Güncelleme: TSİ     23 Ocak 2022 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“TMMOB yok edilmek isteniyor"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu Mecliste görüşülen Torba Yasası’nı protesto etmek için basın açıklaması yaptı.


Güncelleme : 09:16:00 TSİ  11.02.2015
“TMMOB yok edilmek isteniyor
 
HABER MERKEZİ 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu Mecliste görüşülen Torba Yasası’nı protesto etmek için basın açıklaması yaptı.
09 Şubat 2015 Pazartesi günü saat 12.30’da gerçekleşen basın açıklamasında ilk olarak Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erol Özkan bir açıklama yaptı. Son günlerde sıkça bir araya geldiklerini söyleyen Özkan, Hükümetin önünde engel olarak gördüğü başta TMMOB’un ve meslek odalarının mecliste görüşülen torba yasası ile birlikte yetkisini kısaltılacağını söyledi. Özkan konuşmasını sonunda; “14 Şubat'ta Ankara'da gerçekleştireceğimiz TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu'nda buluşarak sesimizi, direnişimizi, örgütlülüğümüzü büyüteceğiz” dedi. 
* “Ülkemize, halkımıza ve mesleğimize sahip çıkıyor, Ankara yürüyüşümüzü başlatıyoruz”
Erol Özkan’ın konuşmasının adından Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu adına Üye Ozan Balcı basın açıklamasını okudu. Balcı okuduğu basın açıklamasından şunları kaydetti; 
“Ülkemiz gün geçtikçe daha derin bir karanlığın içine sürükleniyor. Emekçilerin hak ve kazanımlarına, halkın birikimlerine el koyan sömürü ve rant eksenli bir yıkım yaratılırken, bu yıkımın karşısında duran tüm engeller devlet içinde tekelleşmiş iktidar eliyle ortadan kaldırılmak isteniyor.
AKP iktidarının gündeminde yine bu içerikte bir torba yasa var. Bu 'torbanın' içerisine sıkıştırılan düzenlemelerle bir yandan ülkeyi daha geniş ölçekte ranta, talana ve yağmaya açmanın planları yapılırken, diğer yandan bugüne kadar mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetleriyle bu yıkımın karşısında ülke ve halk çıkarlarından yana bir direnç noktası olan TMMOB ve bağlı Odaları yok edilmek isteniyor.
"İleri demokrasi"si yani dikta yönelimi rant ve sömürü üzerinde yükselen bu gerici ve zorba düzene karşı en ufak bir sese bile tahammülü olmadığını bir kez daha kanıtlamış olan mevcut iktidar, bugüne kadar peş peşe çıkardığı kanun hükmünde kararnameler ve yeniden düzenlediği mevzuatla, gücünü kıramadığı, baskı ve zor ile sindiremediği TMMOB'yi, bugün topyekun yeniden dizayn etmeye, hazırladığı yasa tasarısı ile teslim almaya çalışmaktadır.
Ancak, iktidarın tekelci otoriter bir yönetim anlayışı ile bugüne kadar örgütümüz üzerinde sürdürdüğü operasyonlar nasıl sonuç vermediyse, bugün de sonuç vermeyecektir. AKP hükümeti şunu iyi bilmelidir: Teslim alamadıkları ve asla teslim alamayacakları var!
Bilimi ve tekniği rant odaklı iktidarın ve sömürgenlerinin değil, emekçi halkın hizmetine sunmakta kararlı olan bizler, bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak, birliğimiz TMMOB bütünlüğü içinde;
- Mühendislik, mimarlık ve şehir planlama disiplinlerinin bilimsel, yasal gerekliliklerini görmezden gelen, doğal kaynakları, tarihi ve kültürel varlıkları hiçe sayan, kentleri, üretim alanları ve doğal çevreyi rant için tahrip eden, toplumun nefesini kesen iktidarın rant oyunlarını bozmaya;
Ormanlarımızın, kıyılarımızın, parklarımızın, suyumuzun, derelerimizin, toprağımızın, madenlerimiz ve emeğimizin yağmalamasının önünde durmaya;
- Rant ve sömürü odaklı politikalarıyla ülkeyi tam bir felaketler ülkesine çeviren, ülkenin her yerini işçi mezarlığına dönüştüren, işçilerin, emekçilerin alın terinden, aşından, ekmeğinden, kanından beslenen bu zorba düzene dur demeye;
- Ülkemizi mezhepçi-gerici zihniyetle ortaçağ karanlığına sürüklemek isteyenlere karşı, bugünden yarına aydın bir geleceği hep birlikte kurmak için
var gücümüzle çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Şimdi mücadeleyi büyütme zamanıdır!
* “Yurdun dört bir yanından yola çıkıyoruz!”
Geleceği karartanlara, insanlığa ve insana ait olan ne varsa saldıranlara karşı kamucu, kalkınmacı, eşitlikçi, özgürlükçü, bilimden ve halktan yana barikatı büyütmek için Türkiye'nin dört bir yanından yarın 10 Şubat'ta başlatacağımız yürüyüşle, şimdi daha fazla "kral çıplak" demek için yola çıkıyoruz.
Türkiye'nin dört bir tarafından altı koldan birden hareket ederek yola çıkan yürüyüş kollarımızla 14 Şubat'ta Ankara'da gerçekleştireceğimiz TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu'nda buluşarak sesimizi, direnişimizi, örgütlülüğümüzü büyüteceğiz. Dikta özlemlerine ve gericiliğe, ülkemizin talanına, halkımızın sömürülmesine, mesleklerimizin niteliksizleştirilmesine, haklarımızın gasp edilmesine, Odalarımızın ve Birliğimiz TMMOB'nin işlevsiz hale getirilmesine izin vermeyeceğiz!
Emekten, halktan, ülkemizden yana bütün demokratik güçleri, yürüyüş kollarımıza destek vermeye, gücümüze güç katmaya davet ediyoruz.”  (Kadir Sinici)

Okunma : 427   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.