Güncelleme: TSİ     22 Ocak 2022 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
1 Ünite Kan, Kurtarır 3 Can

* Kan Bağışı Kampanyası için Kırklareli’ye gelen Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, bu yıl 2 milyon 32 bin ünite kan toplamayı hedeflediklerini söyledi. Akar; “İlk 4 Aylık oran %99'dur. Böyle giderse yılsonuna kadar hedefimizi aşmış, belki de 2 milyon 100 bin üniteye çıkmış olacağız” dedi.


Güncelleme : 17:43:00 TSİ  24.04.2015
 1 Ünite Kan, Kurtarır 3 Can
 
HABER MERKEZİ 
Türk Kızılayı tarafından T.C. Kırklareli Valiliği’nin himayesinde Trakya’da bir ilk olan Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.  Kırklareli merkez ilçe İstasyon Caddesi üzerinde 24 Nisan 2015 Cuma günü 09.00-20.00 saatleri arasında düzenlenen Kan Bağışı Kampanyası için Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kemal Akar ve Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Biçer Kırklareli’ye geldi.
* İlk ziyaret Vali’ye 
Kan Bağış kampanyası için Kırklareli’ye gelen Türk Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve beraberindekiler ilk olarak Kırklareli Valisi Esengül Civelek’i makamında ziyaret etti. Valilik ziyareti sırasında bir açıklama yapan Genel Başkan Akar, Bu yıl 2 Milyon 32 bin kan toplamaya hedeflediklerini söyledi. Şuanda sayını çok iyi olduğunu söyleyen Akar; “Böyle giderse yılsonuna kadar hedefimizi aşmış, belki de 2 milyon 100 bin üniteye çıkmış olacağız" dedi. Kırklareli Valisi Civelek'te, uluslararası düzeyde hizmet eden Türk Kızılayı'nın çalışmalarıyla gurur duyduklarını söyledi. Ziyaret sonrası Akar, Vali Civelek'e Türk Kızılayı'nın 2014 yılında yaptığı çalışmaları anlatan almanak ile çeşitli hediyeler verdi.
* Başkan ve Vali’den kampanya ya destek
Ziyaret sonrası Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve beraberindekiler İstasyon Caddesi'nde açılan kan bağış çadırının açılışsını yaptılar. Kampanyada ilk kanı Kırklareli Valisi Esengül Civelek ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu verdi.
* “Bir ünite kan 3 kişiye şifa oluyor.” 
Türk Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yapılan kan bağışların ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 2005 yılında 205 bin ünite kan topladıklarını söyleyen Akar, bu sayının 2014 yılında ise 1 milyon 865 bin üniteye ulaştığını belirtti.
Bir kişinin bağışladığı bir ünite kanın 3 kişiye şifa olduğunu söyleyen Akar konuşmasının devamında şunları kaydetti;  "2005 yılında 305 bin ünite kan topluyorduk. 2014 yılında bir milyon 865 bin ünite kan topladık. Eskiden bu toplanan kanlar tam kan olarak birebir insanlara verilirdi. Şimdi biz o kanları dünya standardında üç komponente ayırıyoruz. Plazma, elektrolit ve trombosit olarak. Bu yıl Allah nasip ederse 2 milyon 32 bin ünite kan toplamayı hedefliyoruz, ilk dört aylık oranı yüzde 99'dur. Böyle giderse yılsonuna kadar hedefimizi aşmış, belki de 2 milyon 100 bin üniteye çıkmış olacağız. Bunda bu farkındalığı oluşturan unsurlar çök önemli.”  Türk Kızılayı olarak dünyanın dört bir yanında yardımlarda bulunduklarını söyleyen Akar, kızılay olarak Suriye'de ki vatandaşlara yardımların devam ettiğini söyledi. Savaş olan ülkelerde ki insanların çok zor durumda olduklarını ifade eden Akar;  "Savaş bölgelerindeki insanlar hiçbir insanı yardıma ulaşamıyorlar. Elektrik, su, ilaç hastane yok, kanalizasyon yok, barınak yok. Binalar bertaraf edilmiş acımasız ve manasız savaşın neticesinde. Allah kimseyi iç savaşla terbiye etmesin. Bunun bir benzerini de Somali de gördüm. Somali Mogadişu'ya gittik 2011 yılında. Burada bomba mı patlamış, atom mu atılmış ne olmuş, deprem mi olmuş şaşırıyorsunuz. Hiç birşey yok. Zamanında operanın, tiyatroların, sinemaların olduğu yerde herşey bitmiş. Ortalık enkaz yığını. Neymiş iç savaş. Neden savaşmışlar bilen yok. O bakımdan 250 bin kişinin öldüğü tsunami felaketinde bile bu kadar harabiyet yoktu ortada. Denizdeki gemiler şehrin ortasına gelmişti o kadar büyük bir felaketti ki bu kadar berbatlık ve mağduriyet söz konusu değildi. Nereye gitsem iç savaşın ne kadar kötü olduğunu, ülke içinde ırk, din, dil mezhep gibi ayrımlar yapmadan insanların kardeşçe birlikte yaşamasının ne kadar güzel birşey olduğunu bizim geleneklerimizin de, cumhuriyetten beri kazanımlarımızın ne kadar kıymetli olduğunu görmüş oldu. Allah bizim başımıza böyle musibetler vermesin."  (Kadir Sinici)Okunma : 584   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.