Güncelleme: TSİ     17 Ocak 2022 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Bayram coşkusu doyasıya yaşandı

* 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Demirköy’de yapılan törenlerde öğrencilerin hazırlamış oldukları gösteriler göz doldurdu.


Güncelleme : 09:34:00 TSİ  20.05.2015
Bayram coşkusu doyasıya yaşandı
 HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde “19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı” çeşitli etkinliklerle kutlandı. Demirköy Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan tören Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Demirköy Çok Programlı Lisesi öğrencilerinden Sedef Yılmaz yaptı.
Sedef Yılmaz konuşmasında; “Milletimizin, tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde, tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek Samsuna çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. 19 Mayıs 1919 da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile birlikte kısa bir sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır.
* “Özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz”
Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan ‘Milli Egemenlik’ ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet idaresidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği biz gençlere büyük görevler düşmektedir.  Büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuzdur. Türk Genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. ‘Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız ahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar’ diyor Atatürk. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygı ile anıyoruz” dedi.
* Minik kız kutlamaların merkezinde
Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından öğrenciler şiirlerle töreni süslediler. Demirköy’de bulunan okulların folklor grupları katılımcılara coşkulu anlar yaşattılar. Folklor gösterilerinde özellikle miniklerin gösterisi büyük alkış aldı. Folklor Gösterileri sırasında Folklor Grubu’nun arasına giren küçük bir çocuk bayram coşkusunu gönlünce yaşadı. Gösteri yapan folklor grubunun arasında eğlenen minik kız çocuğu bayram coşkusuna ayrı bir sempati kazandırdı.
Folklor gösterilerinin ardından Demirköy Lisesi jimlastik grubu sahne aldı. Gençlerin yaptıkları gösteriler seyirciler ve protokol tarafından büyük alkış aldı. Zor hareketleri kolayca yapan gençler Türk gençliğinin ne kadar başarılı, azimli olduğunu gösteri diyen seyirciler gençleri ayakta alkışladı. Jimnastik Gösterisi’nin ardından gençler Efe Gösterileri yaptılar. Gösterilerin sonunda öğrenciler arasında yapılan şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrenciler madalya ile ödüllendirildiler. 
Demirköylüler “ Demirköy’e böyle bir kutlama yakışırdı. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Gençlerimiz bizim umudumuz. Onlarla gurur duyuyoruz” dediler.  19 Mayıs törenleri, okulların kortej geçişinin ardından sona erdi. (Gülcan Kutlu)

Okunma : 482   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.