Güncelleme: TSİ     22 Ocak 2022 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Memur-Sen Kadınları kahvaltıda buluşturdu

Memur-Sen Kırklareli Şube Başkanlığı ve Memur-Sen’e bağlı sendikalar “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” vesilesi ile Kahvaltı Programı düzenledi.


Güncelleme : 09:47:00 TSİ  10.03.2015
Memur-Sen Kadınları kahvaltıda buluşturdu
 

HABER MERKEZİ
Memur-Sen Kırklareli Şube Başkanlığı ve Memur-Sen’e bağlı sendikalar “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” vesilesi ile Kahvaltı Programı düzenledi. Kahvaltı 8 Mart 2015 Pazar günü saat 10.30’da Kırklareli Öğretmenevi’nde gerçekleşti. Kahvaltıya Memur-Sen Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiller ve Sendikaların bayan üyeleri katıldı. 
* Karanfiler; “Kuran-ı Kerim’de kadın erkek ayrımı yapılmaz”
Kahvaltı programı, Başkan Karanfillerin konuşması ile başladı. Karanfiller konuşmasında; “Bütün dinlerde kadın eşitliği vardır. Bizim Kitabımız Kuran-ı Kerim’de de kadın erkek ayrımı yapmaz. Yaradan Kuranda “Ey İman Edenler diye hitap eder o yüzden yaratan kadın erkek ayırmazken bizler böyle bir şeye kalkışamayız. Peygamber efendimiz de Kadına çok önem ve değer vermiştir. Kadınlar bizim için önemli ve değerlidir. Biz Memur-Sen olarak kadına değer veriyoruz ve kadına her türlü şiddetin karşısında dik duruyoruz” dedi.
* “Kılıç; “Kadınlar medyanın ve ekonominin vitrin malzemesi olarak kullanılmamalı”
Başkan Karanfillerin ardından Kürsüye, Kırklareli Memur-Sen Kadın Komisyonları Başkanı Birgül Kılıç çıktı. Kılıç günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaparak şunları kaydetti;
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların haklarım aramak, çalıştıkları işin karşılığı olan ücreti alabilmek ve doğum izni talepleriyle başlattıkları mücadele mirasının yıldönümüdür. Bu mücadelenin 1857 yılında başladığı dikkate aldığında aradan geçen süre zarfında kadının yaratılış gayesi çerçevesinde hak ettiği değer, toplumsal misyon, sosyal inşa ve geleceği ihya ekseninde yeterli gelişmenin olmadığı yaşanılan olumsuz örnekler göz önüne alındığında açıkça görülmektedir. Memur-Sen olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla şu hususlara dikkat çekiyor ve taleplerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz: Kadınlar medyanın ve ekonominin vitrin malzemesi olarak kullanılmamalıdır. Kadınların sosyal ve ekonomik yaşamda yerini almalarına yönelik hak uygulamaya dönüşmeli, yasal pürüzler ortadan kaldırılmalıdır. Şiddet gören kadınların korunmasına yönelik atılan adımlar caydırıcı ve toplum vicdanını rahatlatıcı düzeyde olmalı, yenileriyle güçlendirilmeli, can emniyeti sağlanmalıdır. Kayıt dışı istihdamın önemli bir bölümünü oluşturan kadınların iş güvencesine yönelik çalışmalar hızlandırılmalı; kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron kadın işçi çalıştırılmasına bir an önce son verilerek bunlar kadroya geçirilmelidir, bu yöndeki yasaların uygulanması için de titizlik gösterilmelidir. Televizyonlarda çocuk, kadın ve aileyi hedef alan programların genel ahlak ve toplum yapısını zedeleyici özellikleri sebebiyle yozlaşma son sürat devam etmektedir. RTÜK ve Başbakanlık Kadının Statüsü ve Genel Müdürlüğü görevini yapmalıdır. Başta kadınlar bu seviyesiz programların malzemesi olmaktan kurtulmalı, kadın örgütleri bu tahrip edici programların yayınlanmaması için inisiyatif geliştirmelidir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, kadınların sorunlarına odaklanma açısından bir fırsat olarak görürken, kadınları ve sorunlarını adeta bir güne hapseden anlayışı da sağlıklı bulmadığımızı ifade ediyor; Başta kadın çalışanlar olmak üzere bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, sorunlarının çözümüne vesile olması temennisiyle kutluyorum.”
Konuşmalardan sonra samimi ortamda Muhabbet eşliğinde kahvaltı yapıldı. Masalarda Kırmızı ve beyaz çiçeklerin olması dikkatlerden kaçmazken Kadına verilen değer bu günde daha da anlam kazandı. (Selçuk Vurucu)

Okunma : 494   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.