Güncelleme: TSİ     20 Ocak 2022 Perşembe     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Ergene Nehrinin Kirliliği Meclis’in Gündemine Oturdu Kırım ; “Parasını Verir Kirletirim” mantığını yok etmeliyiz

* “Bölgedeki kanser Vakalarının artması, Ergene Nehrinin kirliliğinin bu artıştaki etkisinin araştırılması” maddesi il Genel Meclisine damgasını vurdu.


Güncelleme : 09:47:00 TSİ  19.11.2014
Ergene Nehrinin Kirliliği Meclis’in Gündemine Oturdu Kırım ; “Parasını Verir Kirletirim” mantığını yok etmeliyiz
 
HABER MERKEZİ
 İl Genel Meclisinin Kasım Ay’ı toplantısı 12. Birleşimi 18 Kasım Salı günü saat 10.30 da başladı.  Önemli gündem maddelerinin görüşüldüğü birleşimde, Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından çalışmalarını yürüttüğü, “Bölgedeki kanser vakalarının artması, Ergene Nehrinin kirliliğinin bu artıştaki etkisinin araştırılması”  olan gündem maddesi meclise damgasını vurdu. 
Maddenin meclise okunmasının ardından İl Genel Meclisi Çevre ve sağlık Komisyonu Başkanı Gürcan Kırım komisyon olarak yaptıkları çalışmalardan ve İlgili bilirkişilerle görüştükleri söyleyerek, Korkunç bir sonuç ortaya çıktığını söyledi.
 
Kırım; “Bu gündem maddesi ile ilgili yaptığımız çalışmalar ve görüşmelerimiz sonucu görünen o ki 100 kişiden doksan kişisi kanser hastası adayı. Çünkü Bölgemiz sanayi bölgesi ve bunların atıkları insan sağlığına olumsuz etkileri çok fazla. Ergene Nehri’nden sulanan ürünlerimiz, hatta araştırmalarda sadece ergene nehrine yakın olan yerlerde değil tüm bölgemizi etkileyen bu kirlilik, buğday, pirinç, lahana, pırasa, ıspanak gibi birçok tükettiğimiz üründe, hatta yediğimiz et, içtiğimiz süt doğal diye aldığımız köy ürünleri de dâhil olmak üzere hepsinde Metal oranı yani insan vücudunda çok az bulunması gereken bir maddeyken şuan vücudumuzda 4 katı fazlasını bu kirliliğin sonucunda alıyoruz ve buda bizi kanser yapıyor. Yaptığımız görüşmelerde bunun gerçekten büyük bir tehlike olduğunu öğrenmiş olduk. Trakya Üniversitesi üyelerinden bazılarınla yaptığımız görüşmelerde bunun nasıl bir tehlike olduğunu bize anlattılar ve bizde komisyon olarak bunun detaylı araştırmalarını yapmaya devam ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile bazı görüşmeler yaptık bize söylenen, “Biz Ergene Nehri’ni ve bunun gibi çevreye zarar verenlere, kirletenlere cezai işlemler uyguluyoruz” diyorlar Bunun yeterli olmadığını gördük. Bunu Meclis olarak toplum bilincine aşılamalıyız ve geleceğimizi, gençlerimizi, çocuklarımızı kanserle yüz yüze bırakmamalıyız. Ve Cezai işlemlerle, “Parasını Verir Kirletirim” mantığını yok etmeliyiz. Çocuklarımızı doğa bilinci ile yetiştirmeliyiz, bu en büyük etken olacaktır. Bu sadece Bölgemizin sorunu değil Meclis olarak üç partiyi temsil ediyoruz. Bunları Genel Merkezlerimize taşımalıyız. Ergene Nehri Marmara Denizi’ne akmaktadır. Bunun sonucu olarakta   Türkiye’de her bölge için tehdit oluşturabileceği kanaatindeyim.” dedi. Komisyonun çalışmalara devam etmesi oy birliği ile kabul edildi. Komisyon çalışmalarını tamlayarak meclise rapor sunacak. (Selçuk Vurucu)
Okunma : 404   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.