Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“İş Güvenliği önemlidir”

Elçi Mühendislik İş Güvenliği Uzmanlığı Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, 5 Şubat Perşembe günü yapılan açılış töreni ile Karacaibrahim Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7, Kat 2’de Kırklarelililerin hizmetine girmişti.


Güncelleme : 09:32:00 TSİ  13.02.2015
“İş Güvenliği önemlidir”
 

HABER MERKEZİ
Elçi Mühendislik İş Güvenliği Uzmanlığı Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, 5 Şubat Perşembe günü yapılan açılış töreni ile Karacaibrahim Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7, Kat 2’de Kırklarelililerin hizmetine girmişti. Yeşilyurt Gazetesi olarak bizde açılışta orada bulunmuş ve hayırlı olsun demiştik. Elçi Mühendislik sahibi Nilgün Elçi ve Meslektaşı Recep Güler gazetemize gelerek iade-i ziyarette bulundular. Gazetemizin Yeni oluşumunu kutlayan Elçi ve Güler açılış töreninde yanlarında olduğumuz için Yazı İşleri Müdürümüz Savaş Eskici’ye teşekkür ettiler.
Samimi ortamda ağırlanan misafirlerimiz “İş Güvenliği” konusunda bilgiler verdiler. Elektrik Mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Elçi; “Amacımız Kırklareli’ye hizmet etmek. İnsan hayatından daha önemli hiç bir şey yok. Biz bu doğrultuda yola çıktık” dedi.
Elçi konuşmasında şunları kaydetti;
“01 Ocak 2014 tarihi itibari ile işyerlerin de yeni bir dönem başladı. İşyerlerinde, İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve yardımcı Sağlık Personeli çalıştırma zorunluluğu başladı. 30 Aralık 2012 tarihinde yayınlanmış olan resmi gazete deki İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre meslek kodu itibari ile riskli gruplarda yer alan bütün işyerleri söz konusu yasaya uymak zorundalar. İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmayan işyerleri için idari para cezası her ay için 5 bin 390 Lira, ayni şekilde İşyeri Hekimi bulundurmayan işyerleri için de para cezası her ay için 5 bin 390 Lira olup, diğer sağlık personeli istihdam etmemenin de idari para cezası her ay için 2 bin 695 Lira’dır. Tespit edilen bu noksanlıkların giderilmediği her ay için cezalar katlanarak tekrarlanacaktır. İşyerleri bu görevlendirme çalışmalarını, Çalışma Bakanlığı’nın İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü’nün oluşturduğu İSG-KATİP Sitesi’nden yapacaklardır. İşyerlerinin, İş Güvenliği Uzmanı’nı yada İşyeri Hekimi’ni tam zamanlı olarak çalıştırma yükümlülükleri olmayıp, bu hizmeti dışarıdan sözleşme yaparak ta alabileceklerdir. Yeni yıl itibari ile Çalışma Bakanlığı’nın denetimlerini arttırması ile yasaya uymayan işyerleri yüksek miktarlarda para cezalarıyla karşılaşabilirler. İşyerlerinin büyüklüğü yada çalışan sayısından başka, meslek kodu itibari ile riskli ilan edilen iş kollarındaki küçük esnaflarda bu yükümlülüğü getirmek zorundalar. Az Tehlikeli, Tehlikeli, Çok tehlikeli risk gruplarına göre, iş kolları Nace numaraları ile belirlenmiştir. Çok işyeri “Risk değerlendirmesi” ile uygulamanın 01 Ocak 2013 tarihinde başladığının farkında bile değil. Bu yükümlülükte İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla beraber getirildi. Nasıl olacağı hususu da, 29 Aralık.2012 tarihli Resmi gazete de yayınlanan yönetmelikle açıklandı. Risk analizi yaptırmayan işyerlerine, Ocak 2013 tarihi itibari ile 3 bin 234 lira para cezası kesilebileceği gibi takip eden aylar için bu rakamlar artarak uygulanacaktır. 30 Aralık 2012 itibari ile uygulamaya giren bir başka uygulamada, Çalışana Eğitim verilmesi konusudur. İşyerlerinin çalışanları için “ İş Sağlığı ve Güvenliği” hususlarında, Çalışma hayatı ile ilgili mevzuat ve çalışanlarının sorumluluklarının anlatıldığı konulardan oluşan ve de Sağlık konusu başlığı altında: meslek hastalıkları İş kazaları, ilk yardım ve kurtarma gibi konular ile teknik hususların yer aldığı, Risk etmenlerini kapsayan Eğitimler vermeli, bu Eğitim sonucunda da belgelendirilmeleri esastır. Aynı zaman da bu eğitimlerin değişen ve yenilenen duruma göre tekrarlanması gereklidir. Çalışanlarına bu eğitimi vermeyen ya da belgeleyemeyen İşyerleri, her çalışan başına ve geçen her ay için 1.078 Lira idari para cezasına çarptırılacaklardır.”
Yazı İşleri Müdürümüz Savaş Eskici’de ziyaretten memnun olduğunu dile getirerek; “Ziyaretinizden çok memnun kaldık. Biz Yeşilyurt Gazetesi olarak sizlerin yanınızdayız. İş Güvenliği ve insan hayatına verdiğiniz önemi bizde veriyoruz. Halkı bilinçlendirmek içinde Yeşilyurt gazetesi olarak her zaman yer vermeye çalışacağız.” Dedi. (Selçuk Vurucu)

Okunma : 459   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.