Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Finali Bulgaristan’da yaptılar

“Istranca Bölgesi Ortak Koruma ve Geliştirme Projesi’’ Final Toplantısı Bulgaristan’ın Burgas Şehri’nde yapıldı.


Güncelleme : 09:25:00 TSİ  23.02.2015
Finali Bulgaristan’da yaptılar
 

HABER MERKEZİ
“Istranca Bölgesi Ortak Koruma ve Geliştirme Projesi’’ Final Toplantısı Bulgaristan’ın Burgas Şehri’nde yapıldı. Final toplantısının açılış konuşmasını yapan Maria Velikova; “Istranca Bölgesi’nin Sürdürülebilir Korunması Projesi 25 Şubat’ta başladı 1 hafta sonra bitiyor. Türkiye Bulgaristan arası sınır ötesi işbirliği ile yapıldı. Projenin amacı Istranca bölgesinin cazipliğinin artması ve doğal kaynakların korunması idi” dedi. 
Projenin Ana Partneri Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) yaptı diyen Türkiye Koordinatörü Ceyda Peközer yaptığı kısa konuşmada katılımcılara teşekkür ederek; “Yaptığımız bu çalışmalar bu toplantı ile son bulmayacak. Yeni projelerde tekrar buluşmayı diliyoruz. Bizim en büyük amacımız Istranca’ları korumak. Proje kapsamında özellikle çocuklara yönelik doğayı sevmeleri amaçlı Bulgaristan ve Türkiye’de birçok aktiviteler düzenledik. Karşılıklı birçok STK ve yetkililerin katıldığı toplantılar düzenledik” dedi.
Yeşil Balkanlar Temsilcisi Grademir Grader; “Bu toplantılarımız artık gelenek haline geldi. Şuan projemizin sonuna geldik. Doğa için, kuşlar için, hayvanlar için artık sınırları yok sayıyoruz. Doğa için hep birlikte çalışmalıyız. Birlikte çalışmazsak sonuç alamayız. Karşılıklı iki devletin kurumlarının birlikte çalışmalarını istiyorum” dedi.
Toplantıda Burgas Milli Eğitim Baş Müfettişi Viyoleda İlian’ın toplantıya gönderdiği mektubu Donka Kitonova okudu. İlian mektubunda; “Proje ortaklarını bu projedeki katkılarından dolayı tebrik ediyorum. Bize göre projenin gerçekleştirilmiş olması Istranca’nın eşsiz kaynaklarının korunması için önemliydi. Kurumları birleştirdiği için de bu proje çok önemlidir. Öğrencilerin katılması, Istrancalarda eğitim alması öğrencilerin sadece eğitimi için önemli değil, doğayı koruyacak kişiler oluşturulması için de faydalıydı. Bugünkü konferansın ormansızlaşma, susuzlaşma, ve erozyona karşı etkili olacağına inanıyoruz” dedi.
Mektubun ardından söz alan Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz Istrancaların öneminden bahsederek; “Istrancalarda yaşayan biri olarak buraların korunmasına büyük önem veriyoruz. Bu toplantı Projenin son toplantısı olmasına rağmen bundan sonra devamı gelmeli. Bundan sonraki projeler daha geniş kapsamlı olmalı. Bizde bir atasözü var ‘ Bir insanın en yakın akrabası komşusudur’’ Birbirimize her zaman ihtiyacımız olacak. Bizler işbirliği yaparak Istrancaları koruyacağız” dedi.
Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker yaptığı konuşmada; “Çevre’ye ve Doğa’ya olan tutkunuza teşekkür ediyorum. Dünya nüfusu hızla artarken doğal yaşam tehdit altındadır. DAYKO Vakfı’na Bulgaristan tarafına özellikle teşekkür ediyorum. Başkanı olduğum Kaynarca da su kaynakları bakımından zengin bir yer. İstanbul gibi bir şehre yakın olmamız dolayısıyla bizim suyumuza göz diktiler. Bu sebeple su kaynaklarımızı tehdit ediyor. Bu tehdidin önüne geçmemiz gerekir” diye konuştu. 
DAYKO Vakfı, Green Balkans ve Bulgaristan temsilcileri Bulgaristan’ın Burgas Şehrinde birleşerek proje sürecini tartışarak karşılıklı olarak hazırladıkları sonuç raporlarını sundular. “Istranca Bölgesi Ortak Koruma ve Geliştirme Projesi” sınır ötesi işbirliğinin güçlendirilmesi yoluyla, doğal ve kültürel miras değerlerinin korunmasına katkıda bulunmak amacıyla hazırlandı. Bulgaristan- Türkiye IPA Sınır ötesi İşbirliği programı kapsamında Avrupa Birliği Tarafından desteklenen bir proje olduğu için bölgenin doğa kültürünü teşvik etmek, doğal-kültürel alanları korumak, kişilerin genel olarak doğa bilincini ölçmek ve değerlendirmek, bilinci arttırmak, insanların doğa üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, toprak erozyonunu ve orman tahribini önlemek ve bölgede sürdürülebilir kalkınma sağlamak amacıyla yürütüldü. Bölge, kimliği, çeşitliliği, doğal ve kültürel alanlarıyla zenginlik getiriyor. Proje, doğal alanların korunmasının yanında, bölgeyi çekici kılan yanlarını ortaya çıkarıp tanıtımı yapılmıştır. 
DAYKO Vakfı, Green Balkans ve Bulgaristan iş birliği ile hazırlanan toplantıya, DAYKO Vakfı temsilcilerinden Göksal Çiğdem, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Green Balkans temsilcisi Grademir Grader, Bulgaristan koordinatörü Maria Velikova, Türkiye Koordinatörü Ceyda Peközer, Donka Kitonova, Stanimira Deleva, Doç. Dr. Sinan Özkan, Kırklareli Ziraat Odası Mühendisleri temsilcisi Dr Erol Özkan, Dr. Nuran Yüce, Atilla Biçer, Kırklareli İl Genel Meclis Üyeleri Gürcan Kırım ve Sibel Çınar ve Bulgaristan Temsilcileri katıldı. (Gülcan Kutlu) 

Okunma : 521   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.