Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Koruma Kurulu toplandı

* T.C. Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde faaliyet gösteren Kırklareli Koruma Kurulu Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz başkanlığında 2015 yılının ilk toplantısını yaptı. Toplantıda alınan karar ile daha evvel 3 ayda bir yapılan toplantılar bundan sonra her ay yapılacak.


Güncelleme : 09:29:00 TSİ  12.03.2015
Koruma Kurulu toplandı
 


HABER MERKEZİ
2015 yılının ilk Koruma Kurulu Toplantısı Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz başkanlığında 11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 11.45’te Kırklareli Açık Ceza İUnfaz Kurumu Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapıldı. Düzenlenen toplantıya; Kırklareli Adalet Komisyonu Başkanı Hakan Türkön, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, Açık Ceza İnfaz Kurumu 2. Müdürü Muammer Dilitatlı, Denetimli Serbestlik Müdürü Mustafa Güday ile Koruma Kurulu Üyeleri katıldı.
Denetimli Serbestlik Müdürü Mustafa Güday, kurul üyelerine Koruma Kurulu’nun Görev, Çalışma, Usul ve Esasları ile ilgili olarak verdiği bilgilerinde şunları kaydetti:
“Koruma Kurulu, 5402 Sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanununun 17. Maddesine uygun olarak aşağıdaki görevleri yerine getirir. Mağdurların suç nedeniyle karşılaştıkları sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümünde bu kişileri ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirmek. Ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülerin meslek veya sanat edinmelerinde, iş bulmalarında, bir meslek veya sanat sahibi olanlar ile tarım işletmeciliği yapmak veya işyeri açmak isteyenlere araç ve kredi sağlanmasında bu kişileri ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirmek. Müdürlükçe hazırlanacak mesleki eğitim projeleri ile başvuru sahibinin kendi işini kurma projelerini karara bağlamak, yürütülen projeleri izlemek ve bitirilen projelerin sonuçlarını değerlendirmek. Mağdurlar ile ceza infaz kurumundan salıverilenlerin öğrenimlerine devam etmelerini sağlamaya yönelik her türlü tedbiri almak ve bu konuda müdürlük tarafından hazırlanan projeleri görüşmek ve karara bağlamak. Ceza infaz kurumundan salıverilenlerin aileleri ve sosyal çevreleriyle oluşabilecek psiko-sosyal sorunlarının çözümüne yardımcı olmak. Müdürlük tarafından denetim ve takibi yapılan denetimli serbestlik kararlarının yerine getirilmesinde kurumlar arası işbirliği gerektiğinde müdürlüğe yardımcı olmak. İş arama izni verilen hükümlüleri çalışabilecekleri işler ve yerler konusunda bilgilendirmek. Hizmetler listesi ile kurumsal eğitimler ve programlar listesinin hazırlanması ve güncellenmesinde müdürlüğe görüş ve öneride bulunmak. Alınan kararların yürütülmesini temin etmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan vakıf ve dernekler ile uygun görülen gönüllü gerçek ve tüzel kişilerle işbirliği yapmak.
* Koruma kurullarının çalışma usul ve esasları
Koruma kurulu 3 ayda bir toplanır. Koruma kurulu başkanının gerekli görmesi hâlinde koruma kurulu her zaman toplanabilir. Koruma kurulu; üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır, toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. Toplantı yeter sayısına ulaşılamazsa, bu husus bir tutanakla tespit edilerek toplantı bir hafta sonra çoğunluk aranmaksızın yapılır. Koruma kurulunda alınan kararlar bir tutanakla tespit edilerek katılanlarca imzalanır ve ilgilisine bildirilir. Kararların yerine getirilmesini müdürlük takip ederek sonucu hakkında koruma kuruluna bilgi verir.”
Kırklareli Açık Ceza İnfaz Kurumu 2. Müdürü Muammer Dilitatlı’da toplantının yapıldığı yerile ilgili olarak şunları kaydetti:
