Güncelleme: TSİ     05 Aralık 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında yardımlar tek merkezde toplanıyor Güncelleme : 11:33:00 TSİ  02.10.2009
Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında yardımlar tek merkezde toplanıyor
 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın üzerinde henüz çalışılan tasarı taslağına göre yoksullara özel sektör, vakıflar, belediyeler ve kamu kurumları tarafından yapılan yardımlar yeniden düzenlenecek. Üzerinde çalışılan tasarı taslağına göre yapılan yardım dağınıklığı engellenmeye çalışılacak.

Buna göre yardıma muhtaç ailelere yapılan yardım miktarının toplamı  asgari ücretin yüzde 70’ini yani 382 TL’yi geçemeyecek. Yeni Tasarı Taslağına göre yoksulluğun tespiti tüketim harcamaları baz alınarak yapılacak.

Yeni düzenleme ile birlikte , durumu iyi olmadığı halde  yardım alamayan ya da aldığı yardımın düşük kaldığını düşünen vatandaşlara dava açma hakkı doğacak.

Türkiye genelinde olduğu gibi bu taslak yürürlüğe girdiği zaman Kırklareli’nde de yardım dağınıklığı sona erecek. Ilimizde de yardımlar kontrollü bir şekilde yapılacak. Asıl ihtiyacı olana ulaşılacak yardımlar bu taslakla yeni bir boyut kazanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sosyal güvenlik reformu kapsamında yoksullara yapılan yardımları merkezi hale getirmek için primsiz ödemeler yasa tasarısı taslağı üzerinde çalışmalara hız kazandırdı. Primsiz Ödemeler Genel Müdürü Yadigar Gökalp, yeni tasarıyla yardımlara ilk kez bir “üst sınır” getirileceğini ve kurulacak yeni düzenleme ile mükerrer yardımların önleneceğini ifade etti.

Primsiz Ödemeler Genel Müdürü Yadigar Gökalp konu hakkın yapmış olduğu açıklamada şu bilgilere yer verdi:

“Bazı vatandaşlarımız birçok yerden yardım alırken bazıları hiç alamıyor. Aynı kişi bizden engellilik aylığı ya da yaşlılık aylığı alıyor, öbür taraftan sosyal yardımlaşmadan gıda yardımı, yakacak yardımı alıyor. Yeşil kartı var, belediyeden tekrar gıda, kırtasiye, eğitim, burs yardımı alıyor. Sistemi çözememiş, keşfedememişler de muhtaç oldukları halde yardıma erişemiyor. Tavan uygulaması da getiriyoruz. Vatandaşın aldığı tüm yardımlar sistem üzerinden kontrol edilecek ve tavanı geçemeyecek.Yeni düzenlemeyle, kimlerin hangi düzeyde yoksul olduğu ve hangi tür yardımlardan ne düzeyde yararlanacağını ilişkin muhtaçlık tespitinde “tüketim harcamaları” baz alınacak.

Böylece üst sınırdaki yardım tutarının toplumun en yoksul kesimine ulaşması hedefleniyor. Halen Türkiye’de nüfusun yüzde 1’ine karşılık gelen 700 bin kişi mutlak yoksulluk, yüzde 17’lik kısmını oluşturan yaklaşık 6,5 milyon kişi de göreceli yoksulluk grubunda bulunuyor. Buna göre mutlak yoksulların üst sınırdan yardım alması hedefleniyor. Üst sınırın ilk etapta yüzde 70 olması düşünülmekle birlikte oranın Meclis’te netleşecek”

Böylelikle muhtelif yerlerden alınan yardımlar tek merkezden takip edilebilecek. Dolayısıyla farklı yerlerden bir çok yardım alma olanağı ortadan kalkacak. Bunun sonucunda yoksulluk yardımlarından daha sağlıklı ve adaletli bir şekilde yararlanılabilecek

Tavsiye tercih sistemi yerine olması gerektiği gibi, ihtiyaç öncelikleri ön plana çıkacak.
Okunma : 639   Kategoriler : Ekonomi   Kaynak : Önadım Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.