kapsamında 1,5 sene evvel alımların yapıldığını ve personelin görevlerine devam ettiğini söyledi. Diğer meclis üyeleri de kendi aralarında alımı yapılan bu personellerin ne iş yaptıklarını merak ettiklerini dillendirdiler. AK Parti Grup Başkanı Nihat Sağlam’da Meclis olarak işçi alımı yapmaya yetkili olunmadığını bu personellerin zamanın Valisi tarafından yetkisini kullanarak alındığını ve kendilerinin de onay verdiklerini dile getirerek, geçmiş dönemde Meclis Başkanlığı görevinde de bulunan ve halen Meclis Üyeliği yapan Sadık Aykanat’a da taş atarak, o zamanın Valisinin de yetkisini kullanarak 40 personeli İl Özel İdaresi’ne aldığını söyledi. Sağlam kendilerinin 5 personel alımına onay verdiklerini söyledi. Bunun üzerine Sadık Aykanat’ta daha sonraki Vali’nin alınan bu personelin bir kısmını işten çıkardığı iddiasında bulundu. Meclis Üyeleri de bunun doğru olmadığını ve bu personellerin şu anda memur kadrosunda çalıştığını söylediler. Kısa süren gerginliğin ardından Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan, bu konunun meclis üyeleri tarafından iyice irdelenmesi amacıyla Bütçe Komisyonu’na havale edilmesi teklifinde bulundu. Yapılan teklif oybirliği ile kabul edildi. (Savaş Eskici)   

Okunma : 473   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.