“Ceza İnfaz Kurumumuz Kırklareli Babaeski Otoyolu Üzerinde 17. km. de inşa edilmiştir. 11.11.2013 tarihli Yüksek Bakanlık oluru ile faaliyete geçmiştir. Binaların oturum alanı dışarıdan tel örgü ile çevrili, 50 (elli) dekar, toplamda ise 1000 (Bin) dekar alana sahiptir. Adliye binasına yaklaşık 20 km. uzaklıktadır. Kurumumuzun kapasitesi Bakanlık Olurları ile 800 kişidir. 11/03/2015 tarihi itibarıyla kurumda 841 hükümlü barındırılmaktadır.
Ceza İnfaz Kurumumuz Kaloriferli olup, yakıt olarak kömür kullanılmaktadır. 24 Saat sıcak su verilmektedir. Ayrıca güneşli havalarda kullanılabilen güneş enerjisi sistemi mevcuttur. Ceza infaz Kurumumuzun su ihtiyacı yeni açılmış olan iki adet su kuyusundan karşılanmaktadır. Kurumumuzda içme suyunun depolandığı 500 ton kapasiteli 2 adet su deposu mevcuttur. Kurumumuzun elektrik ihtiyacı TREDAŞ tarafından karşılanmakta olup 800 Kwa’lık jeneratörümüz bulunmaktadır. Ceza İnfaz Kurumumuzda adresli analog yangın algılama sistemi mevcuttur.
Ceza İnfaz Kurumumuz sağlık hizmetlerinin Aile Hekimliği kapsamında karşılanmaktadır. Ceza İnfaz Kurumumuzda barındırılan tüm hükümlüler ile personelin iaşesi kurumumuz mutfağında görevli 1 Aşçı, 1 İnfaz ve Koruma Memuru ve çalışan hükümlüler tarafından pişirilerek verilmekte olup, mutfak kısmında hijyen kurallarına dikkat edilmektedir. Burada çalıştırılan hükümlülere hijyen eğitimi verilmiştir. Ceza İnfaz Kurumumuz çamaşırhanesinde hükümlülerin eşyaları nevresim ve battaniyeleri yıkanmaktadır. Kurumumuz eğitim birimi olarak eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir. Eğitim ve iyileştirme çalışmalarında temel yaklaşımımız bağlı bulunduğumuz Genel Müdürlük Yetişkin Eğitim Şubesi’nin geliştirdiği Değerler Eğitimi sistemidir. Bu sistemde yılın 12 ayı boyunca belirlenen değerler etrafında (saygı, sevgi, hoşgörü, adalet, vatanseverlik vb) eğitim ve iyileştirme faaliyetleri devam etmektedir. Eğitim faaliyetlerimizin önündeki en büyük engel personel sıkıntımızdır. Eğitim planlaması yıllık yapılmakta 3 er aylık dönemlerde takip edilmektedir. Her 3 aylık eğitim döneminde kurumumuzda yaklaşık 150 hükümlüye meslek kursları alanında (düz dikiş makinacı, saç sakal kesimi, örtülü elektrot ark kaynağı, su bazlı boya, katı yakıtlı kalorifer ateşçiliği, arı yetiştiriciliği vb.) sertifika imkanı sunulmaktadır. Sosyal faaliyetler olarak futbol, voleybol ve satranç turnuvaları düzenlenmekte; Değerler Eğitimine uygun şekilde bilgi yarışmaları ve münazara etkinliklerimiz aylık olarak devam ettirilmektedir. Kuran ı Kerim, İlk Yardım, Badminton ve Hijyen Eğitimi kursları ile hükümlülere ilgilerini çeken konularda eğitim imkanı verilmektedir. Farklı seviyelerdeki okul kayıtlarımız takip edilmekte, ortalama 150 öğrencimize Açık ve Örgün Öğretimden yararlanma imkanı sağlanmaktadır. Kurumumuzda yıllık plan çerçevesindeki önemli gün ve haftalarımız itina ile takip edilmekte tören ve anma günleri için gerekli etkinlikler planlanmaktadır.
Ceza İnfaz Kurumumuzda bulunan kapalı spor salonunda her türlü sosyal ve sportif faaliyet yapılabilmektedir. Kısa bire süre sonra faaliyete girecek olan psiko-sosyal servis tarafından sosyal çalışmalar genişletilerek yürütülecektir.”
Yapılan bilgilendirmelerin ardından 20015 yılının ilk toplantısına geçildi. İlk toplantıda Koruma Kurulu Başkanı ve Cumhuriyet Başsavcısı İlyaz Yavuz’un önerisi ile 3 ayda bir yapılan toplantının her yapılması kararı alındı. Toplantının her ay kurul üyelerinin bağlı bulunduğu kurumlarda basına açık bir şekilde yapılması kararlaştırıldı. Toplantı kurul üyelerinin önerilerini sunmaları ve bu önerilerin kurumlar arasında değerlendirilmesi istemi ile sona erdi.” (Savaş Eskici) 

Okunma : 576   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.