Güncelleme: TSİ     20 Ocak 2022 Perşembe     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Söz sahibi olmak istiyoruz”

CHP Kırklareli İl Genel Meclisi Kadın Üyeleri Yeşilyurt Gazetesindeydi. 

*  Kadın İl Genel Meclisi Üyeleri; “Trakya halkı, sadece hizmet sektöründe işçi haline getirilmek isteniyor. Küresel sermaye ve güçler, Trakya’yı adım adım kuşatıyorlar. Bölgemizde yapılacak olan her yatırım ve alınacak kararda İl Genel Meclisi olarak söz sahibi olmak istiyoruz” dediler. 


Güncelleme : 14:14:00 TSİ  07.04.2015
“Söz sahibi olmak istiyoruz”
 


Kadir Sinici
Özel Haber
CHP Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeleri; Gürcan Kırım, Sibel Çınar, Yeşim Girgin ve Seyhan Delioğlu Yeşilyurt Gazetesi’ni ziyaret ettiler.
* Kadın Üyelerin Yeni Görevleri
Dün, yeni çalışma dönemi nedeniyle ayrıca Komisyon Seçimleri ve yeni görev dağılımları da yapılmıştı. CHP’li Kadın İl Genel Meclisi Üyeleri’nin, yapılan yeni belirlemede aldıkları görevler şu şekildeydi:
İmar Komisyonu: Sibel Çınar, Gürcan Kırım
Çevre ve Sağlık Komisyonu: Gürcan Kırım, Yeşim Girgin
AB ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu: Sibel Çınar, Yeşim Girgin, Seyhan Delioğlu
Altyapı Hizmetleri Komisyonu: Yeşim Girgin
İl Özel İdare Projelerini İzleme Komisyonu: Seyhan Delioğlu
Meclis ve Encümen Kararlarını İzleme Komisyonu: Sibel Çınar
Aile, Çocuk ve Engelliler Komisyonu: Seyhan Delioğlu
Daimi Encümen Üyeliği: Yeşim Girgin
* Söz sahibi olmak istiyoruz”
Başta Taş Ocakları olmak üzere, birçok konuda İl Genel Meclisi’nin devre dışı bırakılarak, İl ile ilgili alınan kararlarda, sakıncalı gelişmelere yol açıldığını belirten CHP’li İl Genel Meclisi Üyeleri;
“Trakya, İstanbul’un arka bahçesi yapılmak isteniyor. Tarım alanları yok edilerek, sanayi alanları yapılmak isteniyor. Küresel güçlerin ve oluşumların, Trakya’yı adım adım, santim santim parselleyerek, buranın asıl sahibi olan bizlerin sadece hizmet sektöründe işçi haline getirilmeleri isteniyor. Bu, bir nevi köle düzeninin önüne geçilebilmesi için de, il genel meclisinin söz ve yetki sahibi olmasını istiyoruz. Taş ocakları konusunda İl Genel Meclisi’nin devre dışı bırakılmasına seyirci kalmayacağız. Kim olursa olsun, bu bölgeyi kirletmek, yok etmek veya çölleştirmek isteyenlerin karşılarına dikileceğiz” dediler.
* “25 Binlik Planların revize edilmesini istiyoruz”
25 Binlik Planların revize edilmeleri halinde, birçok sorunun çözülebileceğini belirten CHP’li il Genel Meclisi Üyeleri;
“Bunun için her türlü yasal girişimi başlatacağız. Sonuna kadar da gitmeye kararlıyız. Biz bunu yaparken, belli bir siyasi görüşün reytingini değil, aynı kirlilikten zehirlenen tüm görüşlere mensup insanların sağlığı için yapıyoruz” dediler.
* “Çocuklara Çevre Bilinci aşılanmalı”
Ergene Nehri’ndeki kirlilik nedeniyle, bugün 30 yaşında olan vatandaşların bile Ergene’nin temiz halini bilmediklerini belirten İl Genel Meclisi Üyeleri;
Ergene’nin nasıl olduğunu ve nasıl olması gerektiğini göstermek üzere çocuklardan oluşacak bir grubu alıp, Ergene’nin doğduğu yere götüreceğiz. Aynı şekilde de, ters köşe yaparak, yetkili kişilerin de kirliliğin had safhasında olduğu yerlere gitmelerini temin edeceğiz. Ergene de, son taşkınlarla birlikte, ağır metal yüklü sular bir şekilde çevredeki tarlalarla buluştu. Canlılara sirayet etti. Şimdi, o alanlardaki mahsulleri hep birlikte yiyeceğiz. Kanser oranları yine patlayacak. Bunun önüne geçilmeli” dediler.
* “Yeraltı suları önemli”
Edirne ve diğer illerde, su izleme koordinasyon kurullarının bulunduğunu, o kurullarda da, üniversitelerle, STK’ların bulunduğunu, Kırklareli ilinde böyle bir mekanizmanın bulunmadığını ama Vali Esengül Civelek’in girişimi ile böyle bir komisyonun Kırklareli’de de kurulabileceğini belirten CHP’li İl Genel Meclisi Üyeleri; 
“Yeraltı sularının uydu aracılığı izlenmesinden, denetimlerin sıklaştırılmasına kadar birçok şekilde konuyu kontrol altına alabiliriz. Taş ocaklarının azıldığı yerlerde, yeraltı sularının çok daha yukarılardan çıkabildiği gibi bilimsel veriler var mesela. Sayın valimizin, sularla ilgili konularda bizlerle işbirliği yaparak, iletişimde olmasını arzu ediyoruz. Kanser Vakaları’nın patladığı bir dönemde, yeraltı ve yerüstü sularının kontrol altında bulundurulması lazım” dediler.
* “Engelli Rehabilitasyon Merkezi hayata geçmeli”
İğneada’da bulunan dinlenme tesislerinin doğa açısından harika olduğunu belirten İl Genel Meclisi Üyeleri;
“Orası İl Genel Meclisi ile Orman Kurumu arasında davalıkmış. O tesislerin, engelliler için Rehabilitasyon Merkezi olmasını istediğimizi, bunun için de AB Projeleriyle, Bulgaristan ile birlikte projeler yapılarak, kaynak elde edilebileceğini, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bildirdik. Olumlu karşıladılar. Davadan vazgeçilmesi halinde de, tesislerin en az 29 yıllığına alınması mümkündü. Ancak, bir telefon veya basit bir girişim bile yapılmadı. Şimdi biz bu konuya dikkat çekiyor ve bu projenin gerçekleşmesi için çağrıda bulunuyoruz. Ne lazımsa da yapacağız” dediler.
* “Pancar Fabrikası önemli”
Alpullu’da bulunan ve atıl haldeki Şeker Fabrikası’nın mutlaka yeniden eski işleyişine kazandırılması için köyleri gezdiklerini de belirten İl Genel Meclisi Üyeleri;
“Bir birim pancar tarlasının, aynı birimdeki çam ormanından 2 kat daha faydalı. Hem de, bölgenin kalkınması açısından, pancar ekimi son derece yararlı. Pancar ekiminin arttırılması ve yeniden fabrikanın ekonomiye kazandırılması için gayret harcıyoruz” dediler.
* “Açıklamalarımız sürecek”
CHP Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeleri’nin gazetemize yaptıkları birbirinden önemli açıklamaları, önümüzdeki günlerde de yayınlamaya devam edeceğiz.
Okunma : 478   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.